Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը Հայաստանի խոշորագույն հարկատուներից մեկն է և առաջատար հանքարդյունահանողը, որը տեղակայված է Քաջարան քաղաքում։ Տարածաշրջանի ամենամեծ բաց հանքում արդյունահանվում է մոլիբդենի և պղնձի հանքաքար, որի վերամշակումից ստացվում են երկու առանձին` պղնձի և մոլիբդենի խտանյութեր։ Նախորդ տարվա հոկտեմբերից կառավարությունը դարձավ կոմբինատի 25%-ի համասեփականատեր:
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը ակնկալում է այս տարի ունենալ արտադրանքի 24% աճ։ Ընդ որում, ընկերությունն այսօրվա դրությամբ ունի պղնձի կոնցենտրատը Հայաստանում վերամշակելու ծրագրեր և նախատեսում է  5-10 տարվա ընթացքում ստեղծի պղնձի ձուլարան՝ հետագայում պղնձից ավելի մեծ ավելացված արժեք ունեցող ապրանքներ ստանալու նպատակով: Իրագործվելու դեպքում ծրագիրը իր ծավալներով ՀՀ անկախության պատմությանմեջ ամենամեծը կարող է լինել, որի արդյունքում ընկերությունը գումարային առումով ավելի մեծ արտահանման ծավալներ կունենա և կարտահանի ոչ թե պղնձի կոնցենտրատ, այլ պատրաստի ապրանքներ:

Zangezur Copper-Molybdenum Combine is one of the largest taxpayers in Armenia and the leading miner, located in the city of Kajaran. Molybdenum and copper ore are mined in the largest open pit mine in the region, and two separate concentrates of copper and molybdenum are obtained from its processing. Since October last year, the government became a co-owner of 25% of the combine.
The Zangezur copper-molybdenum combine expects a 24% increase in production this year. Moreover, the company currently has plans to process copper concentrate in Armenia and plans to create a copper smelter within 5-10 years in order to obtain products with greater added value from copper. If implemented, the project may be the largest in the history of RA independence, as a result of which the company will have greater export volumes in terms of money and will export not copper concentrate, but finished products.