Կրիպտոարժույթի ներդրումային հարթակը ECOS-ը 2018 թվականից գործում է Հրազդանի էլեկտրակայանի տարածքում հանքարդյունաբերական կենտրոն: Այնտեղ գտնվող հանքարդյունաբերական օբյեկտն իր էլեկտրաէներգիան մատակարարվում է անմիջապես բարձրավոլտ ցանցից և օգտագործում է կայքի ենթակառուցվածքը բեռնարկղերի սնուցման համար: Տարածքը հարմար է կրիպտոարժույթների մայնինգի համար, բնակեցված է Հայաստանի լեռնային շրջանում, որի տարեկան միջին ջերմաստիճանը 4,8°C է։
ECOS տվյալների կենտրոնը ստանում է լրացուցիչ 60 ՄՎտ մաքուր, մատչելի և կայուն էլեկտրաէներգիա բարձրավոլտ ցանցերից, ինչը հնարավորություն է տալիս պահանջել էլեկտրաէներգիայի գրեթե 100% անխափան շահագործում: Տեղանքը կարող է տեղավորել ավելի քան 20000 հանքարդյունաբերական սարք 2,2 հեկտար տարածքում՝ լրացուցիչ 200 ՄՎտ ընդլայնման հնարավորությամբ։ Կայքի ենթակառուցվածքը ներառում է տվյալների և սպասարկման կենտրոն և սարքավորումների և պահեստամասերի պահեստավորում: Յոթ առաքման կոնտեյներներ կազմում են տվյալների կենտրոնը, որտեղ տեղավորված են մոտ 250 մայնինգ միավորներ: ECOS-ը ձեռք է բերում իր հանքագործներին անմիջապես չինական Bitmain արտադրողից: Ընկերության ամպային մայնինգ ծառայությունն ունի մոտ 258,000 օգտվող, մինչդեռ այն նաև վաճառում և սպասարկում է սարքավորումներ հաճախորդներին:
Ավելին, Հայաստանի կառավարության և ECOS-ի համագործակցության արդյունքում 2019 թվականին գործարկվեց ազատ տնտեսական գոտին (ԱՏԳ) ECOS, որի նպատակն էր օգտագործել էլեկտրակայանը՝ որպես տվյալների կենտրոնների և կրիպտոարժույթների մայնինգի հանգույց։ ԱՏԳ-ի բնակիչներն ունեն արտոնություններ, ինչպիսիք են զրոյական առևտրային հարկերը, մուտքը դեպի ECOS ենթակառուցվածք (խելացի գրասենյակներ, էլեկտրակայան, հանքարդյունաբերական ֆերմա, ներդրումային ծառայությունների հարթակ, գիտահետազոտական կենտրոններ և շատ ավելին), մասնագիտացված բազա և հաղորդակցման հարմար հարթակ, ինչպես նաև։ որպես օտարերկրյա աշխատուժ առանց սահմանափակումների աշխատանքի ընդունելու հնարավորություն և 25 տարի ժամկետով բոլոր արժութային սահմանափակումներից ազատում։ Բացի այդ, նրանց իրավունք է տրվում վերադարձնել ներդրումային կապիտալը, շահույթը և շահաբաժինները։
Հայաստանում կան ևս 3 ազատ տնտեսական գոտիներ՝ «Ալյանս», «Մերիդիան» և «Մեգրի»։ «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտին մասնագիտացած է բարձր տեխնոլոգիաների և նորարարական տեխնոլոգիաների արտադրության և արտահանման մեջ՝ էլեկտրոնիկայի, ճշգրիտ ճարտարագիտության, դեղագործության և կենսատեխնոլոգիայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, այլընտրանքային էներգիայի, արդյունաբերական դիզայնի և հեռահաղորդակցության ոլորտներում: «Մերիդիան»-ը մասնագիտացած է ոսկերչության, քարի մշակման և ժամագործության մեջ: «Մեգրի» ԱՏԳ-ի մասնագիտացումը արդյունաբերական և լոգիստիկ է՝ գյուղատնտեսության, արտադրության, էլեկտրաէներգիայի մատակարարման, առևտրի, տրանսպորտի և տնտեսության պահպանման, մասնագիտական և տեխնիկական գործունեության, մշակույթի, զբոսաշրջության, զվարճանքի և հանգստի ոլորտներում: ԱՏԳ-ի վերաբերյալ մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կայքում՝ https://mineconomy.am/page/360

Cryptocurrency investment platform ECOS has been operating a mining center on the grounds of the Hrazdan Power Plant since 2018. Situated there, the mining facility gets its electricity supply directly from the high-voltage grid and uses the site’s infrastructure to power containers. The area is well-suited for cryptocurrency mining, settled in a mountainous region of Armenia with an annual average temperature of 4.8°C.
The ECOS data center receives an additional 60 MW of clean, affordable, and stable electricity from high-voltage networks, which makes it possible to claim almost 100% uninterrupted operation of electricity. The site can accommodate more than 20,000 mining devices in an area of 2.2 hectares, with the possibility of expanding to an additional 200 MW. The infrastructure at the site includes a data and service center and warehousing for equipment and spare parts. Seven shipping containers make up the data center, housing around 250 mining units. ECOS acquires its miners directly from Chinese manufacturer Bitmain. The firm’s cloud mining service has around 258,000 users, while it also sells and services equipment to clients.
Moreover, as the result of a partnership between the Armenian government and ECOS, in 2019 a free economic zone (FEZ) ECOS was launched aimed at making use of the power facility as a hub for data centers and cryptocurrency mining. Residents of FEZ have privileges such as zero commercial taxes, access to the ECOS Infrastructure (smart offices, power plant, mining farm, investment services platform, R&D centers, and many more), a specialist base, and a convenient communication platform, as well as the possibility of hiring foreign labor without restrictions, and exemption from all currency restrictions for a period of 25 years. Besides, they are granted the right to repatriate investment capital, profits, and dividends.
There are 3 other Free Economic Zones in Armenia: «Alliance», «Meridian» and «Megri». The Free Economic Zone «Alliance» specializes in the production and export of high-tech and innovative technologies in the fields of electronics, precision engineering, pharmaceuticals and biotechnology, information technology, alternative energy, industrial design, and telecommunications. «Meridian» is specialized in jewelry, stone cutting, and watchmaking. Specialization of «Megri» FEZ is industrial and logistic: in the sphere of agriculture, manufacturing, electricity supply, trade, transportation and economy storage, professional and technical activity, culture, tourism, entertainment, and recreation. The details on FEZ can be found on the website of the Ministry of Economy of RA: https://mineconomy.am/page/360