ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը Հայաստանում ստեղծված անվճար կրթության նոր հայեցակարգ է, որը մասնագիտացված է 12-ից 18 տարեկան երեխաներին դիզայնի և տեխնոլոգիաների ուսուցման մեջ, որը պատանիներին դնում է իրենց ուսման պատասխանատուն: Նրանց ուսուցման ծրագիրը կազմված է ինքնուրույն ուսուցման գործողություններից, սեմինարներից և ծրագրի լաբորատորիաներից, որոնք պտտվում են 14 ուսումնական նպատակների շուրջ: 2011թ. հիմնադրումից ի վեր ԹՈՒՄՈ-ն արդեն ունեցել է 20000 ուսանող և 6000 շրջանավարտ: Նրանք ամսական կազմում են 200 սեմինար։
ԹՈՒՄՈ-ն ունի 11 կենտրոն Երևանում, Դիլիջանում, Գյումրիում և Ստեփանակերտում, և մոտ 10 ԹՈՒՄՈ արկղեր գործում են հարևան քաղաքներում: Հայաստանից դուրս գործում էին 7 միջազգային կենտրոններ Փարիզում, Բեյրութում, Մոսկվայում, Տիրանայում, Բեռլինում, Կիևում և Լիոնում և նախատեսվում է, որ մոտ ապագայում նոր կենտրոններ կստեղծվեն Լոս Անջելեսում, Ֆրանկֆուրտում, Կոիմբրաում և այլ քաղաքներում։ Այժմ Շվեյցարիայի Ցյուրիխ քաղաքում բացվել է ԹՈՒՄՈ նոր կենտրոնը։ Կենտրոնը բացվել է ԹՈՒՄՈ-ի և թվային կրթությամբ զբաղվող շվեյցարական ստեղծարար տեխնոլոգիաների լաբորատորիայի համագործակցության արդյունքում ԹՈՒՄՈ-ի կրթական ծրագիրն անվճար կտրամադրի 8 ուղղություններով՝ ռոբոտաշինություն, անիմացիա, խաղերի ստեղծում, ծրագրավորում, երաժշտություն, ֆիլմարտադրություն, 3D մոդելավորում, և գրաֆիկական դիզայն։
Ծրագիրը կգործի գերմաներեն, հետագայում նաև ֆրանսերեն և իտալերեն լեզուներով։ Սկզբում Ցյուրիխի Թումոն կունենա 700 ուսանող, սակայն շվեյցարացի գործընկերներն արդեն ծրագրում են կենտրոնի ընդլայնումը։ Ծրագիրը կընդլայնվի ոչ միայն Ցյուրիխում, այլեւ Շվեյցարիայի այլ քաղաքներում։ Երկրում Թումո մի քանի կենտրոնների և արկղերի տեղադրման ծրագիրը մշակման փուլում է
ԹՈՒՄՈ Հայաստան արշավի շրջանակներում Հայաստանում և Արցախում կլինեն 110 ԹՈՒՄՈ տուփեր՝ կապված 16 լիովին հագեցած ԹՈՒՄՈ կենտրոնների հետ: Հետագայում ԹՈՒՄՈ միջազգային ցանցը Ֆրանսիայում, Ռուսաստանում, Ալբանիայում, Ուկրաինայում և Լիբանանում կհամալրվի կենտրոններով ԱՄՆ-ում և Պորտուգալիայում։

Центр креативных технологий «ТУМО» — это новая концепция бесплатного образования, созданная в Армении и специализирующаяся на обучении детей в возрасте от 12 до 18 лет дизайну и технологиям, в рамках которой подростки несут ответственность за свое обучение. Их учебная программа состоит из самообучающихся мероприятий, семинаров и проектных лабораторий, которые вращаются вокруг 14 целей обучения. С момента основания в 2011 году в ТУМО уже обучалось 20 000 студентов и 6 000 выпускников. Ежемесячно они проводят 200 мастер-классов.
ТУМО имеет 11 хабов в Ереване, Дилижане, Гюмри и Степанакерте, и почти 10 боксов ТУМО работают в соседних городах. За пределами Армении действовало 7 международных центров в Париже, Бейруте, Москве, Тиране, Берлине, Киеве и Лионе, и в ближайшем будущем планируется открытие новых центров в Лос-Анджелесе, Франкфурте, Коимбре и других городах. Теперь в Цюрихе, Швейцария, открыт новый центр ТУМО. Центр открыт в результате сотрудничества TUMO и Swiss Creative Technologies Lab, занимающейся цифровым образованием, бесплатно предоставит образовательную программу TUMO по 8 направлениям. робототехника, анимация, создание игр, программирование, музыка, кинопроизводство, 3D-моделирование и графический дизайн.
Программа будет работать на немецком языке, а позже также на французском и итальянском языках. Первоначально в Tumo в Цюрихе будет 700 студентов, но швейцарские партнеры уже планируют расширение центра. Программа будет расширяться не только в Цюрихе, но и в других городах Швейцарии. Программа по установке нескольких центров и боксов Тумо в стране находится в стадии разработки
В рамках кампании TUMO Armenia 110 TUMO Boxes будут подключены к 16 полностью оборудованным узлам TUMO в Армении и Арцахе. В дальнейшем международная сеть ТУМО во Франции, России, Албании, Украине и Ливане пополнится центрами в США и Португалии.