2022 թվականի մայիսի 25-ին, Երևանի ժամանակով 22:35-ին, Հայաստանի առաջին տիեզերական արբանյակը Կանավերալ հրվանդանի ԱՄՆ տիեզերական կենտրոնից SpaceX տիեզերանավի միջոցով արձակվեց Երկրի ցածր ուղեծիր։ Դա տեղի է ունեցել հայկական պետական «Գեոկոսմոս» բաժնետիրական ընկերության և իսպանական «Սատլանտիս» ընկերության համագործակցության արդյունքում։
Արբանյակային պատկերները կօգտագործվեն սահմանների վերահսկման, արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման, կառավարման և շրջակա միջավայրի պաշտպանության համար, ներառյալ՝ կլիմայի փոփոխության մոնիտորինգը, քաղաքաշինությունը, ճանապարհաշինությունը, երկրաբանությունը և շատ այլ ոլորտներ: Արբանյակը կգործի առնվազն 4 տարի։
Արբանյակային առաքելության մանրամասներն ու առաջին արդյունքները կներկայացվեն սեպտեմբերին Երեւանում՝ Starmus VI փառատոնի շրջանակներում։ Starmus-ը գիտական հաղորդակցության և արվեստի համաշխարհային փառատոն է, որը միավորում է մոլորակի ամենափայլուն մտքերը՝ նշելու գիտական հաղորդակցությունը համաշխարհային մակարդակի գիտնականների, ինժեներների, տիեզերագնացների և արվեստագետների հետ: Փառատոնի նպատակն է ոգեշնչել և կրթել հետազոտողների հաջորդ սերնդին և վերակենդանացնել բացահայտումների ոգին: Starmus-ը համատեղում է արվեստը, երաժշտությունը և գիտությունը՝ բարելավելու գիտական հաղորդակցությունը:
Starmus-ը հյուրընկալել է Apollo-ի մի քանի տիեզերագնացների (Նիլ Արմսթրոնգ, Բազ Օլդրին), Ալեքսեյ Լեոնովին և Վիկտոր Գորբատկոյին: Աշխարհահռչակ գիտնականներ, Նոբելյան մրցանակի 25 դափնեկիրներ և տիեզերագնացներ իրենց գիտությամբ կիսվել են Starmus բեմից, այդ թվում՝ Սթիվեն Հոքինգը, Մեյ-Բրիտ Մոզերը, Էմանուել Շարպանտիեն, Էլիզաբեթ Բլեքբերնը, Դոննա Սթրիքլենդը, Ջիլ Տարթերը, Քիփ Թորնը, Ռոբերտ Ուիլսոնը, Մեյշել Մեյորը, Էդվարդ Մոզերը, Նիլ դե Գրաս Թայսոնը, Ռիչարդ Դոքինսը , Բրայան Քոքսը, Թոնի Ֆադելը և գիտության շատ այլ հսկաներ: Սթիվեն Հոքինգը և Ալեքսեյ Լեոնովը աշխատել են ռոք աստղ և աստղաֆիզիկոս Բրայան Մեյի հետ՝ ստեղծելով գիտական հաղորդակցության համար Սթիվեն Հոքինգի մեդալը, որը տրվում է այն անհատներին և խմբերին, ովքեր նպաստում են գիտության մասին հանրային իրազեկվածության բարձրացմանը: Սթիվեն Հոքինգի մեդալի նախկին դափնեկիրներից էին Իլոն Մասկը, Ժան-Միշել Ժարը, Նիլ դե Գրաս Թայսոնը, Հանս Զիմմերը և « he Particle Fever» վավերագրական ֆիլմը։

On May 25, 2022, at 22:35 Yerevan time, the first space satellite of Armenia was launched from the US spaceport at Cape Canaveral by the SpaceX company spacecraft into low Earth orbit. This happened as a result of cooperation between the Armenian state joint-stock company "Geocosmos" and the Spanish company "Satlantis".
The satellite imagery will be used in Armenia for border control, emergency prevention, management, and environmental protection, including climate change monitoring, urban planning, road construction, geology, and more. The satellite will operate for at least 4 years.
Details of the satellite mission and the first results will be presented in Yerevan as part of the Starmus VI festival in September. Starmus is a global festival of science communication and art that brings together the most brilliant minds on the planet to celebrate science communication with world-class scientists, engineers, artists, and astronauts. Their aim is to inspire and educate the next generation of explorers and regenerate the spirit of discovery. Starmus combines art, music and science to enhance the science communication.
In the past, Starmus has hosted several Apollo astronauts (among them Neil Armstrong, Buzz Aldrin), Alexei Leonov and Victor Gorbatko. World known scientists, 25 Nobel prize winners and space explorers have shared their science from the Starmus stage, among them Stephen Hawking, May-Britt Moser, Emmanuelle Charpentier, Elizabeth Blackburn, Donna Strickland, Jill Tarter, Kip Thorne, Robert Wilson, Michel Mayor, Eduard Moser, Neil deGrasse Tyson, Richard Dawkins, Brian Cox, Tony Fadell, and many other giants of science. Stephen Hawking and Alexei Leonov, together with the rock star and astrophysicist Brian May, worked to create the Stephen Hawking Medal for Science Communication, awarded to individuals and teams who have made significant contributions to science communication. Previous Stephen Hawking Medal winners include Elon Musk, Jean-Michel Jarre, Neil deGrasse Tyson, Hans Zimmer and The Particle Fever documentary.