Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ երրորդ գծի շինարարությունը սկսվել է 17 տարի առաջ՝ 2006 թվականին, սակայն բուն աշխատանքները սկսվել են 2015-2016 թվականներին։ 2018 թվականի փետրվար-մարտ ամիսներից սկսվեցին լայնածավալ աշխատանքները։ Կորոնավիրուսի համաճարակի և պատերազմի պատճառով աշխատանքները դանդաղել են, սակայն կառավարությունը հույս ունի, որ մինչև այս տարվա վերջ կավարտվի Իրան-Հայաստան նախագիծը, այսինքն՝ գիծը պատրաստ կլինի դեպի Հրազդան։ Երրորդ բարձրավոլտ գծի կառուցումից հետո հաղորդման հզորությունը կկազմի ժամում 1200 մեգավատ՝ ներկայիս 340 մեգավատտի փոխարեն։ Սա նշանակում է, որ Հայաստանը տարեկան կկարողանա արտահանել մինչև 7-7,5 մլրդ կՎտ/ժամ էլեկտրաէներգիա, եթե էլեկտրամատակարարման ռեժիմները հաստատվեն ամենաիդեալական վիճակում, միջին հաշվով հնարավոր կլինի արտահանել մինչև 5,5-6 մլրդ կՎտ/ժամ։
Շինարարության համար վարկը տրամադրել է Իրանի զարգացման և արտահանման բանկը, կապալառուն իրանական «Սամիր» ընկերությունն է։ Չնայած տարբեր պատճառներով շինարարության ավարտի ձգձգմանը, խոչընդոտների 90 և ավելի տոկոսն այլևս չկա: Այս նախագիծը կմեծացնի բարտերի ծավալը, որի շրջանակներում Հայաստանը գազ է ստանում Իրանից, արտադրում էլեկտրաէներգիա և մատակարարում Իրան։
Նշենք, որ այժմ Իրանի և Հայաստանի միջև կա մինչև 220 կՎ 2 գիծ, ​​400 կՎ լարման երրորդ գիծը թույլ կտա մի քանի անգամ ավելացնել երկու երկրների միջև էլեկտրաէներգիայի հոսքը։
Նշենք, որ նախատեսվում է Հայաստան-Վրաստան 4-րդ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցումը (Դդմաշենից մինչև վրացական սահման), որի ակտիվացումը թույլ կտա կապել և սինխրոնացնել երեք երկրների էներգետիկ համակարգերը։
Վրաստանի ուղղությամբ նախագիծը մտել է մրցութային փուլ, ընկերություններից ստացվել են մի քանի առաջարկներ, դրանք ուսումնասիրվում են և հաջողության դեպքում հնարավոր կլինի անցնել նախնական գնահատման, ապա շինարարության։

Строительство третьей высоковольтной линии Армения-Иран началось еще 17 лет назад, в 2006 году, но фактические работы начались проводиться в 2015-2016 годах. С февраля-марта 2018 года началась широкомасштабная работа. Работа замедлилась из-за пандемии коронавируса и войны, но правительство надеется, что до конца этого года завершим проект Иран-Армения, то есть линия будет готова до Раздана. После строительства третьей высоковольтной линии пропускная способность составит 1200 МгВ в час вместо нынешних 340 мегаватт. Это означает, что у Армении будет возможность ежегодно экспортировать до 7-7,5 млрд кВтч электроэнергии, если режимы электроснабжения будут налажены в самом идеальном состоянии, в среднем можно будет экспортировать до 5,5-6 млрд кВтч.
Кредит на строительство предоставил Иранский банк развития и экспорта, подрядчиком является иранская компания «Самир». Не смотря на задержку завершения строительства разными причинами, 90 и более процентов препятствий уже нет. Данный проект позволит увеличить объемы бартера, в рамках которого Армения получает из Ирана газ, вырабатывает электроэнергию и поставляет ее в ИРИ.
Отметим, что сейчас между Ираном и Арменией действуют 2 линии до 220 кВ, третья линия напряжением в 400 кВ позволит в несколько раз увеличить перетоки электроэнергии между двумя странами. Отметим, что планируется строительство 4-й ЛЭП Армения-Грузия (от Ддмашена до грузинской границы), задействование которой позволит связать и синхронизировать энергосистемы трех стран.
В направлении Грузии проект дошел до тендерной стадии, поступило несколько предложений от компаний, они изучаются и в случае успеха можно будет приступить к предварительной оценке, затем к строительству.