Այս մասին հայտարարեց Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը «Գնել հայկական» հարթակի 2-րդ ֆորումում իր ողջույնի խոսքում։
ՓՄՁ զարգացման բանկի ստեղծումը, ինչպես պարզաբանեց նախարարը, կօգնի բիզնեսին սկզբնական փուլում՝ ամենախոցելի շրջանում, որից հետո ավելի հեշտ կլինի զարգանալ։ Մասնավորապես, Զարգացման բանկում լավ գաղափար ունեցող փոքր բիզնեսը կանցնի վերապատրաստման փուլ՝ մենթորների, քոուչների ներգրավմամբ, որից հետո կկազմվի բիզնես պլան, որը կուղարկվի բանկերին՝ մասնակի ֆինանսավորման, մնացածը. Միջոցները կտրամադրի ՓՄՁ զարգացման բանկը: Քերոբյանը հույս հայտնեց, որ կառավարությունն առաջիկայում կընդունի այս նախագիծը։
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության տվյալներով՝ ՓՄՁ-ների տեսակարար կշիռը Հայաստանի ՀՆԱ-ում կազմում է մոտ 27%: Գործակալությունը նախատեսում է առաջիկա 5 տարիների ընթացքում այդ ցուցանիշը հասցնել 50%-ի։

Minister of Economy of Armenia Vaan Kerobyan said about this during the welcome speech at the II forum of the Buy Armenian platform.
Creation of the SME Development Bank, as explained by the minister, will help the business at the initial stage - in the most vulnerable period, after which it will be easier to grow. In particular, at the Development Bank, a small business that has a good idea will go through an educational stage with the involvement of mentors, coaches, after which a business plan will be drawn up, which will be sent to banks for partial financing, the remaining part of the funds will be provided by the SME Development Bank. Kerobyan expressed hope that the government will accept this project soon.
According to the Ministry of Economy of Armenia, the share of MSB in GDP of Armenia is about 27%. The agency plans to bring this indicator up to 50% within the next 5 years.