Այս մասին հայտարարեց Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը «Գնել հայկական» հարթակի 2-րդ ֆորումում իր ողջույնի խոսքում։
ՓՄՁ զարգացման բանկի ստեղծումը, ինչպես պարզաբանեց նախարարը, կօգնի բիզնեսին սկզբնական փուլում՝ ամենախոցելի շրջանում, որից հետո ավելի հեշտ կլինի զարգանալ։ Մասնավորապես, Զարգացման բանկում լավ գաղափար ունեցող փոքր բիզնեսը կանցնի վերապատրաստման փուլ՝ մենթորների, քոուչների ներգրավմամբ, որից հետո կկազմվի բիզնես պլան, որը կուղարկվի բանկերին՝ մասնակի ֆինանսավորման, մնացածը. Միջոցները կտրամադրի ՓՄՁ զարգացման բանկը: Քերոբյանը հույս հայտնեց, որ կառավարությունն առաջիկայում կընդունի այս նախագիծը։
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության տվյալներով՝ ՓՄՁ-ների տեսակարար կշիռը Հայաստանի ՀՆԱ-ում կազմում է մոտ 27%: Գործակալությունը նախատեսում է առաջիկա 5 տարիների ընթացքում այդ ցուցանիշը հասցնել 50%-ի։

Об этом в ходе приветственной речи на II форуме платформы Buy Armenian сообщил министр экономики Армении Ваан Керобян.
Создание Банка развития МСБ, как пояснил министр, поможет бизнесу на начальном этапе – в наиболее уязвимый период, после которого будет легче выйти в рост. В частности, в Банке развития малый бизнес, имеющий хорошую идею, пройдёт учебный этап с вовлечением менторов, коучей, после чего будет составлен бизнес-план, который будет направлен в банки для получения частичного финансирования, оставшаяся часть средств буде обеспечена Банком развития МСБ. Керобян выразил надежду, что правительство примет данный проект в ближайшее время.
По данным Министерства экономики Армении, доля МСБ в ВВП Армении составляет порядка 27%. Ведомство планирует в течение ближайших 5 лет довести этот показатель до 50%.