Հայաստանում կարևոր մասնագիտությունների գծով կրթաթոշակների չափը կարող է հասնել $200-ի։ Համապատասխան օրինագիծը հանրային քննարկման է ներկայացրել հանրապետության կրթության նախարարությունը։ Մասնավորապես, առաջին կուրսի ուսանողները (դասախոսներ, գյուղատնտեսական ճարտարագիտություն, սննդի տեխնոլոգիա, ագրոնոմիա, անասնաբուծություն, անասնաբուժություն) կստանան 70000 դրամ (192 դոլար) կրթաթոշակ: Հետևյալ դասընթացներում միջին միավոր ունեցողները.
▫️90,01% և բարձր՝ 77 հազար դրամ ($ 200), ▫️80.01-90.00% - 70 հազար դրամ ($192).
Առանց ծնողական խնամքի մնացած ուսանողները, ինչպես նաև հաշմանդամություն ունեցող մինչև 23 տարեկան ուսանողները կստանան 50000 դրամ (120 դոլար) կրթաթոշակ՝ կախված ակադեմիական առաջադիմությունից։ Նշենք, որ այժմ մեկ ուսանողին տրամադրվող կրթաթոշակի չափը տատանվում է ամսական 4-5 հազար դրամի ($10-12) սահմաններում։

Размер стипендий по важным специальностям в Армении может достичь $200. Соответствующий законопроект представило на общественное обсуждение Минобразования республики. В частности, студенты первого курса (педагоги, аграрная инженерия, технология продовольствия, агрономия, животноводство, ветеринария) получат стипендию в размере 70 тыс. драмов ($192). На следующих курсах те, у кого средний балл:
▫️90,01% и выше – 77 тыс. драмов ($200), ▫️80,01- 90,00% – 70 тысяч драмов ($192).
Студентам, оставшимся без попечения родителей, а также учащимся в возрасте до 23 лет, имеющим ограничения функциональности, будут выдавать 50 тыс. драмов ($120) стипендии в зависимости от успеваемости. Отметим, что сейчас размер стипендии, предоставляемой одному студенту, колеблется в пределах 4-5 тысяч драмов ($10-12) в месяц.