Դոմինիկյան Հանրապետությունը մինչև տարեվերջ գրասենյակ կբացի Երևանում՝ որպես Մոսկվայում իր դեսպանության ներկայացուցչություն։ Գրասենյակը Հայաստանի քաղաքացիների համար կհեշտացնի վիզաների տրամադրման ընթացակարգերը, և բոլոր փաստաթղթերը Մոսկվա ուղարկելու անհրաժեշտություն չի լինի։
Հայաստանում Դոմինիկյան Հանրապետության դեսպան Ֆրանկ Հանս Դաննենբերգ Կաստելլանոսը (նստավայրը՝ Մոսկվա) Հայաստանի և Դոմինիկյան Հանրապետության միջև տնտեսական համագործակցության մեծ հեռանկարներ է տեսնում։
«Փորձում ենք աշխատել Դոմինիկյան Հանրապետությունից Հայաստան ուղիղ չվերթ ստանալու ուղղությամբ։ Մենք նաև դիտարկում ենք այն հնարավորությունը, որ այդ չվերթը միանա դեպի Լոս Անջելես չվերթին, որպեսզի Լոս Անջելեսի հայկական սփյուռքը հնարավորություն ունենա Հայաստան գալ Կարիբյան ավազանով, կամ ԱՄՆ հայերը կարող են հանդիպել Կարիբյան ավազանի հայաստանցիների հետ։ արձակուրդում է. Այսպիսով, մենք գիտակցում ենք, որ որպես երկիր ունենք ուղիղ չվերթներ Կանադայից, Ֆրանսիայից, Բրազիլիայից, Արգենտինայից և ԱՄՆ-ից, նույն վայրերից, որտեղ ապրում է հայկական սփյուռքի մեծ մասը։ Այսպիսով, Դոմինիկյան Հանրապետությունը կարող է կամուրջ հանդիսանալ Սփյուռքի և Հայաստանի միջև Կարիբյան ավազանում»,- ասաց դեսպանը:
Նա ասաց, որ Հայաստանը դեսպանություն ունի Բրազիլիայում, Արգենտինայում, բայց չունի Կարիբյան ավազանում։ «Մենք ցանկանում ենք դառնալ Կարիբյան ավազանի դուռը: Դոմինիկյան Հանրապետությունը ցանկանում է, որ Հայաստանը լինի մեր դուռը դեպի Կովկաս և Կենտրոնական Ասիա, իսկ Հայաստանը մեր երկրին դիտի որպես Կարիբյան տարածաշրջանի և Կենտրոնական Ամերիկայի տարածաշրջան տանող հնարավոր դուռ»,- ասաց նա։
Ֆրենկ Հանս Դաննենբերգ Կաստելանոսը հավելել է, որ իրենք ներկայումս աշխատում են քաղաքացիական ավիացիայի հարցերի շուրջ համաձայնագրի վրա։ Չարտերային թռիչքները կարող են սկսվել առանց այս պայմանագրի, սակայն, ինչպես ինքն է ասում, ցանկանում են իրավական բազա ստեղծել, որպեսզի հետագայում այս պայմանագիրը աճի։
«Մենք նաև այժմ փնտրում ենք գրասենյակ ունենալ որպես Մոսկվայում մեր դեսպանության ներկայացուցչություն։ Թեև ես ոչ ռեզիդենտ դեսպան եմ, բայց ուզում եմ այստեղ ավելի մշտական գրասենյակ ունենալ, ծառայել հայկական շահերին, կարողանամ աջակցել առևտրի հարցերում, դա սովորաբար դուռ է Հայաստանում հնարավոր դեսպանության ապագան նայելու համար»: Նա ասաց, որ շատ շուտով, միգուցե մինչև հաջորդ ամսվա վերջ, իրենք գրասենյակ կունենան Հայաստանում, որպեսզի մարդիկ կարողանան իրենց վիզաները ստանալ Հայաստանում և ստիպված չլինեն իրենց անձնագրերն ուղարկել Մոսկվա։
Նա ասել է, որ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 2007 թվականին, երկու երկրները բազմակողմ ասպարեզում համագործակցել են ՄԱԿ-ի բազմաթիվ ոլորտներում, սակայն այնքան էլ ակտիվ հարաբերություններ չեն եղել, քանի դեռ երկու կողմից դեսպաններ չեն նշանակվել։
«Իմ երկրում այս նոր կառավարությունը, արդեն երկու տարի է, որոշել է դիվերսիֆիկացնել իր դիվանագիտական հարաբերությունները և գործի դարձնել այն, ինչ արդեն ստորագրվել է։ Նրանք դեսպան են նշանակել Մոսկվայում, իսկ մենք ընդունել ենք Ձեր դեսպանին Կանադայում։ Եվ հիմա մենք նայում ենք, թե ինչպես ընդլայնել այդ հարաբերությունները: Առաջին քայլը սովորաբար դեսպանի նշանակումն է՝ լինի դա ռեզիդենտ, թե ոչ ռեզիդենտ, հետո յուրաքանչյուր երկրում պատվավոր հյուպատոսներ ունենալու հնարավորություններ կան։ Այնուհետև սկսենք անմիջականորեն աշխատել Հայաստանում պետական պաշտոնյաների հետ, որպեսզի մենք ունենանք դատական, իրավական հիմք՝ ավելի ու ավելի շատ հարաբերություններ ունենալու համար»,- ասաց նա։ «Հիմա մենք պետք է ստեղծենք իրավական դաշտ, որ այդ հարաբերությունները կարողանան շարունակել աշխատել և դրական պտուղներ տալ երկկողմ հարաբերություններին։ Սա պայմաններ կստեղծի ուղղակի մեր հարաբերությունների մակարդակը բարձրացնելու համար, և հուսով ենք, որ ապագայում մենք կարող ենք ունենալ մշտական դեսպանություն Հայաստանում»,- հավելեց նա։

До конца года Доминиканская Республика откроет офис в Ереване в качестве представительства своего посольства в Москве. Офис упростит процедуру оформления визы для граждан Армении и избавит от необходимости отправлять все документы в Москву.
Посол Доминиканской Республики в Армении Франк Ханс Данненберг Кастелланос (резиденция в Москве) видит большие перспективы экономического сотрудничества между Арменией и Доминиканской Республикой.
«Мы пытаемся работать над открытием прямого рейса из Доминиканской Республики в Армению. Мы также рассматриваем возможность того, что этот рейс стыкуется с рейсом в Лос-Анджелес, чтобы армянская диаспора в Лос-Анджелесе могла иметь возможность приехать в Армению через Карибское море, или армяне в США могли встретиться с армянами в Армении на Карибах. в отпуске. Итак, мы понимаем, что у нас как у страны есть прямые рейсы из Канады, Франции, Бразилии, Аргентины и США, тех же мест, где проживает большая часть армянской диаспоры. Таким образом, Доминиканская Республика могла бы стать мостом между Диаспорой и Арменией в Карибском море», - сказал посол.
Он сказал, что у Армении есть посольство в Бразилии, в Аргентине, но нет посольства в Карибском бассейне. «Мы хотим стать дверью в Карибское море. Доминиканская Республика хочет, чтобы Армения была нашей дверью на Кавказ и в Центральную Азию, а Армения рассматривала нашу страну как возможную дверь в Карибский регион и Центральноамериканский регион», - сказал он.
Франк Ханс Данненберг Кастелланос добавил, что в настоящее время они работают над соглашением по вопросам гражданской авиации. Чартерные рейсы могут начаться и без этого соглашения, но, по его словам, они хотят создать правовую базу, чтобы это соглашение могло расти в будущем.
«Сейчас мы также рассматриваем возможность открытия офиса в качестве представительства нашего посольства в Москве. Хотя я посол-нерезидент, я хочу иметь здесь более постоянный офис, чтобы служить интересам Армении, чтобы иметь возможность помогать в торговых вопросах, что обычно является дверью, чтобы заглянуть в будущее возможного посольства в Армении». , - сказал он, заявив, что очень скоро, может быть, к концу следующего месяца, у них будет офис в Армении, чтобы люди могли получать визы в Армении и не нужно было отправлять паспорта в Москву.
Он сказал, что дипломатические отношения между двумя странами были установлены в 2007 году, два государства сотрудничали на многосторонней арене во многих областях в Организации Объединенных Наций, но это не было очень активным, пока обе стороны не назначили послов.
«Это новое правительство в моей стране, вот уже два года, решило диверсифицировать свои дипломатические отношения и заставить те, которые уже были подписаны, заставить их работать. Они назначили посла в Москву, и мы приняли вашего посла в Канаде. И теперь мы смотрим, как расширить эти отношения. Первым шагом обычно является назначение посла, будь то резидент или нерезидент, затем есть возможность иметь почетных консулов в каждой стране. А затем начать работать напрямую с государственными чиновниками в Армении, чтобы у нас была правовая, юридическая база, чтобы иметь все больше и больше отношений», - сказал он. «Теперь мы должны создать правовую основу, чтобы эти отношения могли продолжать работать и приносить положительные плоды в двустороннем плане. Это создаст условия для дальнейшего повышения уровня наших отношений и, надеюсь, в будущем у нас будет постоянное посольство в Армении», - добавил он.