Կրիպտոարժույթի ներդրումային հարթակը ECOS-ը 2018 թվականից գործում է Հրազդանի էլեկտրակայանի տարածքում հանքարդյունաբերական կենտրոն: Այնտեղ գտնվող հանքարդյունաբերական օբյեկտն իր էլեկտրաէներգիան մատակարարվում է անմիջապես բարձրավոլտ ցանցից և օգտագործում է կայքի ենթակառուցվածքը բեռնարկղերի սնուցման համար: Տարածքը հարմար է կրիպտոարժույթների մայնինգի համար, բնակեցված է Հայաստանի լեռնային շրջանում, որի տարեկան միջին ջերմաստիճանը 4,8°C է։
ECOS տվյալների կենտրոնը ստանում է լրացուցիչ 60 ՄՎտ մաքուր, մատչելի և կայուն էլեկտրաէներգիա բարձրավոլտ ցանցերից, ինչը հնարավորություն է տալիս պահանջել էլեկտրաէներգիայի գրեթե 100% անխափան շահագործում: Տեղանքը կարող է տեղավորել ավելի քան 20000 հանքարդյունաբերական սարք 2,2 հեկտար տարածքում՝ լրացուցիչ 200 ՄՎտ ընդլայնման հնարավորությամբ։ Կայքի ենթակառուցվածքը ներառում է տվյալների և սպասարկման կենտրոն և սարքավորումների և պահեստամասերի պահեստավորում: Յոթ առաքման կոնտեյներներ կազմում են տվյալների կենտրոնը, որտեղ տեղավորված են մոտ 250 մայնինգ միավորներ: ECOS-ը ձեռք է բերում իր հանքագործներին անմիջապես չինական Bitmain արտադրողից: Ընկերության ամպային մայնինգ ծառայությունն ունի մոտ 258,000 օգտվող, մինչդեռ այն նաև վաճառում և սպասարկում է սարքավորումներ հաճախորդներին:
Ավելին, Հայաստանի կառավարության և ECOS-ի համագործակցության արդյունքում 2019 թվականին գործարկվեց ազատ տնտեսական գոտին (ԱՏԳ) ECOS, որի նպատակն էր օգտագործել էլեկտրակայանը՝ որպես տվյալների կենտրոնների և կրիպտոարժույթների մայնինգի հանգույց։ ԱՏԳ-ի բնակիչներն ունեն արտոնություններ, ինչպիսիք են զրոյական առևտրային հարկերը, մուտքը դեպի ECOS ենթակառուցվածք (խելացի գրասենյակներ, էլեկտրակայան, հանքարդյունաբերական ֆերմա, ներդրումային ծառայությունների հարթակ, գիտահետազոտական կենտրոններ և շատ ավելին), մասնագիտացված բազա և հաղորդակցման հարմար հարթակ, ինչպես նաև։ որպես օտարերկրյա աշխատուժ առանց սահմանափակումների աշխատանքի ընդունելու հնարավորություն և 25 տարի ժամկետով բոլոր արժութային սահմանափակումներից ազատում։ Բացի այդ, նրանց իրավունք է տրվում վերադարձնել ներդրումային կապիտալը, շահույթը և շահաբաժինները։
Հայաստանում կան ևս 3 ազատ տնտեսական գոտիներ՝ «Ալյանս», «Մերիդիան» և «Մեգրի»։ «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտին մասնագիտացած է բարձր տեխնոլոգիաների և նորարարական տեխնոլոգիաների արտադրության և արտահանման մեջ՝ էլեկտրոնիկայի, ճշգրիտ ճարտարագիտության, դեղագործության և կենսատեխնոլոգիայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, այլընտրանքային էներգիայի, արդյունաբերական դիզայնի և հեռահաղորդակցության ոլորտներում: «Մերիդիան»-ը մասնագիտացած է ոսկերչության, քարի մշակման և ժամագործության մեջ: «Մեգրի» ԱՏԳ-ի մասնագիտացումը արդյունաբերական և լոգիստիկ է՝ գյուղատնտեսության, արտադրության, էլեկտրաէներգիայի մատակարարման, առևտրի, տրանսպորտի և տնտեսության պահպանման, մասնագիտական և տեխնիկական գործունեության, մշակույթի, զբոսաշրջության, զվարճանքի և հանգստի ոլորտներում: ԱՏԳ-ի վերաբերյալ մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կայքում՝ https://mineconomy.am/page/360

Криптовалютная инвестиционная платформа ECOS с 2018 года управляет майнинг-центром на территории Разданской электростанции. Расположенный там майнинг-центр получает электроэнергию напрямую от высоковольтной сети и использует инфраструктуру площадки для питания контейнеров. Район хорошо подходит для майнинга криптовалюты, расположен в горном районе Армении со среднегодовой температурой 4,8°C.
Дата-центр ЭКОС дополнительно получает 60 МВт чистой, доступной и стабильной электроэнергии от высоковольтных сетей, что позволяет претендовать на практически 100% бесперебойную работу электроэнергии. Площадка может разместить более 20 000 устройств для майнинга на площади 2,2 га с возможностью расширения до дополнительных 200 МВт. Инфраструктура площадки включает центр обработки данных и обслуживания, а также склад для оборудования и запасных частей. Семь транспортных контейнеров составляют центр обработки данных, в котором размещается около 250 майнинг-модулей. ECOS приобретает свои майнеры напрямую у китайского производителя Bitmain. Служба облачного майнинга компании насчитывает около 258 000 пользователей, а также продает и обслуживает оборудование для клиентов.
Кроме того, в результате партнерства между правительством Армении и ECOS в 2019 году была запущена свободная экономическая зона (СЭЗ) ECOS, целью которой является использование энергообъекта в качестве хаба для дата-центров и майнинга криптовалюты. Резиденты СЭЗ имеют такие привилегии, как отсутствие коммерческих налогов, доступ к инфраструктуре ECOS (умные офисы, электростанция, майнинг-ферма, платформа инвестиционных услуг, R&D-центры и многое другое), базу специалистов, удобную коммуникационную платформу, а также как возможность найма иностранной рабочей силы без ограничений и освобождение от всех валютных ограничений сроком на 25 лет. Кроме того, им предоставляется право на репатриацию инвестиционного капитала, прибыли и дивидендов.
В Армении есть еще 3 свободные экономические зоны: «Альянс», «Меридиан» и «Мегри». Свободная экономическая зона «Альянс» специализируется на производстве и экспорте высокотехнологичных и инновационных технологий в области электроники, точного машиностроения, фармацевтики и биотехнологий, информационных технологий, альтернативной энергетики, промышленного дизайна и телекоммуникаций. «Меридиан» специализируется на ювелирном, камнерезном и часовом производстве. Специализация СЭЗ «Мегри» - производственно-логистическая: в сфере сельского хозяйства, производства, электроснабжения, торговли, транспорта и хозяйственно-складского хозяйства, профессионально-технической деятельности, культуры, туризма, развлечений и отдыха. Подробности о СЭЗ можно найти на сайте Министерства экономики РА: https://mineconomy.am/page/360