Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) Գիտության և տեխնոլոգիաների հրեշտակների ցանցը (STAN) միավորում է տարբեր երկրներից և ոլորտներից հայազգի հաջողակ ներդրողների ու ձեռնարկատերերի։ Ցանցի անդամ ներդրողները ոչ միայն ուղղակի ֆինանսական ներդրումներ են կատարում գիտելիքահեն ստարտափերում, այլև նվիրում են իրենց ժամանակը, գիտելիքն ու փորձը: Նրանք հանդես են գալիս որպես մենթորներ և ստարտափերին աջակցում անհրաժեշտ կապերի հաստատման գործում։
Վերջերս STAN-ի կողմից ֆինանսական և խորհրդատվական աջակցություն են ստացել 2 հայկական ստարտափներ՝ Bliink-ը և Doctor Yan-ը։
Doctor Yan հավելվածը նախատեսված է թե՛ պացիենտների, թե՛ բժիշկների համար։ Պացիենտներին այն հնարավորություն է տալիս ընտրել բժիշկ՝ հիմնվելով ներկայացված տեղեկատվության և այլ այցելուների իրական կարծիքների վրա, հերթագրվել բժշկի այցելության՝ առանց զանգի և հերթերում սպասելու։ Բժիշկների համար հավելվածն ապահովում է առցանց գրանցումներ, ճկուն և հեշտ օգտագործվող օրացույց, տեսանելիություն հանրության լայն շրջանակներում և հեղինակության առաջխաղացում։ Հավելվածի համակարգում այժմ գրանցված են ավելի քան 10 հազար պացիենտ և 600 գործակցող բժիշկ։
Bliink-ը, որը նաև FAST-ի նորարարության վենչուրային ծրագրի՝ InVent-ի շահառուներից է, թույլ է տալիս օգտատերերին կանխարգելել և քչացնել համակարգչով աշխատանքից առաջացած առողջական խնդիրները, ինչպիսիք են՝ աչքերի չորություն, կարմրություն, մեջքի ու պարանոցի շրջանում ցավերը: Օգտագործելով այս հավելվածը օգտատերերը զարգացնում են առողջ աշխատանքային սովորություններ ու դառնում ավելի արդյունավետ։ Bliink-ը անընդհատ ստուգում է օգտատերերի աշխատանքային վարքն ու նրանց ծանուցում ուղարկում՝ հիշեցնելով թարթել աչքերը կամ նստել ճիշտ դիրքով։ Հավելվածը նախատեսված է ինչպես բիզնեսների, այնպես էլ անհատ օգտատերերի համար։

Сеть ангелов науки и технологий (СТАН) Фонда науки и технологий Армении (FAST) объединяет успешных армянских инвесторов и предпринимателей из разных стран и секторов. Инвесторы, входящие в сеть, не только осуществляют прямые финансовые вложения в наукоемкие стартапы, но и жертвуют своим временем, знаниями и опытом. Они выступают менторами и поддерживают стартапы в установлении необходимых связей.
Недавно 2 армянских стартапа, Bliink и Doctor Yan, получили финансовую и консультационную поддержку от STAN.
Приложение «Доктор Ян» предназначено как для пациентов, так и для врачей. Дает пациентам возможность выбрать врача на основе предоставленной информации и реальных мнений других посетителей, записаться на прием к врачу без звонка и ожидания в очередях. Для врачей приложение обеспечивает онлайн-регистрацию, гибкий и простой в использовании календарь, видимость в более широком сообществе и продвижение репутации. В системе приложений сейчас зарегистрировано более 10 000 пациентов и 600 сотрудничающих врачей.
Bliink, также бенефициар инновационной венчурной программы FAST InVent, позволяет пользователям предотвращать и уменьшать проблемы со здоровьем, связанные с компьютером, такие как сухость глаз, покраснение, боль в спине и шее. Используя это приложение, пользователи вырабатывают здоровые рабочие привычки и становятся более продуктивными. Bliink постоянно проверяет рабочее поведение пользователей и отправляет им уведомление, напоминая им моргнуть глазами или сесть в правильное положение. Приложение предназначено как для предприятий, так и для индивидуальных пользователей.