Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը Հայաստանի խոշորագույն հարկատուներից մեկն է և առաջատար հանքարդյունահանողը, որը տեղակայված է Քաջարան քաղաքում։ Տարածաշրջանի ամենամեծ բաց հանքում արդյունահանվում է մոլիբդենի և պղնձի հանքաքար, որի վերամշակումից ստացվում են երկու առանձին` պղնձի և մոլիբդենի խտանյութեր։ Նախորդ տարվա հոկտեմբերից կառավարությունը դարձավ կոմբինատի 25%-ի համասեփականատեր:
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը ակնկալում է այս տարի ունենալ արտադրանքի 24% աճ։ Ընդ որում, ընկերությունն այսօրվա դրությամբ ունի պղնձի կոնցենտրատը Հայաստանում վերամշակելու ծրագրեր և նախատեսում է  5-10 տարվա ընթացքում ստեղծի պղնձի ձուլարան՝ հետագայում պղնձից ավելի մեծ ավելացված արժեք ունեցող ապրանքներ ստանալու նպատակով: Իրագործվելու դեպքում ծրագիրը իր ծավալներով ՀՀ անկախության պատմությանմեջ ամենամեծը կարող է լինել, որի արդյունքում ընկերությունը գումարային առումով ավելի մեծ արտահանման ծավալներ կունենա և կարտահանի ոչ թե պղնձի կոնցենտրատ, այլ պատրաստի ապրանքներ:

Зангезурский медно-молибденовый комбинат является одним из крупнейших налогоплательщиков Армении и ведущим горнодобывающим предприятием, расположенным в городе Каджаран. Молибденовая и медная руда добывается в крупнейшем карьере региона, при ее переработке получают два отдельных концентрата меди и молибдена. С октября прошлого года государство стало совладельцем 25% комбината.
Зангезурский медно-молибденовый комбинат в этом году ожидает увеличения производства на 24%. Кроме того, в настоящее время компания планирует перерабатывать медный концентрат в Армении и планирует в течение 5-10 лет создать медеплавильный завод для получения из меди продукции с большей добавленной стоимостью. В случае реализации проект может стать крупнейшим за всю историю независимости РА, в результате чего компания будет иметь большие объемы экспорта в денежном выражении и будет экспортировать не медный концентрат, а готовую продукцию.