Հայ-վրացական սահմանի Նինոծմինդայի մաքսային անցակետում ավտոմեքենաների համար 11 նոր ելք է բացվել, ինչը կարագացնի տրանսպորտային միջոցների երթևեկությունը։
Բացի այդ, շահագործման է հանձնվել հայ-վրացական սահմանին գտնվող «Բարեկամության կամուրջը», որը թույլ է տալիս մարդկանց և ապրանքների տարանցումը սահմանով։ Սադախլո-Բագրատաշեն անցակետի կամուրջը Վրաստանի և Հայաստանի գլխավոր անցակետն է։ Ծրագիրն արժեցել է 65 000 000 ԱՄՆ դոլար և աջակցվել է Հայաստանի և Վրաստանի կառավարությունների, Եվրոպական ներդրումային բանկի, ԵՄ-ի, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) կողմից:
Ավելին, Հայաստանի հարավային մաքսակետերում բարեփոխումներ են իրականացվում, որոնցով սպասման ժամանակը 2-3 օրից կկրճատվի 2-3 ժամի։ Այսօր մաքսակետում գործում է 5 ծառայություն՝ ԱԱԾ, պարենային անվտանգության, ոստիկանություն, մաքսային, տրանսպորտային ծառայություններ։ Բարեփոխումներից հետո մաքսակետերում գործելու է մեկ պատուհան՝ միայն 2 հասանելի մարմիններով՝ Ազգային անվտանգության խորհուրդը և մաքսային ծառայությունը, որոնք կիսելու են այլ մարմինների գործառույթները։ Ծրագիրը նպատակ ունի էապես կրճատել սպասման ժամանակը` բոլոր փաստաթղթերը մեկ պատուհանի միջոցով ներկայացնելով:

На таможенно-пропускном пункте Ниноцминда на армяно-грузинской границе открыто 11 новых выездов для автомобилей, что ускорит прохождение транспортных средств.
Кроме того, сдан в эксплуатацию «Мост Дружбы» на армяно-грузинской границе, что позволяет осуществлять транзит людей и товаров через границу. Мост на КПП Садахло-Баграташен является основным переходом между Грузией и Арменией. Проект стоимостью 65 000 000 долларов США был поддержан правительствами Армении и Грузии, Европейским инвестиционным банком, ЕС, Программой развития ООН и Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР).
Более того, на южных таможенных постах Армении проводятся реформы, которые сократят время ожидания с 2-3 дней до 2-3 часов. Сегодня на таможенном посту работают 5 служб: НСБ, продовольственной безопасности, полиции, таможни и транспортных служб. После реформы на таможенных постах будет работать система «одного окна» с двумя доступными органами: Советом национальной безопасности и Таможенной службой, которые разделят функции других органов. Программа направлена ​​на значительное сокращение времени ожидания за счет подачи всех документов через одно окно.