Advanced Micro Devices, Inc.-ը (AMD) կիսահաղորդիչների աշխարհի խոշորագույն բազմազգ արտադրողներից մեկն է, որը հիմնված է Կալիֆորնիայում, որը 1969 թվականից մշակում է համակարգչային պրոցեսորներ և հարակից տեխնոլոգիաներ բիզնեսի և սպառողական շուկաների համար: AMD-ի հիմնական արտադրանքը ներառում է միկրոպրոցեսորներ, մայրական սալիկներ: չիպսեթներ, ներկառուցված պրոցեսորներ, գրաֆիկական պրոցեսորներ և FPGA սերվերների, աշխատանքային կայանների, անհատական ​​համակարգիչների և ներկառուցված համակարգի հավելվածների համար: Նրանք նախագծում և ինտեգրում են տեխնոլոգիա, որն ապահովում է միլիոնավոր խելացի սարքեր, ներառյալ անհատական ​​համակարգիչներ, խաղային կոնսուլներ և ամպային սերվերներ, որոնք սահմանում են շրջապատող հաշվարկների նոր դարաշրջանը: Միլիարդավոր մարդիկ, Fortune 500 առաջատար բիզնեսները և առաջադեմ գիտահետազոտական ​​հաստատություններն ամբողջ աշխարհում ապավինում են AMD տեխնոլոգիային:
2022 թվականի սկզբին AMD-ն ավարտեց պատմության մեջ խոշորագույն չիպային գործարքը՝ Xilinx-ին ծանոթացնելով 49 մլրդ դոլարով: Ձեռքբերմամբ AMD-ն ընդլայնվում է CPU-ների և GPU-ների իր իրավասություններից դուրս՝ վերածրագրավորվող չիպերի մեծ պորտֆոլիոյով, որոնք կոչվում են դաշտային ծրագրավորվող դարպասների զանգվածներ (FPGA), որոնք, ըստ նրա, զգալիորեն կընդլայնեն ընկերության հնարավորությունները տվյալների կենտրոններում, ներկառուցված հաշվարկներում և հեռահաղորդակցության ոլորտում:
AMD-ը SoftDev-ի գրասենյակ է բացել Հայաստանում 2019 թվականին և այժմ նախատեսում է ընդլայնել այն։ Ընկերության կորպորատիվ հարցերով փոխնախագահը նշեց, որ իրենք ունեն 85 աշխատակից, և նպատակ ունեն 4-5 տարում այդ թիվը եռապատկել։ Նա նշեց, որ Հայաստանն իրենց նախընտրած ուղղություններից է, քանի որ կարող եք գտնել շատ խելացի մարդկանց, ովքեր լավ գիտելիքներ ունեն։
Հայաստանի ՏՏ ոլորտը տարեկան աննախադեպ աճ է գրանցել՝ միջինը 23 տոկոս։ Վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանում ավելի քան 20 սկսնակ ընկերություններ միասին ստացել են $700 մլն ներդրում։ Հայկական սկսնակ ընկերությունները ազատված են բիզնեսի հարկերից, իսկ աշխատողների եկամտահարկը կազմում է 10%: NVIDIA, Adobe, Synopsis, AMD, TeamViewer, Renderforest, Miro և BostonGenes. սա աշխարհի ՏՏ ոլորտում ազդեցիկ ընկերությունների մի փոքր մասն է, որոնք ընտրել են Հայաստանը որպես իրենց գրասենյակների, մասնաճյուղերի, վերլուծական և R&D կենտրոնների հաջորդ վայր:

Advanced Micro Devices, Inc. (AMD) — один из крупнейших в мире многонациональных производителей полупроводников в мире, базирующийся в Калифорнии, который с 1969 года занимается разработкой компьютерных процессоров и связанных с ними технологий для бизнеса и потребительских рынков. Основная продукция AMD включает микропроцессоры, материнские платы наборы микросхем, встроенные процессоры, графические процессоры и ПЛИС для серверов, рабочих станций, персональных компьютеров и встроенных системных приложений. Они разрабатывают и интегрируют технологии, на которых работают миллионы интеллектуальных устройств, включая персональные компьютеры, игровые приставки и облачные серверы, определяющие новую эру объемных вычислений. Миллиарды людей, ведущие компании из списка Fortune 500 и передовые научно-исследовательские институты по всему миру полагаются на технологии AMD.
В начале 2022 года AMD завершила крупнейшую в истории сделку по производству чипов, купив Xilinx за 49 миллиардов долларов. Благодаря этому приобретению AMD выходит за рамки своих ЦП и графических процессоров с большим портфелем перепрограммируемых чипов, называемых программируемыми вентильными матрицами (FPGA), которые, по ее словам, значительно расширят возможности компании в центрах обработки данных, встроенных вычислениях и телекоммуникациях.
AMD открыла офис SoftDev в Армении в 2019 году и теперь планирует его расширение. Вице-президент компании по корпоративным вопросам отметил, что у них 85 сотрудников, и их цель — утроить это число за 4-5 лет. Он отметил, что Армения является одним из их предпочтительных направлений, поскольку здесь можно найти много действительно умных людей, обладающих хорошими знаниями.