Հայաստանում կարևոր մասնագիտությունների գծով կրթաթոշակների չափը կարող է հասնել $200-ի։ Համապատասխան օրինագիծը հանրային քննարկման է ներկայացրել հանրապետության կրթության նախարարությունը։ Մասնավորապես, առաջին կուրսի ուսանողները (դասախոսներ, գյուղատնտեսական ճարտարագիտություն, սննդի տեխնոլոգիա, ագրոնոմիա, անասնաբուծություն, անասնաբուժություն) կստանան 70000 դրամ (192 դոլար) կրթաթոշակ: Հետևյալ դասընթացներում միջին միավոր ունեցողները.
▫️90,01% և բարձր՝ 77 հազար դրամ ($ 200), ▫️80.01-90.00% - 70 հազար դրամ ($192).
Առանց ծնողական խնամքի մնացած ուսանողները, ինչպես նաև հաշմանդամություն ունեցող մինչև 23 տարեկան ուսանողները կստանան 50000 դրամ (120 դոլար) կրթաթոշակ՝ կախված ակադեմիական առաջադիմությունից։ Նշենք, որ այժմ մեկ ուսանողին տրամադրվող կրթաթոշակի չափը տատանվում է ամսական 4-5 հազար դրամի ($10-12) սահմաններում։

The scholarships for the students in Armenia for the selected specializations can reach $200. The relevant bill was submitted for public discussion by the Ministry of Education of the Republic. In particular, first-year students (teachers, agricultural engineering, food technology, agronomy, animal husbandry, veterinary medicine) will receive a scholarship of 70,000 drams ($192). In the following courses, those with an average score:
▫️90.01% and above - 77 thousand drams ($ 200), ▫️80.01-90.00% - 70 thousand drams ($192).
Students left without parental care, as well as students under the age of 23 with disabilities, will receive 50,000 drams ($120) in scholarships depending on academic performance. It should be noted that now the size of the scholarship provided to one student fluctuates between 4-5 thousand drams ($10-12) per month.