Synergy-ի ավելի քան 20 տաղանդավոր մասնագետների 32 ամսվա աշխատանքի արդյունքում ստեղծվեց շուկայի կառավարման հեղափոխական համակարգ՝ Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի մեծածախ շուկան ազատականացնելու և այն թվայնացնելու համար։ Այն նոր և ժամանակակից առցանց հարթակ է, որը շուկայի մասնակիցներին տալիս է մեծ հնարավորություններ էլեկտրաէներգիայի մեծածախ շուկայի հարաբերություններում և հնարավորություն է տալիս վերահսկել շուկայում տեղի ունեցող բոլոր գործընթացները:
Համակարգը հնարավորություն տվեց ամբողջությամբ թվայնացնել էլեկտրաէներգիայի շուկան, կազմակերպել առցանց առևտուր մեծածախ շուկայի առանձին հատվածներում, ինչը հնարավորություն կտա նաև մրցակցային պայմաններում որոշել էլեկտրաէներգիայի գինը։
Համակարգը նախագծվել է «Հաշվարկային կենտրոն» ՓԲԸ-ի համար (բաժնետոմսերի 100%-ը պատկանում է ՀՀ կառավարությանը) և պաշտոնապես գործարկվել է 2022 թվականի փետրվարի 1-ին։ Այն մշակվել է USAID Շուկայի ազատականացման և էլեկտրաէներգիայի առևտրի (MLET) ծրագրի աջակցությամբ:
Զուգահեռաբար, Հայաստանում զարգանում է վերականգնվող էներգիայի ոլորտը։ ՀՀ կառավարությունը երաշխավորում է գնել վերականգնվող աղբյուրներից գեներացված էլեկտրաէներգիայի ամբողջական պաշարը առաջիկա 20 տարիների ընթացքում: Հայաստանն ունի արևային էներգիայի մեծ ներուժ (1մ2 հորիզոնական մակերևույթի վրա արևային էներգիայի հոսքի միջին տարեկան արժեքը կազմում է 1720 կվտժ/մ2, իսկ հանրապետության տարածքի մեկ քառորդն օժտված է  տարեկան 1850 կՎտԺ/մ2 ինտենսիվությամբ արևային էներգիայի պաշարներով)։ Այսօր երկրում իրականացվում են զուգահեռ մի քանի մեծ արևային կայանների կառուցում` ընդհանուր միասնական 400 ՄգՎ հզորությամբ:

В результате 32-месячной работы более 20 талантливых специалистов «Synergy» была создана революционная система управления рынком для либерализации и цифровизации оптового рынка электроэнергии в Армении. Это новая, современная онлайн-площадка, которая дает участникам рынка большие возможности в отношении оптового рынка электроэнергии и позволяет им контролировать все процессы, происходящие на рынке.
Система позволила полностью оцифровать рынок электроэнергии, организовать онлайн-покупки на отдельных сегментах оптового рынка, что также позволит определять цену электроэнергии в конкурентной среде.
Система была разработана для ЗАО «Расчетный центр» (100% акций принадлежит Правительству Республики Армения) и официально запущена с 1 февраля 2022 года. Система разработана при поддержке Программы USAID по либерализации рынка и торговли электроэнергией (MLET).
Параллельно, в Армении развивается сектор возобновляемой энергетики. Правительство Республики Армения гарантирует закупку всего объема электроэнергии, произведенной из возобновляемых источников, в течение следующих 20 лет. Армения обладает большим потенциалом солнечной энергетики (среднегодовая величина потока солнечной энергии на горизонтальную поверхность 1 м2 составляет 1720 кВтч/м2, а четверть территории республики наделена годовыми запасами солнечной энергии 1850 кВтч/м2). Сегодня в стране строится несколько крупных солнечных электростанций общей мощностью 400 МВт.