ԵՄ ԹՈՒՄՈ ճարտարագիտության և կիրառական գիտության կենտրոնը եզակի STEM կենտրոն է Երևանում, որը կենտրոնացած է նորարարությունների խթանման վրա: Կոնվերգենցիայի կենտրոնն մի տեղ է, որտեղ միավորվում են ակադեմիան և արդյունաբերությունը, և որտեղ Հայաստանը կապվում է աշխարհի հետ: ԹՈՒՄՈ Լաբորատորիաները ներկայացնում են անվճար հարթակ, որտեղ համալսարանի ուսանողները և երիտասարդ մասնագետները աշխատում են գիտահետազոտական ծրագրերի վրա տեղական և միջազգային տեխնոլոգիական ընկերությունների համար: Ներկառուցված, բազմամյա կոդավորման ճամբարը, որը գործում է այստեղ կոչվում է Երևան 42, որը փոխլրացնում է ուսումնական էկոհամակարգը և ապահովում է անհրաժեշտ ծրագրային ապահովման ճարտարագիտության տաղանդը լայն համայնքին:
Կենտրոնը կներառի նաև կոնֆերանսների սրահներ, միջոցառումների վայրեր, համատեղ աշխատանքային տարածքներ և ուսումնական հաստատություններ՝ ինչպես անհատների, այնպես էլ ձեռնարկությունների բազմազան կարիքները բավարարելու համար: Այս տարածքներում տեղի կունենան լայնածավալ միջոցառումներ, ինչպիսիք են կոնֆերանսները և կոնվենցիաները: Սեմինարների սենյակները, ընդհանուր հարմարությունները և համատեղ աշխատանքային տարածքները կլրացնեն կենտրոնի ակադեմիական և արդյունաբերական գործունեությունը: Համատեղ լաբորատոր սարքավորումները թույլ կտան ակադեմիական հաստատություններին և ձեռնարկություններին միավորել և կիսել իրենց գիտական և ինժեներական սարքավորումների մի մասը: Convergence Center-ը ներառում է գրասենյակային տարածքների, ինչպես նաև մանրածախ առևտրի կետերի զգալի տարածք: Նախագծված է, որպես մոդուլային համակարգ, որը կարող է տեղավորել ինչպես փոքր ընկերություններին, այնպես էլ ավելի մեծ վարձակալներին, Convergence Center-ի գրասենյակներն ապահովում են ճկունություն և աճի տեղ, որն անհրաժեշտ է տեխնոլոգիական ընկերությունների մեծամասնությանը: Ստորգետնյա մակարդակում կենտրոնը տեղ է բացում սրճարանների, ռեստորանների, մարզադահլիճների, խանութների և այլ մանրածախ կետերի համար, որոնք կարող են աջակցել և խթանել կենսունակ համայնքը, որը կազմված է կենտրոնի ակադեմիական վարձակալներից, գրասենյակներից և միջոցառումների օբյեկտներից:
Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն 12-18 տարեկան պատանիների համար նախատեսված անվճար կրթական կենտրոն է, որը մասնագիտացված է դիզայնի և տեխնոլոգինարի ոլորտում։

The EU TUMO Convergence Center for Engineering and Applied Science is a unique STEM hub in Yerevan, focused on sparking innovation. The Convergence Center is where academia and industry come together and where Armenia connects to the world. TUMO Labs is a free-of-charge platform where university students and young professionals work on R&D projects on behalf of local and international technology companies. This real-world learning experience is supported by a proprietary upskilling program that allows participants to fill their competency gaps in order to qualify for inclusion in an R&D project. An embedded, multi-year coding boot camp called 42 Yerevan complements this learning ecosystem and provides much-needed software engineering talent to the community at large. The center will also include conference halls, event venues, coworking areas, and training facilities to meet the diverse needs of both individuals and enterprises. These spaces will host large-scale events such as conferences and conventions. Workshop rooms, shared facilities, and coworking spaces will complement the academic and industry activities of the center. Shared laboratory facilities will allow academic institutions and businesses to pool and share part of their scientific and engineering equipment. The Convergence Center includes a significant offering of office spaces as well as retail outlets. Designed as a modular system that can accommodate both small firms and larger tenants, the Convergence Center offices provide the flexibility and room for growth that most technology companies need. At ground level, the center makes room for cafes, restaurants, gyms, stores, and other retail outlets that can support and foster a vibrant community made up of the center’s academic tenants, offices, and event facilities.
The TUMO Center for Creative Technologies is a free educational center for children from 12 to 18 years, specializing in design and technology. The Centre was opened in 2011 in Yerevan. Currently, there are 4 TUMO Centres in Armenia: Yerevan, Dilijan, Gyumri, and Stepanakert. Outside Armenia, there are 7 international centers in Paris, Beirut, Moscow, Tirana, Berlin, Kyiv, and Lyon. It is planned to open centers abroad in the near future, particularly in California, Tokyo, and Nur Sultan.