«ՍԱՆՍԱ» ՍՊԸ-ն պլանավորում է Արագածոտնի մարզում կառուցել և շահագործել ջերմատնային տնտեսություն` վարդեր աճեցնելու նպատակով: Ջերմատունը զինված է լինելու ժամանակակից արտադրական սարքավորումներով: Ջերմատան կառուցման համար ընկերությունը նախատեսում է իրականացնել 220 մլն դրամի ներդրում և 980 մլն դրամի ներդրում՝ սարքավորումների և հումքի ձեռքբերման համար։
Ներդրումային ծրագրի շրջանակում մինչև 2022 թվականի ավարտը կստեղծվի 15 նոր աշխատատեղ` 110,000 դրամ միջին աշխատավարձով։
Հայաստանում գործում է «Փոքր ու միջին ջերմատնային տնտեսությունների ներդրման պետական աջակցության» ծրագրի նպատակն է փոքր և միջին ջերմատների կառուցման և դրանց տեխնոլոգիական ապա¬հովման պետական աջակցության միջոցով ավելացնել ջերմատնային տնտեսությունների մակերեսն ու արտադրանքի արտադրության ծավալները, բարձրացնել արտադրված արտադրանքի մրցունակության մակարդակը, նպաստել գյուղատնտեսությունում տնտեսավարողների եկամուտների ավելացմանը։
Առաջարկվում է ջերմատների կառուցման և դրանց տեխնոլոգիական ապահովման 3 մոդել՝
1-ին մոդել՝ միաշերտ կամ երկշերտ պոլիէթիլենային թաղանթով 300-600 քառ․մ թունելային ջերմատուն հողային հարստացված զանգվածով, որի կառուցման և տեխնոլոգիական ապահովման համար ծախսերը գնահատվում են 1 քառ. մ-ի հաշվով 11850 ՀՀ դրամ։ Տրամադրվում է ծախսերի փոխհատուցում 1 քառ. մ-ի հաշվով՝ 4000 ՀՀ դրամ, իսկ զինվորական ծառայության պարտականությունների կատարման ժամանակ մարտական հերթապահության կամ գործողությունների իրականացման արդյունքում հաշմանդամ դարձած քաղաքացիների, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2014 թվականի դեկ¬տեմբերի 18-ի N 1444-Ն որոշմամբ հաստատված սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանամերձ համայնքների բնակավայրերում գործունեության իրականացնող տնտեսա-վարողների, գյուղատնտեսական կոոպերատիվների, գյուղատնտեսությունում տնտեսավարող երիտասարդների (18-35 տարեկան), ագրարային ոլորտի բարձրագույն և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների ու գիտաարտադրական կազմակերպությունների համար՝ 1 քառ. մ-ի հաշվով՝ 6000 ՀՀ դրամ:
2-րդ մոդել՝ պոլիէթիլենային թաղանթով 800-3000 քառ․ մ միաթռիչք կամ բազմաթռիչք ջերմատուն՝ հողային հարստացված զանգվածով, որի կառուցման և տեխնոլոգիական ապահովման համար ծախսերը գնահատվում են 1 քառ. մ-ի հաշվով 24 550 ՀՀ դրամ։ Տրամադրվում է ծախսերի փոխհատուցում 1 քառ. մ-ի հաշվով՝ 8 000 ՀՀ դրամ, իսկ 1-ին մոդելով սահմանված արտոնություն ունեցողների համար՝ 1 քառ. մ-ի հաշվով՝ 12 000 ՀՀ դրամ:
3-րդ մոդել՝ պոլիէթիլենային թաղանթով 800-3000 քառ․մ միաթռիչք կամ բազմաթռիչք ջերմատուն՝ մշակության հիդրոպոնիկ եղանակով, որի կառուցման և տեխնոլոգիական ապահովման համար ծախսերը գնահատվում են 1 քառ. մ-ի հաշվով 30 000 ՀՀ դրամ։ Տրամադրվում է ծախսերի փոխհատուցում 1 քառ. մ-ի հաշվով՝ 10 000 ՀՀ դրամ, իսկ 1-ին մոդելով սահմանված արտոնություն ունեցողների համար՝ 1 քառ. մ-ի հաշվով՝ 15 000 ՀՀ դրամ:

ООО "САНСА" планирует построить и эксплуатировать теплицу в Арагацотнской области по выращиванию роз. Теплица будет оснащена современным производственным оборудованием. Компания планирует инвестировать 220 млн драмов на строительство теплицы, а также 980 млн драмов на закупку оборудования и сырья. В рамках инвестиционной программы до конца 2022 года будет создано 15 новых рабочих мест со средней заработной платой 110 000 драмов. Целью программы «Государственное содействие внедрению малых и средних теплиц» является увеличение площадей и объемов производства теплиц за счет государственной помощи на строительство малых и средних теплиц и их технологическое обеспечение, повышение уровня конкурентоспособности производимой продукции и способствование увеличению доходов хозяйствующих субъектов, работающих в сельском хозяйстве.
Предлагаются три варианта строительства теплиц и их технологического обеспечения:
Вариант 1: туннельная теплица площадью 300-600кв.м с однослойной или двухслойной полиэтиленовой пленкой и обогащенным грунтовым массивом, затраты на строительство и технологическое обеспечение которой оцениваются в 11 850 драм за квадратный метр. Компенсация расходов предоставляется в размере 4000 драмов за квадратный метр.
Вариант 2: теплица площадью 800-3000 кв.м с одно- или многопролетной полиэтиленовой пленкой и обогащенным грунтовым массивом, затраты на строительство и технологическое обеспечение которого оцениваются в 24 550 драм за квадратный метр. Компенсация расходов предоставляется в размере 8000 драмов за квадратный метр.
Вариант 3: теплица площадью 800-3000 кв.м с одно- или многопролетной полиэтиленовой пленкой методом гидропонного выращивания, затраты на строительство и технологическое обеспечение которого оцениваются в 30 000 драм за квадратный метр. Компенсация затрат предоставляется в размере 10 000 драмов за квадратный метр.