Ալավերդու պղնձաքիմիական գործարանը արդյունաբերական ձեռնարկություն է Լոռու մարզի Ալավերդի քաղաքում։ Գործարանը հիմնադրվել է 1957 թվականին՝ միացնելով Ալավարդի պղնձաձուլարանը (հիմնադրվել է 1770 թվականին) քիմիական գործարանի հետ։ Գործարանը սեփականաշնորհվել է 1997 թվականին, սակայն փակվել է 2018 թվականին։ Գործարանն օգտագործել է Քաջարանի, Ագարակի և մի շարք այլ պղնձամոլիբդենային կոմբինատների հումք։ Այն արտադրում է պղինձ (ավարտուն ցիկլով՝ սև, անոդային, կաթոդային, վայերբարսային), ծծմբաթթու, պղնձարջասպ։ Ընկերությունը երկրում առաջատար դիրք է զբաղեցրել պղնձե թիթեղների արտադրության մեջ։ Պղնձե աշորան արտահանվել է ավելի քան 20 երկիր՝ Բուլղարիա, Լեհաստան, Կուբա, Շվեդիա, Ճապոնիա, Հնդկաստան և այլն ։ Ձուլարանը վերաբացվել է փակվելուց 4 տարի անց՝ հալման նոր վառարաններով։
Ըստ Հայաստանի ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ Հայաստանում արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը 2022 թվականի առաջին ամսում կազմել է 365.2 մլն դրամ (ընթացիկ գներով)՝ 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 9.7%-ով։

Alaverdi Copper-Chemical Combine is an industrial enterprise in Alaverdi, Lori marz. It was established in 1957 by merging Alavard copper smelting (founded in 1770) chemical plants. In 1997, the plant was privatized but was closed in 2018. The Combine used raw materials from Kajaran, Agarak, and several other places’ copper-molybdenum plants. It produces copper with complete cycles, sulfuric acid, and copper ions. It occupied a leading place in the country with the production of copperplate. Copper rye was exported to more than 20 countries: Bulgaria, Poland, Cuba, Sweden, Japan, India, etc. After 4 years, the foundry reopened with new conversion melting furnaces.
According to the National Statistical Committee of Armenia, the volume of industrial production in Armenia in January-February 2022 amounted to 365,2 million drams (in current prices), increasing by 9.7% compared to the same period in 2021.