Գեղարքունիքի մարզի Գագարին գյուղում սկսել է գործել մեծ ջերմոցային տնտեսությունը։ Այն զբաղեցնում է 4 հա տարածք, ընդհանուր ներդրումը կկազմի մոտ 9 մլն դոլար։
«Այսօր արդեն ներդրվել է մոտ 7 մլն դոլար։ Առաջին երկու հեկտարի վրա կառուցված ջերմոցը շահագործման է հանձնվել այս տարվա սեպտեմբերին։ Արդեն տեղադրվել են բոլոր անհրաժեշտ սարքավորումներն ու սածիլները, որոնք կենսունակ են և ցույց են տալիս բավարար և անհրաժեշտ աճ։ Սածիլները բերվել են Հոլանդիայից, վեց տեսակի են։ Մեկուկես ամսից մենք շուկայական բերք կստանանք.
Այժմ աշխատանքներ են տարվում հաջորդ երկու հեկտարի վրա ջերմոց կառուցելու ուղղությամբ։ Այն նախատեսվում է շահագործման հանձնել 2023 թվականի հունվարի վերջից։
Ընդհանուր առմամբ կստեղծվի 90 մշտական ​​աշխատատեղ։ Ջերմոցում միայն հոլանդական վարդեր են աճեցնելու։ Գագարինի ջերմոցային տնտեսության գործունեության շնորհիվ աղքատությունն ու գործազրկությունը կնվազեն, գյուղացիական տնտեսությունների սոցիալական վիճակը զգալիորեն կբարելավվի»,- ասաց ջերմոցային տնտեսության տնօրեն Արշակ Համբարձումյանը։

In the village of Gagarin, Gegharkunik region, a large greenhouse facility began to operate. It covers an area of 4 hectares, the total investment will be about $9 million.
“To date, about 7 million dollars have already been invested. The greenhouse built on the first two hectares was put into operation in September this year. All the necessary equipment and seedlings have already been installed, which are viable and show sufficient and necessary growth. The seedlings were brought from Holland, they are of six types. In a month and a half we will get a marketable harvest.
Now work is underway to build a greenhouse on the next two hectares. It is planned to be put into operation from the end of January 2023.
A total of 90 permanent jobs will be created. Only Dutch roses will be grown in the greenhouse. Thanks to the activities of the greenhouse facility in Gagarin, poverty and unemployment will decrease, and the social condition of farms will significantly improve,” said Arshak Hambardzumyan, director of the greenhouse facility.