Աշխարհահռչակ ճապոնական Mitsubishi Heavy Industries ընկերությունը գրեթե 140 տարվա պատմություն ունի։ Ընկերությունն առաջարկում է հարմարավետ և ֆունկցիոնալ օդորակման համակարգեր, որոնք շահել են սպառողների վստահությունն ու սերն աշխարհի բոլոր երկրներում: Այն Mitsubishi Group-ի՝ Ճապոնիայի ամենամեծ արտադրական խմբի մի մասն է, որի գլխամասը գտնվում է Տոկիոյում: Խմբի մեջ է մտնում նաև Mitsubishi Motors Corporation ավտոմոբիլային ընկերությունը, որը արտադրում է աշխարհահռչակ մարդատար ավտոմեքենաներ Mitsubishi ապրանքանիշով։
Mitsubishi Heavy Industries Russia ընկերությունը երկար տարիներ պահպանել է առաջատար դիրքը կենցաղային օդորակման սարքավորումների արտադրության մեջ, ինչին նպաստում է առաջադեմ տեխնոլոգիաների օգտագործումը և շեշտը դնում է հուսալիության, երկարակեցության, արդյունավետության և շրջակա միջավայրի բարեկեցության վրա: Mitsubishi Heavy Industries-ի օդորակիչները բավարարում են արդյունաբերական դիզայնի բարձր պահանջները: Նրանք անաղմուկ են, ֆունկցիոնալ և հզոր:
Ընկերությունը որոշել է շուտով իր գործունեությունը ծավալել նաև Հայաստանում։ Այդ մասին հայտարարել է Mitsubishi Heavy Industries Russia-ի գլխավոր տնօրեն Յասուշի Կակիցուկան։ Ընկերությունը նախատեսում է քննարկել Հայաստանի կառավարության հետ գործընկերության ուղղությունները և դրանց հստակեցումից հետո սկսել գործունեությունը Հայաստանում։ Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2022թ․ հունվար–մայիսի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2021թ․ հունվար– մայիսի համեմատությամբ կազմել է 10,2%, արդյունաբերության թողարկման ծավալն աճել է 2.7%–ով, ծառայությունների ծավալն աճել է 24.9%–ով, իսկ արտահանման ծավալն աճել է 27.5%–ով։ 2021թ․ մայիսի համեմատությամբ, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2022թ․ մայիսին կազմել է 13.0%, արդյունաբերության թողարկման ծավալն աճել է 2.0%–ով, ծառայությունների ծավալն աճել է 30.2%–ով, իսկ արտահանման ծավալն աճել է 33.7%–ով։

Известная во всем мире японская компания Mitsubishi Heavy Industries имеет почти 140-летнюю историю. Компания предлагает удобные и функциональные сплит-системы, которые завоевали доверие и любовь потребителей во всех странах мира. Она входит в группу компаний Mitsubishi, являющейся самой большой производственной группой в Японии, со штаб-квартирой в Токио. В группу также входит автомобилестроительная компания Mitsubishi Motors Corporation, которая выпускает всемирно известные легковые автомобили под маркой Mitsubishi.
Производитель Mitsubishi Heavy Industries Russiaдолгие годы сохраняет лидирующие позиции в выпуске бытового кондиционного оборудования, в чем помогает использование передовых технологий, упор на надежность, долговечность, эффективность и экологичность. Кондиционеры Mitsubishi Heavy Industries отвечают повышенным требованием в сфере промышленного дизайна. Они тихие, экономичные, высокофункциональные и мощные.
Компания решила в скором времени развернуть свою деятельность в Армении. Об этом сообщил генеральный директор Mitsubishi Heavy Industries Russia Ясуси Какицука. Компания планирует наметить направления партнерства с правительством Армении и после их уточнения начать работу в Армении. Показатель экономической активности в январе-мае 2022 года по сравнению с январем-маем 2021 года составил 10,2%, объем производства продукции промышленности увеличился на 2,7%, объем услуг увеличился на 24,9%, объем экспорта увеличился на 27,5%. По сравнению с маем 2021 года индекс экономической активности в мае 2022 года составил 13,0%, объем производства продукции промышленности увеличился на 2,0%, объем услуг увеличился на 30,2%, объем экспорта увеличился на 33,7%.