Սեպտեմբերի 19-ից 25-ը ԵՊՀ-ում առցանց անցկացվեց Ինֆորմատիկայի Եվրոպայի 6-րդ միջազգային պատանեկան օլիմպիադան, որը կազմակերպել էր Ուկրաինան։
Օլիմպիադայի ձևաչափը համընկավ Ինֆորմատիկայի միջազգային օլիմպիադայի ձևաչափի հետ և յուրաքանչյուր երկիր կարող էր ներկայացնել 4 պաշտոնական մասնակից։ Կազմակերպիչները հնարավորություն են տվել նաև մասնակից պետություններին մրցույթից դուրս ներկայացնել ոչ պաշտոնական մասնակիցներին՝ առավելագույնը 4 հոգով։ Օգտվելով դրանից՝ Հայաստանի հավաքականը ներկայացրել է նույնքան ոչ պաշտոնական մասնակիցների։
Օլիմպիադային մասնակցել է 172 մասնակից 32 երկրից (91 պաշտոնական և 81 ոչ պաշտոնական (մրցույթից դուրս)): Հայաստանի հավաքականը ներկայացավ 8 մասնակցով։ Թիմը ղեկավարում էին ԵՊՀ ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի ուսուցիչ Արմեն Անդրեասյանը, ուսանողներ Սամվել Անդրեասյանն ու Համլետ Միքայելյանը։
Օլիմպիադայի արդյունքների ամփոփման ժամանակ մեր մասնակիցները նվաճեցին 7 մեդալ (1 ոսկի՝ Գագիկ Գեւորգյան «Քվանտ» վարժարանից (9-րդ դասարան), 3 արծաթ՝ Ալեքս Գրիգորյան «Քվանտ» վարժարանից (8-րդ դասարան), Ալեն Ղազարյան (9-րդ դասարան) և Մարտին Խաչատրյան՝ ֆիզմաթ դպրոցից, 3 բրոնզե մեդալ՝ Ալեքսանդր Ղազարյան (8-րդ դասարան) «Կրթություն» դպրոցից, Ծովակ Եգորյան (9-րդ դասարան) և Սերգեյ Համբարձումյան (9-րդ դասարան) ֆիզիկայից և Օլիմպիադային մասնակցել է նաև դպրոցի 9-րդ դասարանի աշակերտ Մհեր Քալաշյանը:
2021 թվականին Եվրոպայի ինֆորմատիկայի 5-րդ միջազգային պատանեկան օլիմպիադայում Հայաստանի հավաքականը (5 մասնակից) նվաճել է 1 արծաթե և 1 բրոնզե մեդալ։

С 19 по 25 сентября в ЕГУ онлайн прошла 6-я Международная юношеская олимпиада Европы по информатике, организованная Украиной.
Формат олимпиады совпадал с форматом Международной олимпиады по информатике и каждая страна могла представить 4 официальных участников. Организаторы также предоставили государствам-участникам возможность представить неофициальных участников вне конкурса, максимум 4 человека. Воспользовавшись этим, сборная Армении представила такое же количество неофициальных участников.
В Олимпиаде приняли участие 172 участника из 32 стран (91 официальный и 81 неофициальный (вне конкурса)). Армянская команда представилась в составе 8 участников. Команду возглавили преподаватель факультета информатики и прикладной математики ЕГУ Армен Андреасян и студенты Самвел Андреасян и Гамлет Микаелян.
При подведении итогов олимпиады наши участники завоевали 7 медалей (1 золотую – Гагик Геворкян из колледжа «Квант» (9 класс), 3 серебряные медали – Алексей Григорян из колледжа «Квант» (8 класс), Ален Казарян (9 класс) и Мартин Хачатрян из физико-математической школы, 3 бронзовые медали – Александр Казарян (8 класс) из школы «Образование», Цовак Егорян (9 класс) и Сергей Амбарцумян (9 класс) из физико-математической школы. математическая школа Мгер Калашян, ученик 9-го класса школы, также принял участие в олимпиаде.
В 2021 году сборная Армении (5 участников) завоевала 1 серебряную и 1 бронзовую медаль на 5-й Международной юношеской олимпиаде по информатике в Европе.