StartupBlink-ը՝ աշխարհի ամենաընդգրկուն ստարտափ էկոհամակարգի քարտեզ և հետազոտական կենտրոն է, որը հանրային հատվածի էկոհամակարգերի մշակողներին, նորարար կազմակերպություններին և հետազոտողներին տրամադրում է գիտելիքներ և գործիքներ՝ իրենց ստարտափ էկոհամակարգերը քարտեզագրելու, բրենդավորելու և զարգացնելու համար: Նրանց գլոբալ տվյալների գործընկերներից ոմանք են UNAIDS-ը, Statista-ն, Meetup-ը, Semrush-ը և այլն: Վերջինս առաջատար մրցակիցների վերլուծության հարթակ է, որը գրասենյակ է բացել Երևանում:
StartupBlink-ը հրապարակել է իր Global Startup Ecosystem Index-ը, որտեղ Armenia Startup Ecosystem-ը ճանաչվել է որպես տարածաշրջանային առաջատար նորարարության ոլորտում՝ զբաղեցնելով 60-րդ տեղը աշխարհում և ցույց է տալիս դրական թափ՝ 2021 թվականից ի վեր: Հայաստանը նույնպես 16-րդն է Արևելյան Եվրոպայի ստարտափների համար: Բացի այդ, Երևանն ընդգրկվել է նաև զարգացած ստարտափ էկոհամակարգով աշխարհի թոփ 1000 քաղաքների մեջ՝ զբաղեցնելով 244-րդ տեղը։ Հայաստանը նաև նշվում է որպես սոցիալական և ժամանցի, SoftDev-ի և տվյալների վերլուծության և մարքեթինգի և վաճառքի ստարտափների տեղակայման կատարյալ վայր: Պլատֆորմը նշել է նաև մի քանի նշանավոր հայկական ստարտափներ, այդ թվում՝ Renderforest, SoloLearn և Krisp:
Renderforest- ը ՏՏ հայկական առաջատար ընկերություններից է, որի շնորհիվ մի քանի րոպեում կարելի է ստեղծել բարձրորակ անիմացիոն տեսանյութեր՝ նախատեսված ինչպես մասնագետների, այնպես էլ 3000-ից ավելի բաժանորդ ունեցող վիդեո մոնտաժի տարրական գիտելիքներ չունեցող օգտատերերի համար։ Վերջին ամիսներին Renderforest-ը օրական գրանցել է 6500 օգտատեր։ Ակտիվ օգտատերերի թիվը օրական հասնում է 40000-ի և ամսական մոտ 500000-ի։ Մինչ օրս հարթակում արտադրվել է 5000 տեսանյութ:
SoloLearn- ը աշխարհի ամենամեծ բջջային սոցիալական հարթակն է կոդավորողների համար՝ սովորելու, ստեղծելու և ծրագրավորման բովանդակություն կիսելու համար: Նրանք ստեղծում են ամենազվարճալի, մատչելի և արդյունավետ տեխնիկական ուսուցման փորձն ամբողջ աշխարհում՝ օգնելու ցանկացածին, ցանկացած վայրում կամրջել տեխնիկական հմտությունների բացը դեպի ապագա և կյանքը փոխող կարիերա: SoloLearn-ի սովորողների համաշխարհային համայնքը կազմում է մոտ 55 միլիոն, հավելվածը FB Start-ի կողմից ճանաչվել է «App of The Tear», Google Play-ի կողմից «Editors' Choice» և EdTech Breakthrough Award 2021-ի կողմից «Լավագույն համակարգչային կոդավորման կրթական լուծում»:
Krisp- ը արհեստական ինտելեկտով աշխատող հավելված է, որը երկկողմանի կերպով հեռացնում է ֆոնային աղմուկը իրական ժամանակի զանգերի ժամանակ՝ դառնալով վիրտուալ խոսափող և բարձրախոս Windows և Mac OS-ում: Դրանք որոշում են աշխատողների հեռակա ձայնային և տեսահաղորդակցության ապագան: Krisp-ը մրցանակակիր արտադրանք է, որը ստացել է 6 հեղինակավոր մրցանակներ վերջին 3 տարում, այդ թվում՝ Webby Awards արտադրողականության և համագործակցության ոլորտում 2021, TIME 100 Լավագույն գյուտեր 2020, Forbes AI 50 ամենահեռանկարային AI ստարտափ 2020 և այլն:

StartupBlink, самая полная в мире карта стартап-экосистемы и исследовательский центр, предоставляет разработчикам экосистем государственного сектора, инновационным организациям и исследователям знания и инструменты для картирования, брендинга и развития своих стартап-экосистем. Некоторые из их глобальных партнеров по данным — UNAIDS, Statista, Meetup, Semrush и другие. Последняя является ведущей платформой анализа конкурентов, которая недавно открыла офис в Ереване.
StartupBlink опубликовал свой Глобальный индекс экосистемы стартапов, в котором экосистема стартапов Армении была признана региональным лидером в области инноваций, заняла 60-е место в мире и демонстрирует положительную динамику на 5 позиций с 2021 года. Армения также занимает 16-е место среди стартапов в Восточной Европе. Кроме того, Ереван также вошел в топ-1000 городов мира с развитой стартап-экосистемой, заняв 244-е место. Армения также упоминается как идеальное место для размещения стартапов в сфере социальных сетей и досуга, программной разработки и анализа данных, а также в области маркетинга и продаж. Платформа также упомянула несколько известных армянских стартапов, в том числе Renderforest, SoloLearn и Krisp.
Renderforest — одна из ведущих армянских IT-компаний, благодаря которой за несколько минут можно создавать высококачественные анимационные видеоролики, рассчитанные как на профессионалов, так и на пользователей без базовых знаний видеомонтажа с более чем 3000 подписчиков. В последние месяцы Renderforest ежедневно регистрирует 6500 пользователей. Количество активных пользователей достигает 40 000 ежедневно и около 500 000 в месяц. На сегодняшний день на платформе создано 5000 видеороликов.
SoloLearn — это крупнейшая мобильная социальная платформа для программистов со всего мира, где они могут учиться, создавать программный контент и делиться им. Они создают самый увлекательный, доступный и эффективный опыт технического обучения во всем мире, чтобы помочь любому человеку в любом месте преодолеть разрыв в технических навыках для будущей карьеры, которая изменит жизнь. Глобальное сообщество учащихся SoloLearn насчитывает около 55 миллионов человек, приложение было признано «Приложением слез» от FB Start, «Выбором редакции» от Google Play и «Лучшим образовательным решением для компьютерного кодирования» от EdTech Breakthrough Award 2021.
Krisp — это приложение на базе искусственного интеллекта, которое двунаправленно удаляет фоновый шум во время вызовов в реальном времени, становясь виртуальным микрофоном и динамиком в Windows и Mac OS. Они определяют будущее голосовой и видеосвязи удаленных сотрудников. Krisp — отмеченный наградами продукт, получивший 6 престижных наград за последние 3 года, в том числе Webby Awards в номинации «Производительность и сотрудничество» 2021, TIME 100 Best Inventions 2020, Forbes AI 50 самых многообещающих стартапов AI 2020 и другие.
Сектор ИТ в Армении продемонстрировал беспрецедентный рост за последние 10 лет, зафиксировав среднегодовой рост на 23%. За последние два года более 20 стартап-компаний в Армении вместе получили 700 миллионов долларов инвестиций. Армянские стартапы освобождены от налогов на бизнес, а подоходный налог для сотрудников составляет 10%. По данным на 2021 год, общий оборот действующих в Армении ИТ-компаний превысил 1 млрд долларов. По состоянию на 2021 год в отрасли работает 29 000 специалистов.