Քարակերտի քարաձուլման գործարանը, որն ավելի հայտնի է Ապակիների գործարան անունով, մոտ 35 տարի է չի աշխատում։ Վերջերս այն գնվել է իրանցի գործարարների կողմից, ովքեր  $5 000 000 ներդումների շոնրհիվ այնտեղ հիմնում են պողպատի արտադրման գործարան։
Գործարարները նախատեսում են առաջին փուլում արտադրել պողպատե փուլակտորներ, իսկ երկրորդում՝ մետաղական պրոֆիլներ, մետաղալարեր ու ամրաններ։ Ձուլակտորների հումքի մի մասը՝ 65 000 տոննան նախատեսվում է ստանալ տեղում, մնացածը՝ ներմուծել Իրանից։ Հիմնադիրները նմանատիպ մի գործարան Իրանում ունեն, որն աշխատում է տարեկան 320 000 տոննա հզորությամբ։ Պողպատագորները չեն բացառում, որ Իրանի գործարանից փուլակտոների ավելցուկը կներմուծեն Հայաստան և կվերածեն մետաղական շինանյութի,ինչը հնարավորություն կտա տարեկան 200 000 տոննա ամրան արտադրել։
Արտադրությունն նախատեսվում է իրականացնել գերժամանակակից տեխնոլոգիաներով, որպեսզի ստանան բարձր որակի մետաղալարեր, ամրաններ ու պրոֆիլներ հայկական շուկայի համար։ Տեղական շուկայի պահանջարկը բավարարելուց հետո, արտադրանքը կարտահանվի նաև Վրաստան։
Արտադրամասում, որը դեռ կառուցման փուլում է, կտեղադրվի ամենահզոր ագրեգատը, որը արտադրվել է Իրանի գործարանում՝ իրենց մասնագետների կողմից։ Այն կարող է անընդհատ աշխատել և բարձր որակի արտադրանք թողարկել։ Քարակերտի գործարանում այս պահին աշխատում է մոտ 110 մարդ, որից մոտ 80-ը Լեռնագոգից և հարակից համայնքներից են, իսկ 30-35 աշխատող՝ Իրանից ոլորտի նեղ մասնագետներ, ովքեր արտադրության ագրեգատների կարգավորումներով են զբաղվում։ 2-րդ փուլում աշխատողների թիվը կհասցնեն 450-ի՝ 190 000 դրամ միջին աշխատավարձով։

The Karakert rock smelting factory, which is better known as the Glass Factory, has not been working for about 35 years. Recently, it was bought by Iranian businessmen, who are establishing a steel manufacturing plant there with an investment of $5,000,000.
The businessmen plan to produce steel phase actors in the first stage, and metal profiles, wires, and reinforcements in the second stage. A part of the raw materials for ingots, 65,000 tons, is planned to be obtained locally, and the rest to be imported from Iran. The founders have a similar factory in Iran, which works with a capacity of 320,000 tons per year. The steelmakers do not rule out that they will import the surplus of phased rods from the Iranian factory to Armenia and turn them into metal construction material, which will enable the production of 200,000 tons of rebar per year.
The production is planned to be carried out with state-of-the-art technologies in order to obtain high-quality wires, reinforcements, and profiles for the Armenian market. After meeting the demand of the local market, the products will be exported to Georgia as well.
There will be installed the most powerful unit in the plant, which is still under construction, produced in the Iranian factory by their specialists. It can work continuously and produce high-quality products. At the moment, about 110 people work in the Karakert factory, of which about 80 are from Lernagog and neighboring communities, and 30-35 workers are specialists in the field from Iran who are engaged in setting up production units. In the 2nd stage, the number of employees will be increased to 450 with an average salary of 190,000 drams.