«Ա-Ս ԷՆԵՐՋԻ» ՍՊԸ-ն ազատվել է գերակա ոլորտում ներդրումային ծրագրի իրականացման համար տեխնոլոգիական սարքավորումների, հումքի և նյութերի ներմուծման մաքսատուրքից, որոնք նախատեսված են Գեղարքունիքի մարզի Աստղաձոր համայնքում 5 ՄՎտ դրվածքային հզորությամբ արևային կայան կառուցելու և շահագործելու համար:
Կայանի կառուցման, փորձարկման և գործարկման համար անհրաժեշտ ներդրումների ընդհանուր գումարը կազմում է մոտ 1.65 մլրդ դրամ։ Նախատեսվում է տեղադրել բարձր արդյունավետությամբ Ռայ ընկերության երկերեսանի մոնոբյուրեղային ՖՎ մոդուլներ, որոնց հզորության նվազեցումը չի գերազանցում տարեկան 0.5%-ը:
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել 1․6 մլրդ դրամի ներդրում՝ կայանների կառուցման, փորձարկման և գործարկման համար։ Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է ստեղծել 4 աշխատատեղ՝ 250,000 դրամ աշխատավարձով։ Արտադրանքի ընդհանուր ծավալը տարեկան կկազմի շուրջ 230 մլն դրամ, որն ամբողջությամբ կիրացվի ՀՀ տարածքում: Արտոնություն ստանալու համար ներկայացված ապրանքների արժեքը կազմում է 312․6 մլն դրամ: Մաքսատուրքից ազատման արտոնությունը կազմում է 30․6 մլն դրամ:
Հայաստանն ունի արևային էներգիայի մեծ ներուժ (1մ2 հորիզոնական մակերևույթի վրա արևային էներգիայի հոսքի միջին տարեկան արժեքը կազմում է 1720 կվտժ/մ2, իսկ հանրապետության տարածքի մեկ քառորդն օժտված է տարեկան 1850 կՎտԺ/մ2 ինտենսիվությամբ արևային էներգիայի պաշարներով): ՀՀ Կառավարությունը երաշխավորում է գնել վերականգնվող աղբյուրներից գեներացված էլեկտրաէներգիա ամբողջական պաշարը առաջիկա 20 տարիների ընթացքում: Հայաստանում այսօր իրականացվում են զուգահեռ մի քանի մեծ արևային կայանների կառուցում` ընդհանուր միասնական 400 ՄգՎ հզորությամբ:

ООО «А-С ЭНЕРДЖИ» освобождено от уплаты таможенной пошлины на ввоз технологического оборудования, сырья и материалов для реализации инвестиционной программы в приоритетной сфере, которые предназначены для строительства и эксплуатации солнечной электростанции мощностью 5 МВт в общине Астхадзор Гегаркуникской области.
В рамках программы планируется реализовать 1,6 млрд драмов инвестиций на строительство, испытания и эксплуатацию станций. В рамках программы планируется создать 4 рабочих места с заработной платой 250 000 драмов. Общий объем производства составит около 230 млн драмов в год, которые будут полностью реализовываться на территории Республики Армения. Стоимость товаров, представленных для получения льготы, составляет 312,6 миллионов драмов. Освобождение от таможенной пошлины 30,6 миллионов драмов.
Армения обладает большим потенциалом солнечной энергетики (среднегодовая величина потока солнечной энергии на 1кв.м поверхности составляет 1720 кВтч/кв.м, а четверть страны имеет годовой запас солнечной энергии 1850 кВтч/кв.м). Правительство Республики Армения гарантирует закупку полного объема электроэнергии, произведенной из возобновляемых источников, в течение следующих 20 лет. Сегодня в Армении строятся несколько крупных солнечных электростанций общей мощностью 400 МВт.