S&P Global Ratings (S&P) միջազգային վարկանիշային գործակալությունը հաստատել է Հայաստանի վարկանիշը B+ մակարդակում՝ կայուն կանխատեսմամբ, ասվում է գործակալության հաղորդագրության մեջ։
Ռուսաստանի քաղաքացիների և կապիտալի ներհոսքը կտրուկ արագացրել է տնտեսական աճը Հայաստանում։ Երկրի իշխանությունների տվյալներով՝ 2022 թվականի փետրվարից Հայաստանում բացվել է 1700 ընկերություն Ռուսաստանից, Բելառուսից և Ուկրաինայից, ևս 3100 սուբյեկտ գրանցվել է որպես անհատ ձեռնարկատեր։
Ոչ ռեզիդենտ աշխատողների թիվն աճել է՝ հասնելով ավելի քան 12000-ի: Գազի գները մնում են կայուն՝ շնորհիվ Ռուսաստանի հետ երկարաժամկետ համաձայնագրերի, ֆիքսված գնով 165 դոլար հազար խորանարդ մետրի դիմաց, ինչը զգալիորեն ցածր է ներկայիս համաշխարհային գներից: Սա կարևոր է այնքանով, որքանով գազը մնում է Հայաստանի տնտեսության հիմնական էներգիայի աղբյուրը (61%), իսկ մոտ 80%-ը գալիս է Ռուսաստանից։
Ուստի S&P-ն 2022 թվականին Հայաստանի տնտեսության աճի կանխատեսումը 1,3%-ից անմիջապես հասցրեց 8,6%-ի։ Ակնկալվում է, որ առաջիկա մի քանի տարիների ընթացքում աճը կկազմի տարեկան միջինը 4,3%: 2022 թվականի վերջին S&P-ն ակնկալում է, որ պետական ​​պարտք-ՀՆԱ հարաբերակցությունը զգալիորեն կնվազի։ Եթե ​​2021-ի վերջին այն կազմում էր ՀՆԱ-ի 63%-ը, ապա 2022-ի վերջին S&P-ն ակնկալում է, որ այն կկազմի մոտ 43%:

Международное рейтинговое агентство S&P Global Ratings (S&P) подтвердило рейтинг Армении на уровне "B+" со стабильным прогнозом, сообщается в релизе агентства.
Приток российских граждан и капитала резко ускорил экономический рост в Армении. По оценке властей страны, с февраля 2022 года в Армении открылись 1 700 компаний из России, Беларуси и Украины, еще 3 100 субъектов зарегистрировались как частные предприниматели.
Число наемных работников-нерезидентов выросло до более чем 12 000. Цены на газ остаются стабильными благодаря долгосрочным соглашениям с Россией по фиксированной цене - $165 за тысячу кубометров, что намного ниже нынешних мировых цен. Это важно постольку, поскольку газ остается основным энергоносителем для экономики Армении (61%) и примерно на 80% поступает из России.
Поэтому S&P увеличило прогноз по росту экономики Армении в 2022 году с 1,3% сразу до 8,6%. На ближайшие несколько лет, рост ожидается в среднем в 4,3% в год. По итогам 2022 года S&P ожидает, что соотношение правительственного долга к ВВП сильно снизится. Если в конце 2021-го оно составляло 63% ВВП, то по итогам 2022-го S&P ожидает его примерно в 43%.