2022 թվականի մայիսի 25-ին, Երևանի ժամանակով 22:35-ին, Հայաստանի առաջին տիեզերական արբանյակը Կանավերալ հրվանդանի ԱՄՆ տիեզերական կենտրոնից SpaceX տիեզերանավի միջոցով արձակվեց Երկրի ցածր ուղեծիր։ Դա տեղի է ունեցել հայկական պետական «Գեոկոսմոս» բաժնետիրական ընկերության և իսպանական «Սատլանտիս» ընկերության համագործակցության արդյունքում։
Արբանյակային պատկերները կօգտագործվեն սահմանների վերահսկման, արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման, կառավարման և շրջակա միջավայրի պաշտպանության համար, ներառյալ՝ կլիմայի փոփոխության մոնիտորինգը, քաղաքաշինությունը, ճանապարհաշինությունը, երկրաբանությունը և շատ այլ ոլորտներ: Արբանյակը կգործի առնվազն 4 տարի։
Արբանյակային առաքելության մանրամասներն ու առաջին արդյունքները կներկայացվեն սեպտեմբերին Երեւանում՝ Starmus VI փառատոնի շրջանակներում։ Starmus-ը գիտական հաղորդակցության և արվեստի համաշխարհային փառատոն է, որը միավորում է մոլորակի ամենափայլուն մտքերը՝ նշելու գիտական հաղորդակցությունը համաշխարհային մակարդակի գիտնականների, ինժեներների, տիեզերագնացների և արվեստագետների հետ: Փառատոնի նպատակն է ոգեշնչել և կրթել հետազոտողների հաջորդ սերնդին և վերակենդանացնել բացահայտումների ոգին: Starmus-ը համատեղում է արվեստը, երաժշտությունը և գիտությունը՝ բարելավելու գիտական հաղորդակցությունը:
Starmus-ը հյուրընկալել է Apollo-ի մի քանի տիեզերագնացների (Նիլ Արմսթրոնգ, Բազ Օլդրին), Ալեքսեյ Լեոնովին և Վիկտոր Գորբատկոյին: Աշխարհահռչակ գիտնականներ, Նոբելյան մրցանակի 25 դափնեկիրներ և տիեզերագնացներ իրենց գիտությամբ կիսվել են Starmus բեմից, այդ թվում՝ Սթիվեն Հոքինգը, Մեյ-Բրիտ Մոզերը, Էմանուել Շարպանտիեն, Էլիզաբեթ Բլեքբերնը, Դոննա Սթրիքլենդը, Ջիլ Տարթերը, Քիփ Թորնը, Ռոբերտ Ուիլսոնը, Մեյշել Մեյորը, Էդվարդ Մոզերը, Նիլ դե Գրաս Թայսոնը, Ռիչարդ Դոքինսը , Բրայան Քոքսը, Թոնի Ֆադելը և գիտության շատ այլ հսկաներ: Սթիվեն Հոքինգը և Ալեքսեյ Լեոնովը աշխատել են ռոք աստղ և աստղաֆիզիկոս Բրայան Մեյի հետ՝ ստեղծելով գիտական հաղորդակցության համար Սթիվեն Հոքինգի մեդալը, որը տրվում է այն անհատներին և խմբերին, ովքեր նպաստում են գիտության մասին հանրային իրազեկվածության բարձրացմանը: Սթիվեն Հոքինգի մեդալի նախկին դափնեկիրներից էին Իլոն Մասկը, Ժան-Միշել Ժարը, Նիլ դե Գրաս Թայսոնը, Հանս Զիմմերը և « he Particle Fever» վավերագրական ֆիլմը։

25 мая 2022 года в 22:35 по ереванскому времени с космодрома США на мысе Канаверал космическим кораблем компании SpaceX на низкую околоземную орбиту был запущен первый космический спутник Армении. Произошло это в результате сотрудничества армянского государственного акционерного общества Геокосмос и испанской компании Satlantis
Спутниковые снимки будут использоваться в Армении для пограничного контроля, предотвращения чрезвычайных ситуаций, управления и защиты окружающей среды, включая мониторинг изменения климата, городское планирование, строительство дорог, геологию и во многих других сферах. Спутник будет работать не менее 4 лет.
Подробности миссии спутника и первые результаты будут представлены в Ереване в рамках фестиваля Starmus VI в сентябре. Starmus — это глобальный фестиваль научного общения и искусства, который объединяет самые блестящие умы планеты, чтобы отпраздновать научное общение с учеными мирового уровня, инженерами, астронавтами и артистами. Цель фестиваля — вдохновлять и обучать следующее поколение исследователей и возрождать дух открытий. Starmus сочетает в себе искусство, музыку и науку, чтобы улучшить научную коммуникацию.
В прошлом Стармус принимал у себя нескольких астронавтов Аполлона (среди них Нил Армстронг, Базз Олдрин), Алексея Леонова и Виктора Горбатко. Всемирно известные ученые, 25 лауреатов Нобелевской премии и исследователи космоса поделились своей наукой со сцены Starmus, среди них Стивен Хокинг, Мэй-Бритт Мозер, Эммануэль Шарпантье, Элизабет Блэкберн, Донна Стрикленд, Джилл Тартер, Кип Торн, Роберт Уилсон, Мишель Майор, Эдуард Мозер, Нил де Грасс Тайсон, Ричард Докинз, Брайан Кокс, Тони Фаделл и многие другие гиганты науки. Стивен Хокинг и Алексей Леонов вместе с рок-звездой и астрофизиком Брайаном Мэем работали над созданием Медали Стивена Хокинга за научную коммуникацию, которой награждаются отдельные лица и группы, которые способствуют повышению осведомленности общественности о науке. Среди предыдущих обладателей медали Стивена Хокинга были Илон Маск, Жан-Мишель Жарр, Нил де Грасс Тайсон, Ханс Циммер и документальный фильм The Particle Fever.