DesignRush-ը B2B շուկա է, որը կապում է բիզնեսները ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Հնդկաստանի, Կանադայի և այլնի մասնագիտացված գործակալությունների հետ: Ընկերությունը գործունեություն է ծավալում տարբեր կատեգորիաներում, ինչպիսիք են բրենդինգը և ստեղծագործությունը, կայք և հավելվածը, մարքեթինգը, տեխնոլոգիաները և բիզնես ծառայությունները: Վերջերս DesignRush-ը բացահայտել է AR/VR տեխնոլոգիաներ նախագծող, ներդրող և սպասարկող լավագույն AR/VR ընկերությունները, որոնցում հայկական ստարտափ Arloopa-ն զբաղեցրել է 10-րդ տեղը։ Նաև հարկ է նշել որ ARLOOPA App-ը հատեց 4.5 M organic download-ները Google Play-ում։
Հիմնադրվելով 2014 թվականին՝ Arloopa-ն ընդլայնված իրականության (AR) և վիրտուալ իրականության (VR) հավելվածների և խաղերի մշակող առաջատար ընկերություն է, որը տրամադրում է առաջադեմ AR և VR ծառայություններ, ինչպիսիք են ամպի վրա հիմնված հավելյալ իրականության ծառայությունները, հատուկ բրենդավորված հավելյալ և վիրտուալ իրականության հավելվածները, խաղերը։ զարգացում և 2D և 3D բովանդակության ստեղծում: Arloopa-ն օգտագործում է ընդլայնված իրականություն, պատկերների ճանաչում և համակարգչային տեսողության տեխնոլոգիա՝ իրական աշխարհը բովանդակությամբ հարուստ, ինտերակտիվ փորձի վերածելու համար:
Ընկերությունն աշխատում է անհատների, ապրանքանիշերի, կրեատիվ գովազդային գործակալությունների, թանգարանների, դպրոցների և քաղաքների հետ, որպեսզի մարդկանց առօրյան հագեցած լինի նոր բովանդակությամբ և տեսողական փորձառություններով, ինչպես նաև կրթական և զվարճալի AR բացահայտումներով: Նրանք ներկայացնում են պատմություն պատմելու և հանդիսատեսին զվարճացնելու նոր եղանակ՝ խուսափելով թանկարժեք և անհանգստացնող կրկնվող գովազդներից և կարճատև տպագիր նյութերից, որոնք հեշտությամբ բաց թողնվում:
ARLOOPA հավելվածով օգտատերը կարող է ներբեռնել կամ տպել մարկերները, սկանավորել դրանք ARLOOPA հավելվածով և տեսնել կից թաքնված բովանդակությունը՝ տեսանյութ, 3D անիմացիա և այլն։ Հայկական հավելվածը Google Play-ից ներբեռնվել է ավելի քան մեկ միլիոն անգամ։ Այն հասանելի է 6 լեզուներով՝ անգլերեն, հայերեն, ռուսերեն, գերմաներեն, իսպաներեն և չեխերեն: Հավելվածն ապահովում է AR-ի 3 հիմնական գործառույթ՝ սկանավորում, առանց նշիչի հետևում և աշխարհագրական դիրքի վրա հիմնված փորձ: Որոշ 3D առարկաներ կարող են կյանքի կոչվել նրանց հետ շփվելիս: Հայաստանում ՏՏ ոլորտը վերջին 10 տարիների ընթացքում աննախադեպ աճ է գրանցել՝ գրանցելով տարեկան միջինը 23% աճ։ Վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանում ավելի քան 20 սկսնակ ընկերություններ միասին ստացել են 700 միլիոն դոլարի ներդրում։ Հայկական սկսնակ ընկերությունները ազատված են բիզնեսի հարկերից, իսկ աշխատողների եկամտահարկը կազմում է 10%: 2021 թվականի տվյալներով Հայաստանում գործող ՏՏ ընկերությունների ընդհանուր շրջանառությունը գերազանցել է 1 միլիարդ դոլարը։ 2021 թվականի դրությամբ արդյունաբերությունում աշխատում է 29000 մասնագետ։

DesignRush — это торговая площадка B2B, которая связывает предприятия со специализированными агентствами в США, Великобритании, Индии, Канаде и т. д. Компания ведет деятельность в различных категориях, таких как брендинг и креатив, веб-сайты и приложения, маркетинг, технологии и бизнес-услуги. Недавно DesignRush определил лучшие компании AR/VR, которые разрабатывают, внедряют и поддерживают технологии AR/VR, в котором армянский стартап Arloopa занял 10-е место. Также стоит отметить, что приложение ARLOOPA преодолело отметку в 4,5 млн органических загрузок в Google Play.
Основанная в 2014 году, компания Arloopa является ведущей компанией по разработке приложений и игр для дополненной реальности (AR) и виртуальной реальности (VR), которая предоставляет расширенные услуги AR и VR, такие как облачные сервисы дополненной реальности, фирменные приложения дополненной и виртуальной реальности, игры разработка и создание 2D и 3D контента. Arloopa использует технологии дополненной реальности, распознавания изображений и компьютерного зрения, чтобы превратить реальный мир в насыщенный интерактивный опыт.
Компания работает с отдельными лицами, брендами, творческими рекламными агентствами, музеями, школами и городами, чтобы наполнить повседневную жизнь людей новым контентом и визуальным опытом, а также образовательными и развлекательными открытиями AR. Они предлагают новый способ рассказать историю и развлечь аудиторию, избегая дорогостоящих и раздражающих повторяющихся объявлений и недолговечных печатных материалов, которые легко пропустить.
С помощью приложения ARLOOPA пользователь может загрузить или распечатать маркеры, отсканировать их с помощью приложения ARLOOPA и увидеть прикрепленный скрытый контент: видео, 3D-анимацию и т. д. Армянское приложение было загружено из Google Play более миллиона раз. Он доступен на 6 языках - английском, армянском, русском, немецком, испанском и чешском. Приложение предоставляет 3 основные функции дополненной реальности: сканирование на основе маркеров, отслеживание без маркеров и работу на основе геолокации. Некоторые 3D-объекты могут оживать при взаимодействии с ними. Сектор ИТ в Армении продемонстрировал беспрецедентный рост за последние 10 лет, зафиксировав среднегодовой рост на 23%. За последние два года более 20 стартап-компаний в Армении вместе получили 700 миллионов долларов инвестиций. Армянские стартапы освобождены от налогов на бизнес, а подоходный налог для сотрудников составляет 10%. По данным на 2021 год, общий оборот действующих в Армении ИТ-компаний превысил 1 млрд долларов. По состоянию на 2021 год в отрасли работает 29 000 специалистов.