Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է 2021 թվականի 1000 խոշոր հարկատուների ցանկը։ Ընդհանուր առմամբ վճարվել է 700 մլն դոլարի հարկեր և այլ վճարներ։ Լավագույն տասնյակում ընդգրկվել են 3 հանքարդյունաբերական, 2 հանրային ծառայություն մատուցող, 2 վերամշակող, 2 առևտրի և 1 ՏՏ ընկերություններ։ ՏՏ ընկերությունը (SoftConstruct) առաջին անգամ է ընդգրկվել Հայաստանի խոշորագույն հարկատուների տասնյակում: Նախորդ տարի SoftConstruct-ը 18-րդն էր, սակայն 2021 թվականը ավարտեց 10-րդ տեղում՝ վճարելով $6,5 միլիոն հարկեր։ Խոշոր հարկատուների ցուցակում ՏՏ ոլորտից ներառված են Synopsys Armenia, PicsArt, Digitain, Energize Global Service, EPAM Systems, DataArt և ուրիշներ:
SoftConstruct ընկերությունը զբաղվում է մի շարք բնագավառներում նորարարական տեխնոլոգիաների մշակմամբ։ Ընկերությանը հաջողվել է զարգացնել շուկայում առաջատար ապրանքանիշեր, ինչպիսիք են BetConstruct, FeedConstruct, SpringBME, Ucraft, Fasttoken, FastShift և այլն, որոնք մասնագիտացած են առաջադեմ drag-and-drop կայքեր ստեղծելու մեջ, բլոկչեյնի տեխնոլոգիական լուծումներ առաջարկելու մեջ, հաճախորդների հետ հաղորդակցության ավտոմատացման համար AI-օգնական կամ բարձր անվտանգությամբ առցանց վճարային համակարգեր մշակելու մեջ և այլն: Լինելով անկախ ապրանքանիշեր, բոլորը կազմում են SoftConstruct-ի մեծ ընտանիքը: Ներկայումս SoftConstruct-ը միավորում է ավելի քան 5,000 աշխատակից, ավելի քան 10 ապրանքանիշ և մի քանի մասնաճյուղ ամբողջ աշխարհում:
Synopsys-ը էլեկտրոնիկայի նախագծման ավտոմատացման ամերիկյան ընկերություն է, որն ունի ավելի քան 35 տարվա փորձ, տարեկան $4մլրդ եկամուտ և ավելի քան 16,000 աշխատակից: Synopsys-ը արագացնում է էլեկտրոնիկայի նորարարությունը ամբողջ աշխարհի ինժեներների հետ, ովքեր օգտագործում են Synopsys-ի տեխնոլոգիան՝ ստեղծելու միլիարդավոր չիպեր և համակարգեր ամենօրյա օգտագործման էլեկտրոնիկայի համար: Synopsys Armenia տրամադրում է գիտահետազոտական, ինժեներական և արտադրանքի աջակցության ծառայություններ էլեկտրոնային դիզայնի ավտոմատացման, արտադրության նախագծման, ինչպես նաև կիսահաղորդչային մտավոր սեփականության լուծումների համար: Ընկերությունը Հայաստանի ՏՏ ոլորտի խոշորագույն գործատուներից մեկն է՝ ավելի քան 850 աշխատակիցներով, որը նաև Synopsys-ի խոշորագույն մասնաճյուղերից մեկն է ԱՄՆ-ից դուրս:
Picsart-ը, որն այժմ դարձել է լուսանկարների խմբագրման հոմանիշը, սոցիալական խմբագրման աշխարհի լավագույն կրեատիվ հարթակն է ամսական ավելի քան 130 միլիոն ակտիվ օգտատերերի և ազդեցիկների հետ: Picsart հավելվածը հասանելի է 30 լեզուներով անվճար և որպես բաժանորդագրություն iOS, Android և Windows սարքերում: Ընկերությունն ունի գրասենյակներ և թիմեր աշխարհի տարբեր երկրների քացաներում` Սան Ֆրանցիսկոյում, Լոս Անջելեսում, Երևանում, Պեկինում, Մոսկվայում։ Ընկերությունը ապահովված է բարձրակարգ VC-ներով: Այն 2019թ․-ի ամենաշատ ներբեռնվող հավելվածներից մեկն էր։
Digitain ծրագրային ապահովման մշակման մասնավոր ընկերություն է, որը բիզնեսի համար ստեղծում է օպտիմալ և օգտագործողին հարմար լուծումներ, և տրամադրում է ծրագրային լուծումներ առցանց, բջջային և վեբ հարթակներում։ Սկսելով որպես փոքր B2C ընկերություն՝ այն վերածվել է Հայաստանում առաջատար B2B ընկերություններից մեկի՝ ավելի քան 1800 աշխատակիցներով և 200 գործընկերներով ամբողջ աշխարհում:
Energize Global Services (EGS) տեխնոլոգիական ընկերություն է, որն ունի 3 կենտրոն ԱՄՆ-ում և 5 ծրագրերի մշակման կենտրոններ ամբողջ աշխարհում: 2007 թվականին հիմնադրված ընկերությունը մասնագիտացված է բանկային և ֆինանսական կառավարման ոլորտում: EGS-ը նախագծում է բանկային համակարգեր, բոլոր տեսակների վճարային լուծումներ և այլ խոշոր ծրագրեր: EGS-ը լուծումներ է առաջարկում և համագործակցում այնպիսի ընկերությունների հետ, ինչպիսիք են ATOS Worldline, Oracle, Master Card, Converse Bank, BTA bank, Ameria Bank, Wimple-Com, Beeline, և ուրիշներ։ Գրասենյակներ ունենալով Կալիֆորնիայում, Մասաչուսեթսում, Ֆլորիդայում, Բուլղարիայում (Սոֆիա և Բուրգաս), Հայաստանում (Երևան և Գյումրի), Վրաստանում և այլ քաղաքներում՝ EGS-ը ներդրումներ է կատարում առաջադեմ արդյունաբերական լուծումների մշակման մեջ՝ սպասարկելով հաճախորդներին ամբողջ աշխարհում:
EPAM Systems ամերիկյան ընկերություն է, որն ունի ինժեներական կենտրոն Երևանում և Գյումրիում։ Ընկերությունը մասնագիտացած է ծառայությունների զարգացման, թվային հարթակի և թվային արտադրանքի նախագծման մեջ: Այն աշխարհի խոշորագույն ծրագրային ապահովման և խորհրդատվական ծառայությունների մատակարարներից մեկն է, որի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Փենսիլվանիայում, իսկ դուստր ձեռնարկությունները՝ ավելի քան 45 երկրներում: 2021 թվականին EPAM-ը ավելացվել է S&P 500-ին և ներառվել Forbes Global 2000-ի ընկերությունների ցանկում։
DataArt-ը միջազգային ՏՏ խորհրդատվական ընկերություն է։ Այն ունի ծրագրային ապահովման մշակման կենտրոն Երևանում, որը նախագծում, մշակում և սպասարկում է ծրագրային լուծումներ ֆինանսների, առողջապահության, կենսագիտության, մեդիայի, զվարճանքի, մանրածախ առևտրի և այլ ոլորտների ընկերությունների համար: DataArt-ը գործում է ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի, Արգենտինայի և ԱՄԷ-յի ավելի քան 20 գրասենյակներում։ Ընկերությունն աշխատում է այնպիսի հաճախորդների հետ, ինչպիսիք են Nasdaq, Travelport, Ocado, Centrica/Hive, IWG, Univision, Meetup, Apple Leisure Group և այլն։

Комитет государственных доходов РА опубликовал список 1000 крупных налогоплательщиков 2021 года. В общей сложности уплачено налогов и других сборов на 700 миллионов долларов. В первую десятку вошли 3 горнодобывающие компании, 2 компании коммунального обслуживания, 2 перерабатывающие компании, 2 оптово-розничные компании и 1 ИТ-компания. ИТ-компания (SoftConstruct) впервые вошла в число 10 крупнейших налогоплательщиков Армении. В прошлом году компания была 18-й, но завершила 2021 год на 10-м месте, заплатив 6,5 млн долларов налогов. В крупнейший список налогоплательщиков входят такие ИТ-компании, как Synopsis Armenia, PicsArt, Digitain, Energize Global Service, EPAM Systems, DataArt и другие.
SoftConstruct — компания, занимающаяся разработкой инновационных технологий в ряде технологических областей. Компании удалось разработать ведущие на рынке лейблы, такие как BetConstruct, FeedConstruct, SpringBME, Ucraft, Fasttoken, FastShift и другие, которые специализируются на создании передового drag-and-drop веб-сайта, на предоставлении технологических блокчейн-решений, на разработке помощника для автоматизации общения с клиентами или мгновенных и высокозащищенных систем онлайн-платежей, и др. Являясь независимыми торговыми марками, все бренды составляют большую семью SoftConstruct. На данный момент в SoftConstruct обьединяет более 5000 сотрудников, более 10 торговых марок и несколько филиалов по всему миру.
Synopsys — американская компания по автоматизации проектирования электроники с более чем 35-летним опытом, годовым доходом в 4 миллиарда долларов и штатом более 16 000 сотрудников. Synopsys ускоряет инновации в области электроники с инженерами по всему миру, которые используют технологию Synopsys для создания миллиардов микросхем и систем для используемой в повседневной жизни электроники. Synopsys Armenia преодтсавляет научно-исследовательские и инженерные услуги, а также работами в областях автоматизации электронного проектирования, проектирования для производства и разработки полупроводниковых решений в облассти интеллектуальных собственностей. Компания является одним из крупнейших ИТ-работодателей в Армении с более чем 850 сотрудниками, который также является одним из крупнейших филиалов Synopsys за пределами США.
Picsart - лучшая в мире творческая социальная платформа для редактирования, которая насчитывает более чем 130 миллионами активных пользователей и инфлюэнсеров в месяц. Это первая компания-единорог в Армении. Приложение Picsart доступно на 30 языках бесплатно и по подписке на устройствах iOS, Android и Windows. Компания имеет офисы и команды в городах разных стран мира: Сан-Франциско, Лос-Анджелесе, Ереване, Пекине, Москве. Приложение является одним из самых загружаемых приложений 2019 года.
Digitain - частная компания по разработке программного обеспечения, которая создает оптимальные и удобные решения для бизнеса и предоставляет программные решения для онлайн-, мобильных и веб платформ. Начав с небольшой компании B2C, она превратилась в одну из ведущих компаний B2B в Армении с более чем 1800 сотрудниками и 200 партнерами по всему миру.
Energize Global Services (EGS) — это технологическая компания с 3 центрами в США и 5 центрами разработки по всему миру. Основанная в 2007 году, компания специализируется на банковском деле и управлении финансами. Она разрабатывает банковские системы, все типы платежных решений, других крупных приложений. EGS предоставляет решения и сотрудничает с такими компаниями, как ATOS Worldline, Oracle, Master Card, Converse Bank, BTA bank, Ameria Bank, Wimple-Com, Beeline, и другие. Имея офисы в Калифорнии, Массачусетсе, Флориде, Болгарии (София и Бургас), Армении (Ереван и Гюмри), Грузии и других городах, EGS инвестирует в разработку передовых отраслевых решений, обслуживая клиентов по всему миру.
EPAM Systems — американская компания с инженерным центром в Ереване и Гюмри. Компания специализируется на разработке услуг, проектировании цифровых платформ и дизайне цифровых продуктов. Это один из крупнейших в мире производителей заказного программного обеспечения и поставщиков консалтинговых услуг со штаб-квартирой в Пенсильвании и филиалами более чем в 45 странах. В 2021 году EPAM была добавлена в S&P 500 и включена в список компаний Forbes Global 2000.
DataArt — международная консалтинговая компания в области ИТ с центром по разработке программного обеспечения в Ереване, которая проектирует, разрабатывает и поддерживает программные решения в области финансов, здравоохранения, медико-биологических наук, средств массовой информации, развлечений, розничной торговли и т. д. DataArt работает более чем в 20 офисах в США, Европе, Аргентине и ОАЭ. Компания работает с такими клиентами, как Nasdaq, Travelport, Ocado, Centrica/Hive, IWG, Univision, Meetup, Apple Leisure Group и др.