Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է 2021 թվականի 1000 խոշոր հարկատուների ցանկը։ Ընդհանուր առմամբ վճարվել է 700 մլն դոլարի հարկեր և այլ վճարներ։ Լավագույն տասնյակում ընդգրկվել են 3 հանքարդյունաբերական, 2 հանրային ծառայություն մատուցող, 2 վերամշակող, 2 առևտրի և 1 ՏՏ ընկերություններ։ ՏՏ ընկերությունը (SoftConstruct) առաջին անգամ է ընդգրկվել Հայաստանի խոշորագույն հարկատուների տասնյակում: Նախորդ տարի SoftConstruct-ը 18-րդն էր, սակայն 2021 թվականը ավարտեց 10-րդ տեղում՝ վճարելով $6,5 միլիոն հարկեր։ Խոշոր հարկատուների ցուցակում ՏՏ ոլորտից ներառված են Synopsys Armenia, PicsArt, Digitain, Energize Global Service, EPAM Systems, DataArt և ուրիշներ:
SoftConstruct ընկերությունը զբաղվում է մի շարք բնագավառներում նորարարական տեխնոլոգիաների մշակմամբ։ Ընկերությանը հաջողվել է զարգացնել շուկայում առաջատար ապրանքանիշեր, ինչպիսիք են BetConstruct, FeedConstruct, SpringBME, Ucraft, Fasttoken, FastShift և այլն, որոնք մասնագիտացած են առաջադեմ drag-and-drop կայքեր ստեղծելու մեջ, բլոկչեյնի տեխնոլոգիական լուծումներ առաջարկելու մեջ, հաճախորդների հետ հաղորդակցության ավտոմատացման համար AI-օգնական կամ բարձր անվտանգությամբ առցանց վճարային համակարգեր մշակելու մեջ և այլն: Լինելով անկախ ապրանքանիշեր, բոլորը կազմում են SoftConstruct-ի մեծ ընտանիքը: Ներկայումս SoftConstruct-ը միավորում է ավելի քան 5,000 աշխատակից, ավելի քան 10 ապրանքանիշ և մի քանի մասնաճյուղ ամբողջ աշխարհում:
Synopsys-ը էլեկտրոնիկայի նախագծման ավտոմատացման ամերիկյան ընկերություն է, որն ունի ավելի քան 35 տարվա փորձ, տարեկան $4մլրդ եկամուտ և ավելի քան 16,000 աշխատակից: Synopsys-ը արագացնում է էլեկտրոնիկայի նորարարությունը ամբողջ աշխարհի ինժեներների հետ, ովքեր օգտագործում են Synopsys-ի տեխնոլոգիան՝ ստեղծելու միլիարդավոր չիպեր և համակարգեր ամենօրյա օգտագործման էլեկտրոնիկայի համար: Synopsys Armenia տրամադրում է գիտահետազոտական, ինժեներական և արտադրանքի աջակցության ծառայություններ էլեկտրոնային դիզայնի ավտոմատացման, արտադրության նախագծման, ինչպես նաև կիսահաղորդչային մտավոր սեփականության լուծումների համար: Ընկերությունը Հայաստանի ՏՏ ոլորտի խոշորագույն գործատուներից մեկն է՝ ավելի քան 850 աշխատակիցներով, որը նաև Synopsys-ի խոշորագույն մասնաճյուղերից մեկն է ԱՄՆ-ից դուրս:
Picsart-ը, որն այժմ դարձել է լուսանկարների խմբագրման հոմանիշը, սոցիալական խմբագրման աշխարհի լավագույն կրեատիվ հարթակն է ամսական ավելի քան 130 միլիոն ակտիվ օգտատերերի և ազդեցիկների հետ: Picsart հավելվածը հասանելի է 30 լեզուներով անվճար և որպես բաժանորդագրություն iOS, Android և Windows սարքերում: Ընկերությունն ունի գրասենյակներ և թիմեր աշխարհի տարբեր երկրների քացաներում` Սան Ֆրանցիսկոյում, Լոս Անջելեսում, Երևանում, Պեկինում, Մոսկվայում։ Ընկերությունը ապահովված է բարձրակարգ VC-ներով: Այն 2019թ․-ի ամենաշատ ներբեռնվող հավելվածներից մեկն էր։
Digitain ծրագրային ապահովման մշակման մասնավոր ընկերություն է, որը բիզնեսի համար ստեղծում է օպտիմալ և օգտագործողին հարմար լուծումներ, և տրամադրում է ծրագրային լուծումներ առցանց, բջջային և վեբ հարթակներում։ Սկսելով որպես փոքր B2C ընկերություն՝ այն վերածվել է Հայաստանում առաջատար B2B ընկերություններից մեկի՝ ավելի քան 1800 աշխատակիցներով և 200 գործընկերներով ամբողջ աշխարհում:
Energize Global Services (EGS) տեխնոլոգիական ընկերություն է, որն ունի 3 կենտրոն ԱՄՆ-ում և 5 ծրագրերի մշակման կենտրոններ ամբողջ աշխարհում: 2007 թվականին հիմնադրված ընկերությունը մասնագիտացված է բանկային և ֆինանսական կառավարման ոլորտում: EGS-ը նախագծում է բանկային համակարգեր, բոլոր տեսակների վճարային լուծումներ և այլ խոշոր ծրագրեր: EGS-ը լուծումներ է առաջարկում և համագործակցում այնպիսի ընկերությունների հետ, ինչպիսիք են ATOS Worldline, Oracle, Master Card, Converse Bank, BTA bank, Ameria Bank, Wimple-Com, Beeline, և ուրիշներ։ Գրասենյակներ ունենալով Կալիֆորնիայում, Մասաչուսեթսում, Ֆլորիդայում, Բուլղարիայում (Սոֆիա և Բուրգաս), Հայաստանում (Երևան և Գյումրի), Վրաստանում և այլ քաղաքներում՝ EGS-ը ներդրումներ է կատարում առաջադեմ արդյունաբերական լուծումների մշակման մեջ՝ սպասարկելով հաճախորդներին ամբողջ աշխարհում:
EPAM Systems ամերիկյան ընկերություն է, որն ունի ինժեներական կենտրոն Երևանում և Գյումրիում։ Ընկերությունը մասնագիտացած է ծառայությունների զարգացման, թվային հարթակի և թվային արտադրանքի նախագծման մեջ: Այն աշխարհի խոշորագույն ծրագրային ապահովման և խորհրդատվական ծառայությունների մատակարարներից մեկն է, որի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Փենսիլվանիայում, իսկ դուստր ձեռնարկությունները՝ ավելի քան 45 երկրներում: 2021 թվականին EPAM-ը ավելացվել է S&P 500-ին և ներառվել Forbes Global 2000-ի ընկերությունների ցանկում։
DataArt-ը միջազգային ՏՏ խորհրդատվական ընկերություն է։ Այն ունի ծրագրային ապահովման մշակման կենտրոն Երևանում, որը նախագծում, մշակում և սպասարկում է ծրագրային լուծումներ ֆինանսների, առողջապահության, կենսագիտության, մեդիայի, զվարճանքի, մանրածախ առևտրի և այլ ոլորտների ընկերությունների համար: DataArt-ը գործում է ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի, Արգենտինայի և ԱՄԷ-յի ավելի քան 20 գրասենյակներում։ Ընկերությունն աշխատում է այնպիսի հաճախորդների հետ, ինչպիսիք են Nasdaq, Travelport, Ocado, Centrica/Hive, IWG, Univision, Meetup, Apple Leisure Group և այլն։

The RA State Revenue Committee has published The list of 1000 large taxpayers for 2021. Overall, $700mln has been paid in taxes and other fees. The top ten include 3 mining companies, 2 public service companies, 2 processing companies, 2 wholesale and retail companies, and 1 IT company. It is the first time that an IT company (SoftConstruct) was included in the 10 largest taxpayers of Armenia. The company was the 18th in the previous year, but closed 2021 with 10th place, paying $6,5mln in taxes. The largest taxpayer list includes such IT companies as Synopsis Armenia, PicsArt, Digitain, Energize Global Service, EPAM Systems, DataArt, and others.
SoftConstruct is an innovative technology development company in a range of tech areas. The company managed to develop market-leading labels such as BetConstruct, FeedConstruct, SpringBME, Ucraft, Fasttoken, FastShift, and more, which specialize in building an advanced drag-and-drop website, providing blockchain technology solutions or AI-powered assistants to automate customer communication, delivering instant and highly secure online payment systems, etc. Being independent trademarks, all brands make up a large SoftConstruct family. At this point, SoftConstruct has over 5,000 employees, 10+ trademarks, and several branch offices operating worldwide.
Synopsys is an American electronic design automation company with 35+ years of experience, $4bln annual revenue, and more than 16000 employees. Synopsys accelerates electronics innovation with engineers around the world who uses Synopsys technology to create billions of chips and systems for everyday-used electronics. Synopsys Armenia provides R&D and product support services for electronic design automation, design for manufacturing, and semiconductor intellectual property solutions. It is one of the largest IT employers in Armenia with more than 850 employees which is also one of the largest Synopsys branches outside the U.S.
Picsart is the world’s best creative social editing platform, which has more than 130 million active users and influential persons per month. It is the first unicorn company in Armenia. The Picsart app is available in 30 languages for free and by subscription on iOS, Android, and Windows devices. The company has offices and teams in cities around the world: San Francisco, Los Angeles, Yerevan, Beijing, and Moscow. It was one of the most downloadable applications of 2019.
Digitain is a privately held software development company, which creates optimal and user-friendly solutions for businesses and provides software solutions to the online, mobile, and web-based verticals. Starting as a small B2C company it rose up to be one of the leading B2B companies in Armenia with more than 1800 employees and 200 partners across the globe.
Energize Global Services (EGS) is a technology company with 3 centers in the USA and 5 Development centers around the world. Founded in 2007, the company is focused on the Banking and Financial Management Industry. They are specialized in developing Banking Systems, all types of payment solutions, and other large applications. EGS has partnered with companies such as ATOS Worldline, Oracle, Master Card, Converse Bank, BTA bank, Ameria Bank, Wimple-Com, Beeline, and others. With offices in California, Massachusetts, Florida, Bulgaria (Sofia and Burgas), Armenia (Yerevan and Gyumri), Georgia, and others, EGS invests in the development of cutting-edge, industry-specific solutions serving its customers worldwide.
EPAM Systems is an American company with an engineering hub in Yerevan and Gyumri. The company specializes in service development, digital platform engineering, and digital product design. It is one of the world's largest manufacturers of custom software and consulting providers headquartered in Pennsylvania with branches in more than 45 countries. In 2021, EPAM was added to the S&P 500 and included in the list of Forbes Global 2000 companies.
DataArt is an international IT consulting company with a software development center in Yerevan, that designs, develops, and supports software solutions in Finance, Healthcare, Life Sciences, Media, Entertainment, Retail, etc. DataArt operates from 20+ locations in the US, Europe, Argentina, and the UAE. The company works with such clients as Nasdaq, Travelport, Ocado, Centrica/Hive, IWG, Univision, Meetup, Apple Leisure Group, etc.
The IT sector in Armenia has shown unprecedented growth over the past 10 years, recording an average annual growth of 23%. Over the past two years, more than 20 start-up companies in Armenia have together received 700 million dollars of investment. Armenian start-ups are exempt from taxes on business, and the income tax for employees is 10%. According to 2021 data, the total turnover of IT companies operating in Armenia exceeded 1 billion dollars. As of 2021, the industry employs 29,000 professionals.