Վաչագան գետը 5 կմ երկարությամբ հոսում է մի շարք տեխնածին աստիճաններով Հայաստանի Սյունիքի մարզի մայրաքաղաք Կապանով՝ հիացնելով բնակիչներին և այցելուներին ստեղծված կասկադային պատկերով։ Ունի 35 կմ2 ավազան։ Գետը հոսում է Խուստուփ լեռան լանջից 11 կիլոմետր հեռավորության վրա՝ մինչև միանալով Ողջի գետին։
Քայլաձեւ կասկադները, որոնք ոչ միայն փոքրիկ ջրվեժներ են ստեղծում, այլեւ հայելային էֆեկտ են ստեղծում, մինչ օրս չեն վերականգնվել։ Մահճակալը մայթերից բաժանող հենապատերը նույնպես անմխիթար են, տեղ-տեղ՝ մասամբ քանդված։
Վաչագան գետի հայելային գոյացությունը, որը կարելի է համարել Կապան քաղաքի այցեքարտերից մեկը, շուտով կվերականգնվի իր նախկին տեսքին։ Ծրագրի նպատակն է բարելավել գետի հունը և այն դարձնել քաղաքի համար ներկայանալի հատված։ Գարեգին Նժդեհի հուշահամալիրի անմիջապես տակ արդեն կառուցվել է ավազան՝ կեղտաջրերը հավաքելու և Կապանի կենտրոնով հոսող Վաչագանի ստորին հոսանքը մաքուր պահելու համար։ Նախատեսվում է լուսային և գունային լուծույթներով վերականգնել այդ ավազանից մինչև գետաբերան կասկադները։
Նախատեսվում է աշխատանքները սկսել հաջորդ տարի, իսկ այս տարի նախագծային ու հաշվարկային փաստաթղթերը կազմվում են։ Ծրագրի ֆինանսավորումն իրականացվելու է սուբսիդավորման ծրագրի կիրառման և համայնքին հատկացված բնապահպանական պահումների միջոցով։

Река Вачаган длиной 5 км течет по ряду рукотворных ступеней через Капан, столицу Сюникской области Армении, радуя жителей и гостей созданным каскадным образом. Площадь бассейна составляет 35 км2. Река течет в 11 километрах от склонов горы Хуступ до впадения в реку Вохчи.
Ступенчатые каскады, которые создают не только небольшие водопады, но и зеркальный эффект, до сих пор не восстановлены. Несущие стены, отделяющие грядку от тротуаров, также находятся в аварийном состоянии, а местами частично разрушены.
Зеркальное образование реки Вачаган, которое можно считать одной из визитных карточек города Капана, скоро будет восстановлено в прежнем виде. Цель проекта — улучшить русло реки и сделать его презентабельным для города участком. Прямо под мемориалом Гарегину Нжде уже построен бассейн для сбора сточных вод и поддержания чистоты нижнего течения Вачагана, протекающего через центр Капана. Каскады от этого бассейна до устья реки планируется восстановить световыми и цветовыми решениями.
Работы планируется начать в следующем году, а в этом году разрабатывается проектно-сметная документация. Финансирование проекта будет осуществляться за счет применения программы субсидирования и экологических отчислений, выделяемых сообществу.