Աշխարհում առաջին ծովափնյա ստարտափ-ճամբարից մինչև գլոբալ վենչուրային ֆոնդ․ հեռուստատեսային պրոդյուսեր, մեդիա մենեջեր, բարերար և ձեռներեց Արթուր Ջանիբեկյանը, «Սիսայդ Ստարտափ Սամմիթի» համահիմնադիրներ՝ Հակոբ Հակոբյանի և Ավագ Սիմոնյանի հետ հիմնել են նոր միջազգային վենչուրային ընկերություն՝ Triple S Ventures-ը:
Triple S-ը ակտիվ գործունեություն է ծավալում Հայաստանում և սփյուռքում։ Ֆոնդը թիրախավորում է ստարտափներին նախասաղմնային (Pre-seed) կամ սաղմնային (Seed) փուլում։ Ներդրումները կենտրոնացված կլինեն արհեստական բանականության (AI), ֆինտեխի (Fintech), SaaS հարթակների, ստեղծարար տնտեսության (Creator economy)  և Blockchain տեխնոլոգիաների ոլորտներում:
TripleS-ի հիմնադիր Արթուր Ջանիբեկյանը վերջին տարիներին արդեն ներդրումներ է կատարել ավելի քան 15 ստարտափներում և հետաքրքրված է նորարարական ստարտափ մշակույթի զարգացմամբ։
«Մեծ ՏՏ ներուժ կա ոչ միայն Հայաստանում, այլև աշխարհասփյուռ հայ երիտասարդության շրջանում։ Ցանկանում ենք բացահայտել երիտասարդ, կենսունակ ձեռներեցների և օգնել նրանց գաղափարները դարձնել իրականություն։ Մեր ներդրումն այս գործում կլինի ոչ միայն ֆինանսական միջոցներ տրամադրելը, այլև մենթորների և մասնագիտական մեծ ցանցերի հետ կապի ապահովումը։
TripleS-ը ստարտափերներին  կառաջնորդի ձեռներեցության աշխարհում։ Մեդիա աշխարհում իմ մեծ փորձառությունը ցույց է տվել, որ մարդկանց և մարդկային ռեսուրսների ընտրության հարցում նուրբ հմտություն և ինտուիցիա ունեմ։ Սա համարում եմ նաև իմ հաջողության հիմնական գրավականներից մեկը։ Սա մեծ բանի փոքր սկիզբն է, համախմբվել է տաղանդավոր մարդկանց հսկայական ներուժ։ Ձևավորվում է հաջողակ ձեռներեցների ակումբ, որոնք իրենց գումարները ցանկանում են ներդնել նորարարական գաղափարներում», - ասում է TripleS-ի հիմնադիր Արթուր Ջանիբեկյանը։
Triple S-ը համախմբելու է միջազգային ձեռներեցների, ներդրողների, փորձագետների և մենթորների, որոնք կբացահայտեն տաղանդավոր երիտասարդներին, կառաջանորդեն նրանց գաղափարները իրագործելու ճանապարհին, կստեղծվի ցանց, որտեղ երիտասարդները կստանան իրավական, մարքեթինգային և ֆինանսական գիտելիքներ ու փորձառություն:
«Մենք ամեն տարի կազմակերպում ենք մասշտաբային ստարտափ միջոցառումներ, ինչպիսին հենց Seaside Startup Summit-ն է։ Տեղական վենչուրային հիմնադրամները, հրեշտակ ներդրողները, ինչպես նաև միջազգային աքսելերացիոն մի շարք ծրագրեր երկար տարիներ է ինչ օգտագործում են այս հավաքը՝ որպես ստարտափներ բացահայտելու աղբյուր։ Այժմ ֆոնդը ստեղծում է հարթակ, որը համախմբելու է էկոհամակարգի բոլոր հաջողակ ձեռներեցներին, որոնց աշխատանքի առանցքում մարդն ու մարդու ստեղծած արժեքն է», - նշում է TripleS-ի համահիմնադիր Հակոբ Հակոբյանը։
«Վերջին 5 տարիներին հայաստանյան ստարտափ էկոհամակարգում տեղի են ունենում հիպերակտիվ փոփոխություններ և կարևոր է, որ արդեն հաջողակ ձեռներեցներն առաջնորդություն ստանձնեն նոր ստարտափների կարողությունների զարգացման ճանապարհին։ Մեր ֆոնդը  կարևորում է ներդրումները մասշտաբային և խոստումնալից նախագծերի մեջ: Ներդրումներ ենք անելու թե միջազգային, թե հայկական ընկերություներում։ Հիմնադրամը կաջակցի այն ստարտափներին, ովքեր արժեք կավելացնեն և կնպաստեն հայկական բարձր տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացմանը», - մեկնաբանում է TripleS-ի համահիմնադիր Ավագ Սիմոնյանը։
«Ֆոնդում միավորել ենք հաջողության հասած մեր փորձառու ձեռներեց-գործընկերներին, ովքեր միջազգային տեխնոլոգիական աշխարհում մեծ փորձ ունեցող գուրուներ են։ TripleS-ում խոստումնալից թիմերը օգտվելու են այն հմտություններից, գիտելիքներից և փորձից, որը կուտակել ենք տարիների ընթացքում, ինչն էլ հնարավորություն կտա այդ ստարտափներին զարգանալ արագ տեմպերով»,- ասաց ֆոնդի գործընկեր Զարե Բաղդասարյանը։
Triple S-ը մոտ օրերս կմեկնարկի նաև ԱՄՆ-ում՝ հարավային Կալիֆորնիայում։ Հետագայում նախատեսվում է ընդլայնվել ԵՄ և Մեծ Բրիտանիայի շուկաներում: Վենչուրային ֆոնդը բաց է նոր առաջարկների ու համագործակցությունների համար։

От первого в мире пляжного стартап-лагеря до глобального венчурного фонда․ Телевизионный продюсер, медиа менеджер, филантроп и предприниматель Артур Джанибекян вместе с соучредителями Seaside Startup Summit, Акопом Акопяном и Авагом Симоняном основали новую международную венчурную компанию Triple S Ventures.
Triple S ведет активную деятельность в Армении и диаспоре. Фонд нацелен на стартапы, которые находятся на стадии предпосевной (Pre-seed) или посевной(Seed). Инвестиции будут сосредоточены в области Искусственного интеллекта(AI), платформах SaaS, технологии Блокчейнa (Blockchain), креативной экономики (Creator economy), и Финансовых Технологий (Fintech).
Основатель Triple S Артур Джанибекян за последние годы уже инвестировал в более чем 15 стартапов и заинтересован в развитии инновационной стартап-культуры.
"Существует большой ИТ-потенциал не только в Армении, но и среди армянской молодежи по всему миру. Мы нацелены найти этих молодых, ярких предпринимателей и воплотить их идеи в реальность. Наш вклад в это дело будет заключаться не только в предоставлении финансовых средств, экономике совместного использования но и в обеспечении связи с наставниками и крупными профессиональными сетями.
Мой большой опыт в медиа-мире показал, что у меня есть тонкие навыки и интуиция в выборе людей и человеческих ресурсов. Я также считаю это одним из основных ключей к моему успеху. Это маленькое начало большого дела, объединение огромного потенциала талантливых людей. Формируется клуб успешных предпринимателей, которые хотят вкладывать свои деньги в инновационные идеи», - сказал основатель Triple S Артур Джанибекян.
Triple S объединит международных предпринимателей, инвесторов, экспертов и наставников, которые раскроют талантливую молодежь, направят ее на реализацию идей, создадут сеть, в которой молодые люди получат юридические, маркетинговые и финансовые знания и опыт.
"Каждый год мы организуем масштабные стартап-мероприятия, такие как Seaside Startup Summit. Местные венчурные фонды, бизнес-ангелы, а также ряд международных акселерационных программ уже много лет используют это собрание как источник для выявления стартапов. Сейчас фонд создает платформу, которая объединит всех успешных предпринимателей экосистемы, в основе работы которых лежит человек и созданная человеком ценность», - отметил партнёр Triple S Акоп Акопян.
"За последние 5 лет в армянской стартап-экосистеме происходят гиперактивные изменения, и важно, чтобы уже успешные предприниматели взяли на себя инициативу на пути развития возможностей новых стартапов. Наш фонд придает большое значение инвестициям в масштабные и перспективные проекты. Конечно, фонд будет поддерживать стартапы которые в будущем будут способствовать развитию армянской высокотехнологичной экосистемы», - отметил партнёр Triple S Аваг Симонян.
"В фонде мы объединили достигших успеха наших опытных партнеров-предпринимателей, которые являются гуру с большим опытом в международном технологическом мире. В Triple S многообещающие команды воспользуются навыками, знаниями и опытом, накопленными за эти годы, что позволит этим стартапам развиваться быстрыми темпами», - сказал партнёр фонда Заре Багдасарян.
Triple S в ближайшие дни также будет запущен в США, в Южной Калифорнии. В будущем есть планы расширения на рынках ЕС и Великобритании.