Հայաստանը նախատեսում է, ենթադրաբար, 2025 թվականից սկսել նոր ատոմային էներգաբլոկի կառուցման նախագիծ։ Այս նպատակին հասնելու համար ստեղծվել և գործում է աշխատանքային հանձնաժողով, քննարկումներ են ընթանում մի շարք մանրամասներ ճշտելու համար՝ առաջիկա տարիներին բուն նախապատրաստական ​​աշխատանքները սկսելու և, ենթադրաբար, 2025 թվականից նոր միջուկային էներգբլոկի կառուցումը սկսելու համար։
Հայաստանի իշխանությունները ծրագրում են 8-10 տարվա ընթացքում երկրում նոր ատոմակայան կառուցել։ Դիտարկվում է 1000-1200 ՄՎտ հզորությամբ տիպիկ ստանդարտ էներգաբլոկի տարբերակը։ «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ի և «Ռուսատոմ Օվերսեյս» ԲԲԸ-ի (Ռոսատոմ կոնցեռնի կառույց) միջև 2022 թվականի հունիսին ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում մեկնարկել է Հայաստանի Հանրապետությունում նոր ատոմային էներգաբլոկի կառուցման նախապատրաստման գործընթացը։
Գործում է հայ-ռուսական աշխատանքային խումբ, որի կազմում ընդգրկված են ՀԱԷԿ-ի, Ռոսատոմի կառույցների, կարգավորող գործակալությունների, համապատասխան կազմակերպությունների մասնագետներ երկու երկրներից։

Армения планирует предположительно с 2025 года приступить к проекту строительства нового атомного энергоблока. Для реализации этой цели создана и действует рабочая комиссия, ведутся обсуждения для конкретизации ряда деталей, чтобы в предстоящие годы начать собственно подготовительные работы и, предположительно, с 2025 года приступить к строительству нового атомного энергоблока.
Власти Армении планируют в течение 8-10 лет построить в стране новую АЭС. Рассматривается вариант типового стандартного энергоблока мощностью 1000-1200 МВт. В рамках меморандума о взаимопонимании, подписанного в июне 2022 года между ЗАО "ААЭС" и АО «Русатом Оверсиз» (структура концерна "Росатом") запущен процесс подготовки строительства нового ядерного энергоблока на территории Республики Армения.
Действует армяно-российская рабочая группа, в составе которой работают специалисты из ААЭС, структур Росатома, регулирующих ведомств, профильных организаций из обеих стран.