Հայաստանում հաստատվել է 50 միլիոն դրամի սուբսիդավորում՝ որպես աջակցություն Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ադամանդի արդյունահանման արդյունաբերությամբ զբաղվող «Հայ-Ալմաստ» ՓԲԸ-ին, որը հատկացվել է ադամանդ արդյունահանող ընկերություններին արդյունավետ հումքով ապահովելու, արտադրանքը ԵԱՏՄ և երրորդ երկրներ արտահանելու, ինչպես նաև ռուսական «Ալռոսա» ընկերության հետ աշխատանքի նոր ձևաչափեր ներդնելու և ոլորտ նոր ներդրողներ ներգրավելու նպատակով։
«Ալրոսա»-ն ցանկություն է հայտնել համագործակցել պետական մասնակցությամբ ընկերության հետ, և այդ նպատակով հիմնադրվել է «Հայ-Ալմաստ» պետական ընկերությունը։ Ընկերությունը հանդես է գալիս որպես պահանջարկի համախմբման կառույց հետևյալ մեխանիզմով. Ընկերությունը պայմանագրեր է կնքում Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող ադամանդագործական ընկերությունների հետ, որոնց համաձայն՝ այդ ընկերությունները դիմումներ են ներկայացնում «Հայ-Ալմաստ»-ին, վճարում նրան, որի հիման վրա վերջինս շահառու ընկերություններին կմատակարարի Ալրոսայից գնված հումքը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գնահատականներով՝ ռուսական կողմի հետ համագործակցության արդյունքում Հայաստանում ադամանդի արտադրության և արտահանման ծավալը տարեկան կհասնի միջինը 150 մլն ԱՄՆ դոլարի, մինչդեռ գործողների ձեռնարկությունների թիվը 20-25 են, իսկ ոլորտում աշխատողների թիվը՝ 5000։
Թանկարժեք մետաղների և թանկարժեք քարերի վերամշակման ոլորտը 2021 թվականին 2019 թվականի համեմատ աճել է 70 տոկոսով։

Еще 9 декабря 2021 года власти Армении одобрили субсидию в 50 млн драмов в качестве поддержки ЗАО "Ай-Алмаст“, задействованному в стратегически важной для Армении алмазодобывающей промышленности. Деньги были выделены на обеспечение алмазодобывающих компаний эффективным сырьем, экспорта продукции в ЕАЭС и третьи страны, а также в целях внедрения новых форматов работы с российской компанией "Алроса" и привлечения инвесторов в сферу.
"Алроса" изъявила желание сотрудничать с компанией с госучастием, и для этого была основана государственная компания "Ай-Алмаст". Компания действует как структура консолидации спроса со следующим механизмом: Компания заключает контракты с алмазными компаниями, работающими на территории Республики Армения, в соответствии с которыми эти компании подают заявки в "Ай-Алмаст", платят ей, на основании чего последняя будет поставлять сырье, закупленное у "Алроса" компаниям-бенефициарам.
По подсчетам Минэкономики РА, в результате сотрудничества с российской стороной объемы производства и экспорта алмазов в Армении ежегодно достигнут в среднем $150 млн, количество же действующих крупных предприятий - 20-25, а количество занятых в сфере – 5000.
Сфера переработки драгоценных металлов и драгоценных камней в 2021 годы по сравнению с 2019 годом выросла на 70%.