Գեղարքունիքի մարզի Գագարին գյուղում սկսել է գործել մեծ ջերմոցային տնտեսությունը։ Այն զբաղեցնում է 4 հա տարածք, ընդհանուր ներդրումը կկազմի մոտ 9 մլն դոլար։
«Այսօր արդեն ներդրվել է մոտ 7 մլն դոլար։ Առաջին երկու հեկտարի վրա կառուցված ջերմոցը շահագործման է հանձնվել այս տարվա սեպտեմբերին։ Արդեն տեղադրվել են բոլոր անհրաժեշտ սարքավորումներն ու սածիլները, որոնք կենսունակ են և ցույց են տալիս բավարար և անհրաժեշտ աճ։ Սածիլները բերվել են Հոլանդիայից, վեց տեսակի են։ Մեկուկես ամսից մենք շուկայական բերք կստանանք.
Այժմ աշխատանքներ են տարվում հաջորդ երկու հեկտարի վրա ջերմոց կառուցելու ուղղությամբ։ Այն նախատեսվում է շահագործման հանձնել 2023 թվականի հունվարի վերջից։
Ընդհանուր առմամբ կստեղծվի 90 մշտական ​​աշխատատեղ։ Ջերմոցում միայն հոլանդական վարդեր են աճեցնելու։ Գագարինի ջերմոցային տնտեսության գործունեության շնորհիվ աղքատությունն ու գործազրկությունը կնվազեն, գյուղացիական տնտեսությունների սոցիալական վիճակը զգալիորեն կբարելավվի»,- ասաց ջերմոցային տնտեսության տնօրեն Արշակ Համբարձումյանը։

В селе Гагарин Гегаркуникской области начало действовать крупное тепличное хозяйство. Оно занимает площадь 4 га, общие инвестиции составят около $9 млн.
«На сегодняшний день уже вложено около 7 млн. долларов. Теплица, построенная на первых двух гектарах, была введена в эксплуатацию в сентябре этого года. Уже установлено все необходимое оборудование и саженцы, которые жизнеспособны и показывают достаточный и необходимый рост. Саженцы привезены из Голландии, они шести видов. Через полтора месяца мы получим товарный урожай.
Сейчас ведутся работы по строительству теплицы на следующих двух гектарах. Его планируется ввести в эксплуатацию с конца января 2023 года.
В общей сложности будет создано 90 постоянных рабочих мест. В теплице будут выращивать только голландские розы. Благодаря деятельности тепличного хозяйства в Гагарине снизится бедность и безработица, значительно улучшится социальное состояние фермерских хозяйств», - сказал директор тепличного хозяйства Аршак Амбарцумян.