Akvelon-ը ծրագրային ապահովման մշակման միջազգային կազմակերպություն է, որի գործուներությունը ուղղված է ծրագրային ապահովման վրա հիմնված ընկերություններին օգնելու կատարել իրենց ինժեներական և բիզնես պարտավորությունները, պահպանել գիտելիքները և զարգանալ՝ ստեղծելով և գործարկելով հատուկ, երկարաժամկետ ծրագրերի մշակման թիմեր: Ընկերությունը կենտրոնանում է հետևյալ հիմունքների վրա՝ խելացի որոշումներ, արդյունավետ կատարում և ապացուցված մեթոդաբանություն: Akvelon-ը Puget Sound Business Journal ամսագրի կողմից 7 տարի անընդմեջ ճանաչվել է Վաշինգտոնի ամենաարագ զարգացող մասնավոր ընկերություններից մեկը։
Akvelon-ն օգնել է Fortune 500-ի ցուցակից հաճախորդներին և ստարտափներին զարգացնել բեկումնային տեխնոլոգիաներ և ստեղծել նվիրված երկարաժամկետ թիմեր: Ընկերությունն աշխատում է այնպիսի ընկերությունների հետ, ինչպիսիք են Microsoft-ը, Reddit-ը, DoorDash-ը , Amwell-ը , T-Mobile-ը և շատ ավելին: Akvelon-ը մի քանի տարի եղել է 50 լավագույն ընկերությունների ցանկում հետևյալ անվանակարգերում՝ «Լավագույն առաջնորդական թիմեր», «Լավագույն կորպորատիվ մշակույթ» և «Լավագույն ընկերության վարձատրություն»:
Ընկերության գլխամասային գրասենյակը գտնվում է ԱՄՆ-ի Վաշինգտոն նահանգի Բելլյու քաղաքում, սակայն Akvelon-ն ունի 15 գրասենյակ 10 երկրներում՝ ԱՄՆ, Մեքսիկա, Լեհաստան, Թուրքիա, Սերբիա, Պորտուգալիա, Խորվաթիա, Ուկրաինա, Վրաստան, Ղազախստան։ Իսկ հիմա նրանք գրասենյակ են բացել նաև Հայաստանում։ Հայաստանի ՏՏ ոլորտը աննախադեպ աճ է գրանցել վերջին 10 տարվա ընթացքում` գրանցելով 23% միջին տարեկան աճ: Վերջին 2 տարվա ընթացքում Հայաստանի ստարտափ ավելի քան 20 ընկերություն ստացել են միասին $700 մլն ներդրում: ՀՀ ստարտափները ազատված են բիզնես հարկերից, իսկ աշխատողների համար եկամտային հարկը կազմում է 10%: 2021 թվականի տվյալներով Հայաստանում գործող ՏՏ ընկերությունների ընդհանուր շրջանառությունը հատել է 1մլրդ դոլարի սահմանը: Ոլորտում 2021 թվականի տվյալներով աշխատում են 29,000 մասնագետ:

Akvelon — это международная организация по разработке программного обеспечения, деятельность которой направлена на то, чтобы помочь компаниям, ориентированным на программное обеспечение, выполнять свои инженерные и деловые обязательства, сохранять знания и расти за счет создания и эксплуатации специализированных долгосрочных команд разработчиков программного обеспечения и уделяет особое внимание следующим основам: разумным решениям, эффективному исполнению и проверенной методологии. Akvelon входит в число самых быстрорастущих частных компаний Вашингтона по версии журнала Puget Sound Business Journal в течение 7 лет подряд․
Akvelon помог клиентам из компаний из списка Fortune 500 и стартапам разработать революционные технологии и создать специальные долгосрочные команды. Компания работает с такими компаниями, как Microsoft, Reddit, DoorDash, Amwell, T-Mobile и многими другими. Akvelon уже несколько лет входит в список 50 лучших компаний в следующих номинациях: «Лучшие лидерские команды», «Лучшая корпоративная культура» и «Лучшее вознаграждение компании».
Штаб-квартира компании находится в Белвью, штат Вашингтон, США, но у Akvelon 15 офисов в 10 странах: США, Мексика, Польша, Турция, Сербия, Португалия, Хорватия, Украина, Грузия, Казахстан. А теперь они открыли офис и в Армении. Сектор ИТ в Армении за последние 10 лет продемонстрировал беспрецедентный рост, зафиксировав среднегодовой рост в 23%. За последние 2 года более 20 стартап-компаний в Армении суммарно получили 700 миллионов долларов инвестиций. Армянские стартапы с менее 30 работниками освобождены от налога на прибыль вплоть до конца 2023 года, а подоходный налог для сотрудников составляет 10%. По данным на 2021 год, общий оборот ИТ-компаний, работающих в Армении, превысил 1 миллиард долларов. По состоянию на 2021 год в отрасли работает более 29 000 специалистов.