Advanced Micro Devices, Inc.-ը (AMD) կիսահաղորդիչների աշխարհի խոշորագույն բազմազգ արտադրողներից մեկն է, որը հիմնված է Կալիֆորնիայում, որը 1969 թվականից մշակում է համակարգչային պրոցեսորներ և հարակից տեխնոլոգիաներ բիզնեսի և սպառողական շուկաների համար: AMD-ի հիմնական արտադրանքը ներառում է միկրոպրոցեսորներ, մայրական սալիկներ: չիպսեթներ, ներկառուցված պրոցեսորներ, գրաֆիկական պրոցեսորներ և FPGA սերվերների, աշխատանքային կայանների, անհատական ​​համակարգիչների և ներկառուցված համակարգի հավելվածների համար: Նրանք նախագծում և ինտեգրում են տեխնոլոգիա, որն ապահովում է միլիոնավոր խելացի սարքեր, ներառյալ անհատական ​​համակարգիչներ, խաղային կոնսուլներ և ամպային սերվերներ, որոնք սահմանում են շրջապատող հաշվարկների նոր դարաշրջանը: Միլիարդավոր մարդիկ, Fortune 500 առաջատար բիզնեսները և առաջադեմ գիտահետազոտական ​​հաստատություններն ամբողջ աշխարհում ապավինում են AMD տեխնոլոգիային:
2022 թվականի սկզբին AMD-ն ավարտեց պատմության մեջ խոշորագույն չիպային գործարքը՝ Xilinx-ին ծանոթացնելով 49 մլրդ դոլարով: Ձեռքբերմամբ AMD-ն ընդլայնվում է CPU-ների և GPU-ների իր իրավասություններից դուրս՝ վերածրագրավորվող չիպերի մեծ պորտֆոլիոյով, որոնք կոչվում են դաշտային ծրագրավորվող դարպասների զանգվածներ (FPGA), որոնք, ըստ նրա, զգալիորեն կընդլայնեն ընկերության հնարավորությունները տվյալների կենտրոններում, ներկառուցված հաշվարկներում և հեռահաղորդակցության ոլորտում:
AMD-ը SoftDev-ի գրասենյակ է բացել Հայաստանում 2019 թվականին և այժմ նախատեսում է ընդլայնել այն։ Ընկերության կորպորատիվ հարցերով փոխնախագահը նշեց, որ իրենք ունեն 85 աշխատակից, և նպատակ ունեն 4-5 տարում այդ թիվը եռապատկել։ Նա նշեց, որ Հայաստանն իրենց նախընտրած ուղղություններից է, քանի որ կարող եք գտնել շատ խելացի մարդկանց, ովքեր լավ գիտելիքներ ունեն։
Հայաստանի ՏՏ ոլորտը տարեկան աննախադեպ աճ է գրանցել՝ միջինը 23 տոկոս։ Վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանում ավելի քան 20 սկսնակ ընկերություններ միասին ստացել են $700 մլն ներդրում։ Հայկական սկսնակ ընկերությունները ազատված են բիզնեսի հարկերից, իսկ աշխատողների եկամտահարկը կազմում է 10%: NVIDIA, Adobe, Synopsis, AMD, TeamViewer, Renderforest, Miro և BostonGenes. սա աշխարհի ՏՏ ոլորտում ազդեցիկ ընկերությունների մի փոքր մասն է, որոնք ընտրել են Հայաստանը որպես իրենց գրասենյակների, մասնաճյուղերի, վերլուծական և R&D կենտրոնների հաջորդ վայր:

Advanced Micro Devices, Inc. (AMD) is one of the world's largest multinational manufacturers of semiconductors in the world based in California, which has been developing computer processors and related technologies for business and consumer markets since 1969. AMD's main products include microprocessors, motherboard chipsets, embedded processors, graphics processors, and FPGAs for servers, workstations, personal computers, and embedded system applications. They design and integrate technology that powers millions of intelligent devices, including personal computers, game consoles, and cloud servers that define the new era of surround computing. Billions of people, leading Fortune 500 businesses, and cutting-edge scientific research institutions around the world rely on AMD technology.
In the beginning of 2022, AMD completed the largest Chip Deal in history by acquainting Xilinx for $49B. With the acquisition, AMD is expanding beyond its purview of CPUs and GPUs with a large portfolio of reprogrammable chips called field programmable gate arrays (FPGAs), that it says will significantly expand the company’s opportunities in data centers, embedded computing, and telecommunications.
AMD opened a SoftDev office in Armenia in 2019 and now it plans to expand it. The company's vice-president for corporate affairs noted that they have 85 employees and their goal is to triple that number in 4-5 years. He noted that Armenia is one of their preferred destinations as you can find many really smart people who have good knowledge.