Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ), ՀՀ կառավարությունը և «Երեմյան Ֆարմ» ընկերությունը ստորագրել են Համագործակցության հուշագիր՝ ապահովելու պարենային անվտանգությունը և Հայաստանի գյուղատնտեսության կայուն զարգացումը` մոտակա Լոռու մարզի Տաշիր համայնքում կառուցելով նոր անասնաբուծական համալիր: ապագան։ ԵԱԶԲ-ն կաջակցի Հայաստանի կառավարությանը՝ ֆինանսավորելով գյուղատնտեսական ծրագրեր, որոնք նպաստում են հումքի վերամշակմանը և գյուղատնտեսական արտադրանքի արժեքին ավելացմանը:
Լոռու մարզի Տաշիր համայնքում կառուցվելիք անասնաբուծական համալիրը կզբաղեցնի 29 հա տարածք և կներառի մի շարք նորարարական լուծումներով և ավտոմատացված համակարգերով կաթնատու կովերի և խոզերի ֆերմաներ, սպանդանոց, կերային կուլտուրաների աճեցման հողեր, սեփական կեր։ աղացի և կերային խառնուրդի պահեստավորում.
Համաձայն վարկային համաձայնագրի՝ ԵԱԶԲ-ն 25 000 000 ԱՄՆ դոլար կտրամադրի «Երեմյան ֆերմին» ամբողջական ցիկլի արտադրության համար, ներառյալ ցածր մարգագետնային կենդանիների փոխարինումը տոհմային անասուններով, կերերի արտադրության համար գյուղատնտեսական տարածքների ընդլայնում և ակտիվների արդիականացում՝ արտադրությունը մեծացնելու համար։ միս և կաթնամթերք.
Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 31 000 000 ԱՄՆ դոլար: Այն ներառում է 1200 գլուխ տոհմային անասունների համար կաթնամթերքի ֆերմայի կառուցում և 6000 գլուխ խոզաբուծական ֆերմայի կառուցում և ակնկալվում է կաթի արտադրությունը հասցնել 11000 տոննայի: Նախագծով նախատեսվում է 7%-ով կրճատել կաթի ներմուծումը և 1,4%-ով բարելավել Հայաստանի կաթով ապահովվածությունը (ներկայիս կաթով ապահովվածության մակարդակը կազմում է 82%):

The Eurasian Development Bank (EDB), the government of Armenia, and the Yeremyan Farm Company signed a Memorandum of Cooperation to ensure food security and sustainable development of Armenia’s agriculture by building a new livestock complex in the Tashir community of Armenia’s Lori Province in the near future. The EDB will assist the Armenian government by financing agricultural projects that promote the processing of raw materials and add value to agricultural products.
The livestock complex to be built in the Tashir community of Lori Province will occupy an area of 29 hectares and will include farms for dairy cows and sows with a number of innovative solutions and automated systems, a slaughterhouse, land for growing fodder crops, own feed mill and fodder mixture storage.
Under the loan agreement, the EDB will provide $25 000 000 to Yeremyan Farm for full-cycle production, including the replacement of low-margin animals with pedigree cattle, expansion of agricultural areas for fodder production, and modernization of assets to increase the production of meat and dairy products.
The total cost of the project is $31 000 000. It includes the construction of a dairy farm for 1,200 heads of pedigree cattle and a pig farm for 6,000 heads and is expected to increase milk production to 11,000 tons. The project is expected to cut imports of milk by 7% and improve the provision of Armenia with milk by 1.4% (the current level of provision with milk is 82%).