Արագածի լանջին կկառուցվի 190 մլն դոլար արժողությամբ էկո-գյուղ և դահուկային համալիր: Հինգշաբթի կառավարության նիստում հաստատվեց «Արագած» ներդրումային ծրագիրը, որը ենթադրում է նոր էկո-գյուղատնտեսական համալիրի ստեղծում՝ 300 մինի տնտեսություններով և կից հյուրատներով Արագած լեռան լանջին՝ 4400 հա տարածքում։
Նաև ջրի հասանելիությունն ապահովելու համար կկառուցվի 3 մլն խմ տարողությամբ ջրամբար։ Նախատեսվում է կառուցել լեռնադահուկային համալիր՝ հինգ ճոպանուղով և լեռնադահուկային արահետներով՝ մոտ 30 կմ ընդհանուր երկարությամբ։ Ներդրումային ծրագրի իրականացման արդյունքում «Ռիդ ՍՊԸ» ընկերությունը կստեղծի 1112 նոր աշխատատեղ։

An eco-village and ski complex worth $190 million will be built on the slope of Aragats. At the meeting of the government on Thursday, the investment program "Aragats" was approved, which involves the creation of a new eco-agricultural complex with 300 mini-farms and adjacent guest houses on the slope of Mount Aragats on an area of 4400 hectares.
Also, a reservoir with a capacity of 3 million cubic meters will be constructed to ensure access to water. It is planned to build a ski complex with five cable cars and ski tracks with a total length of about 30 km. As a result of the implementation of the investment program the company"Rid LLC" will create 1112 new jobs.