Renderforest-ը (https://www.renderforest.com/) առցանց հարթակ է տեսանյութերի, լոգոների և անիմացիոն ներկայացումների, կայքերի և շատ ավելին ստեղծելու համար: Այն հիմնադրվել է 2013 թվականին Հայաստանում և արդեն ունի ավելի քան 20 միլիոն օգտատեր։ Թվում է, թե երկրում կան բազմաթիվ նմանատիպ հաջողակ ստարտափներ, սակայն Renderforest-ը միայն առևտրով չէ: Մի քանի տարի առաջ ընկերությունը որոշեց, որ ցանկանում է նպաստել Հայաստանի կրթական համակարգի բարելավմանը և սկսեց իր Ardy տեխնոլոգիական ակադեմիայի կառուցումը (https://ardy.am/), որտեղ նախատեսում է տարեկան մինչև 2000 մասնագետ պատրաստել երեքում։ մասնագիտացման ոլորտներ՝ ՏՏ, մարքեթինգ և դիզայն։ Շենքում կլինեն հսկայական մասնագիտական գրադարան, համագործակցության կենտրոն, հանդիպումների և հանգստի գոտիներ, միջոցառումների և վարպետության դասերի սրահներ, պրեմիում մարզասրահ, լեզվի դասընթացներ, բիզնես համայնք, ինչպես նաև գրասենյակներ տեղական ՏՏ տարբեր ընկերությունների 500 աշխատակիցների համար:
Ակադեմիան, որը նախատեսվում է սկսել այս տարի, գտնվում է Ջրվեժա արգելոցի հարեւանությամբ, և այս վայրը պատահական չի ընտրվել։ Renderforest-ը նախատեսում է ամբողջությամբ իր միջոցներով բարելավել դրա մի զգալի մասը և բացել բոլորին հասանելի հանրային մեծ այգի։ Երկար բանակցություններից հետո ընկերությանը հաջողվել է դա անելու թույլտվություն ստանալ։ Նախագիծը վստահվել է Electric Architects ստուդիային, և արդեն պատրաստվել են որոշ էսքիզներ (լուսանկարներ 2-4), ինչպես նաև նախագծային ուսումնասիրություն։ Հարկ է նշել, որ Ակադեմիայի ողջ մեթոդաբանությունը մշակվել է այս ոլորտի լավագույն հայրենական և արտասահմանյան մասնագետների ներգրավմամբ: Եթե նախագիծը հաջողվի, ստարտափի հիմնադիր Նարեկ Սաֆարյանը խոստանում է ընդլայնվել դեպի մարզեր։ Renderforest-ը լավ օրինակներից մեկն է, թե ինչպես է բիզնեսը Հայաստանում ի վերջո հասնում այն կետին, երբ սկսում է աջակցել երկրի պետական և հասարակական կառույցներին՝ առանց շահույթի հաշվելու: Ես շատ եմ ցանկանում, որ տարիների ընթացքում նման ընկերությունների թիվն ավելանա։

Renderforest (https://www.renderforest.com/) — это онлайн-платформа для создания видео, логотипов и анимированных презентаций, сайтов и много другого. Она была основана в 2013 году в Армении и уже имеет более 20 млн. пользователей. Казалось бы, в стране много подобных успешных стартапов, но Renderforest это не только о коммерции. Несколько лет назад компания решила, что хочет внести свой вклад в улучшение системы образования Армении и начала строительство своей Технологической Академии Ardy (https://ardy.am/), где планирует обучать до 2000 специалистов ежегодно по трем направлениям специализации: IT, маркетинг и дизайн.
В здании будет находится огромная профессиональная библиотека, коворкинг-центр, зоны для встреч и отдыха, залы для мероприятий и мастер-классов, тренажерный зал премиум-класса, языковые классы, бизнес-сообщество, а также офисы для 500 сотрудников различных местных IT-компаний. Академия, запуск работы которой планируется уже в этом году, находится рядом с заповедником Джрвежа и это место выбрано не случайно. Renderforest планирует благоустроить его значительную часть полностью за свои средства и открыть большой общественный парк, доступный для всех. После долгих переговоров компании удалось получить разрешение на это. Проект доверили студии Electric Architects, и уже готовы некоторые эскизы (фото 2-4), а также проектное исследование
Стоит отметить, что вся методика для Академии разрабатывалась с привлечением лучших отечественных и зарубежных специалистов в данной области. В случае успеха проекта, Нарек Сафарян, основатель стартапа, обещает расширятся до марзов. Renderforest — это один из хороших примеров того, как бизнес в Армении со временем доходит до того, что начинает поддерживать государственные и общественные институты страны без расчета на прибыль. Очень хочется, чтобы число таких компаний с годами только росло.