World Population Review անկախ միջազգային կազմակերպության տվյալներով Հայաստանը հանցավորության ինդեքսով հանցավորության ամենացածր մակարդակ ունեցող երկրների առաջին տասնյակում է` առաջ անցնելով տարածաշրջանի և ԱՊՀ երկրներից։
Հանցագործության ինդեքսը տվյալ քաղաքում կամ երկրում հանցավորության ընդհանուր մակարդակի գնահատումն է: Կազմակերպությունը 20-ից ցածր հանցագործության մակարդակը համարում է ցածր, 20-40-ից հանցագործության մակարդակ չափավոր, 40-60-ը՝ միջին, 60-ից 80-ը՝ բարձր, և իսկ 80-ից բարձր հանցագործությունների մակարդակը՝ շատ բարձր:

According to the independent international organization World Population Review , Armenia is among the top ten countries in the world with the lowest crime rate in terms of the crime index, overtaking other countries in the region and the CIS countries.
The Crime Index is an estimate of the overall crime rate in a given city or country. The organization considers crime rates below 20 to be very low, crime rates from 20 to 40 as low, crime rates from 40 to 60 as moderate, crime rates from 60 to 80 as high, and finally crime rates above 80 as very high.