Միկրոէլեկտրոնիկա արտադրող ամերիկյան Microchip Technology ընկերությունը՝ 45 մլրդ դոլար շուկայական կապիտալիզացիայով, մասնաճյուղ կբացի Հայաստանում։ Դա տեղի կունենա հայկական Instigate Semiconductors ընկերության գնման միջոցով, որը Microchip Technology-ի հետ 2 տարի առաջ պայմանավորվածություն ձեռք բերեց Հայաստանում համապատասխան մասնագետների թիմ ստեղծելու մասին:
Ընկերության գործադիր տնօրեն պարոն Վեյերը նշել է, որ «Միկրոչիպ Թեքնոլոջի»-ն հետաքրքրված է հայաստանյան շուկայում ծրագրեր իրականացնելով և նախատեսում է գործունեություն ծավալել այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ծրագրային ապահովումը, միկրոչիպերի արտադրությունը և արդյունաբերական կրթությունը:
Հայաստանի ՏՏ ոլորտը զարգանում է արագ տեմպերով և ցույց է տալիս զգալի արդյունքներ՝ միջինը 28%, իսկ 2022 թվականին՝ 52%: Հայաստանի նորաստեղծ էկոհամակարգը ճանաչվել է լավագույնը Կովկասում, առաջին անգամ ՏՏ ոլորտի ընկերությունը ընդգրկվել է 2022 թվականի Հայաստանի 10 խոշոր հարկատուների շարքում, ավելին, համաշխարհային ճանաչում ունեցող ՏՏ ընկերությունները, ինչպիսիք են NVIDIA, Adobe, Synopsis, AMD, TeamViewer, Renderforest, Miro և BostonGenes, ընտրում են Հայաստանը որպես իրենց գործունեության հաջորդ վայր։

Американский производитель микроэлектроники Microchip Technology с рыночной капитализацией в $45 млрд откроет филиал в Армении. Произойдет это за счет приобретения армянской компании Instigate Semiconductors, с которой Microchip Technology 2 года назад достигла договоренности о создании команды соответствующих специалистов в Армении, что, в свою очередь, было выполнено.
Генеральный директор компании г-н Вейер отметил, что «Микрочип Технолоджи» заинтересована в реализации программ на армянском рынке и планирует осуществлять деятельность в таких областях, как программное обеспечение, производство микрочипов, отраслевое образование.
Армянский ИТ-сектор быстро развивается и показывает значительные результаты со средним ростом 28%, а в 2022 году 52%. Стартап-экосистема Армении признана лучшей на Кавказе, впервые ИТ-компания попала в рейтинг среди 10 крупнейших налогоплательщиков Армении в 2022 году, более того, всемирно известные ИТ-компании, такие как NVIDIA, Adobe, Synopsis, AMD, TeamViewer, Renderforest, Miro и BostonGenes, выбирают Армению в качестве своего следующего местонахождения