Հայաստանն ընդունել է անհրաժեշտ հիմնական պահանջների, ընթացակարգերի և պայմանների փաթեթը և սկսել է իրականացնել «Ենթակառուցվածքը ներդրումների համար» աջակցության ծրագիրը։ Ծրագրի նպատակն է ներդրողներին ապահովել իրենց ծրագրերի իրականացման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներով՝ ճանապարհներ, գազ, էլեկտրաէներգիա ,ջուր, և այլն, առանց ներդրողների համար լրացուցիչ ծախսերի:
Նպատակն է ներդրողներին ապահովել ծրագրերի իրականացման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներով, որոնց թվում են ճանապարհների կառուցումը, գազի, էլեկտրաէներգիայի կամ ջրամատակարարման ապահովումը, ջրահեռացման համակարգերի կառուցումը և այլ ենթակառուցվածքների տրամադրումը, առանց նեդրողների կողմից հավելյալ ծախսերի։ Մինչև 500 000 000 դրամի ներդրում կատարողներին կառավարությունը կտրամադրի ներդրված գումարի 20%-ի արժողությամբ ենթակառուցվածք։ Եթե ներդրումը լինի 500 000 000 դրամից բարձր, կառավարությունը անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները կտրամադրի ներդրված գումարի 10%-ի չափով։
Հայաստանի տնտեսությունը 2022 թվականի երկրորդ եռամսյակում 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 13 տոկոսով և կազմել 4,7մլրդ դոլլար։ NVIDIA, Adobe, Synopsis, TeamViewer և շատ այլ տեխնոլոգիական ընկերություններ ընտրել են Հայաստանը որպես իրենց գրասենյակների, մասնաճյուղերի և վերլուծական կենտրոնների հաջորդ նպատակակետ, քանի որ Հայաստանյան ՏՏ ոլորտը արագ տեմպերով զարգանում է, որի ցուցանիշը 2 հայկական միաեղջյուրների գոյությունն է (ServiceTitan և PicsArt): Mitsubishi-ն մտադիր է գործունեություն սկսել Հայաստանում։ Այստեղ արտադրվում են այնպիսի աշխարհահռչակ բրենդներ, ինչպիսիք են Zara-ն, Moncler-ը, Jennifer-ը և այլն, քանի որ երկիրն ապահովում է բարձր որակի արտադրանք: Զբոսաշրջության ոլորտը նույնպես վերելք է ապրում, և շատ հայտնի ընկերություններ, ինչպիսիք են Mercure հյուրանոցային ցանցերը կամ ֆրանսիական հացաբուլկեղեն սրճարան Paul-ը և հանրահայտ Hard Rock Cafe-ն վերջերս իրենց մասնաճյուղերը բացեցին Երևանում:

Армения приняла необходимый пакет базовых требований, процедур и условий и приступила к реализации программы поддержки «Инфраструктура для инвестиций». Цель программы - предоставить инвесторам доступ к инфраструктуре, такие как дороги, газ, электричество или воду, необходимые для реализации их проектов, без дополнительных затрат для них.
Программа предлагает финансовую помощь тем инвесторам, у которых возникли проблемы с инфраструктурой при ведении бизнеса в Армении. Правительство предоставит инфраструктуру на сумму 20% от суммы инвестиций тем, кто инвестирует до 500 000 000 драмов. Если инвестиции превысят 500 000 000 драмов, правительство предоставит необходимую инфраструктуру в размере 10% от суммы инвестиций.
Экономика Армении во втором квартале 2022 года зарегистрировала рост на 13% по сравнению с тем же периодом 2021 года. NVIDIA, Adobe, Synopsis, TeamViewer и многие другие технологические компании выбрали Армению в качестве следующего места для своих офисов, филиалов и аналитических R&D центров, так как ИТ-сектор поднимается, показатель которых 2 армянских единорога (ServiceTitan и PicsArt). Mitsubishi намерена начать свою деятельность в Армении․ Здесь производятся такие всемирно известные бренды, как Zara, Moncler, Jennifer и другие, так как страна предоставляет продукцию высокого качества. Сектор туризма также растет, и многие известные компании, такие как сеть отелей Mercure или французская пекарня Paul и Hard Rock Cafe, недавно открыли свои филиалы в Ереване.