ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը Հայաստանում ստեղծված անվճար կրթության նոր հայեցակարգ է, որը մասնագիտացված է 12-ից 18 տարեկան երեխաներին դիզայնի և տեխնոլոգիաների ուսուցման մեջ, որը պատանիներին դնում է իրենց ուսման պատասխանատուն: Նրանց ուսուցման ծրագիրը կազմված է ինքնուրույն ուսուցման գործողություններից, սեմինարներից և ծրագրի լաբորատորիաներից, որոնք պտտվում են 14 ուսումնական նպատակների շուրջ: 2011թ. հիմնադրումից ի վեր ԹՈՒՄՈ-ն արդեն ունեցել է 20000 ուսանող և 6000 շրջանավարտ: Նրանք ամսական կազմում են 200 սեմինար։
ԹՈՒՄՈ-ն ունի 11 կենտրոն Երևանում, Դիլիջանում, Գյումրիում և Ստեփանակերտում, որոնցից 6 ԹՈՒՄՈ արկղեր գործում են հարևան քաղաքներում: Հայաստանից դուրս գործում է 7 միջազգային կենտրոն Փարիզում, Բեյրութում, Մոսկվայում, Տիրանայում, Բեռլինում, Կիևում և Լիոնում։ ԹՈՒՄՈ Հայաստան արշավի շրջանակներում Հայաստանում և Արցախում կլինեն 110 ԹՈՒՄՈ տուփեր՝ կապված 16 լիովին հագեցած ԹՈՒՄՈ կենտրոնների հետ: Հետագայում ԹՈՒՄՈ միջազգային ցանցը Ֆրանսիայում, Ռուսաստանում, Ալբանիայում, Ուկրաինայում և Լիբանանում կհամալրվի կենտրոններով ԱՄՆ-ում և Պորտուգալիայում։
Վերջերս ԹՈՒՄՈ-ն Արթիկ գյուղում բացեց իր 6-րդ արկղը, որն առաջինն է Շիրակի մարզում։ Արթիկի և հարակից համայնքների ուսանողներին նոր արկղը հնարավորություն է ընձեռել մասնակցելու ԹՈՒՄՈ-ի կրթական ծրագրին` առանց Գյումրիի իրենց կենտրոն գնալու: Այժմ ԹՈՒՄՈ-ն արկղեր է բացում Շիրակի մարզի ևս 2 գյուղերում՝ Ազատանում և Երազգավորսում։

Центр креативных технологий «ТУМО» — это новая концепция бесплатного образования, созданная в Армении и специализирующаяся на обучении детей в возрасте от 12 до 18 лет дизайну и технологиям, в рамках которой подростки несут ответственность за свое обучение. Их учебная программа состоит из самообучающихся мероприятий, семинаров и проектных лабораторий, которые вращаются вокруг 14 целей обучения. С момента своего основания в 2011 году в TUMO уже обучалось 20 000 студентов и 6 000 выпускников. Ежемесячно они проводят 200 мастер-классов.
ТУМО имеет 11 хабов в Ереване, Дилижане, Гюмри и Степанакерте, а 6 боксов ТУМО работают в соседних городах. За пределами Армении имеется 7 международных центров в Париже, Бейруте, Москве, Тиране, Берлине, Киеве и Лионе. В рамках кампании TUMO Armenia 110 TUMO Boxes будут подключены к 16 полностью оборудованным узлам TUMO в Армении и Арцахе. В дальнейшем международная сеть ТУМО во Франции, России, Албании, Украине и Ливане пополнится центрами в США и Португалии.
Недавно ТУМО открыл свой 6-й бокс в селе Артик, который является первым в Ширакской области. Новая коробка дала возможность студентам в Артике и соседних общинах участвовать в образовательной программе ТУМО без необходимости ездить в свой центр в Гюмри. Сейчас ТУМО открывает ящики еще в 2-х селах Ширакского марза: Азатан и Эразгаворс.