Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ), ՀՀ կառավարությունը և «Երեմյան Ֆարմ» ընկերությունը ստորագրել են Համագործակցության հուշագիր՝ ապահովելու պարենային անվտանգությունը և Հայաստանի գյուղատնտեսության կայուն զարգացումը` մոտակա Լոռու մարզի Տաշիր համայնքում կառուցելով նոր անասնաբուծական համալիր: ապագան։ ԵԱԶԲ-ն կաջակցի Հայաստանի կառավարությանը՝ ֆինանսավորելով գյուղատնտեսական ծրագրեր, որոնք նպաստում են հումքի վերամշակմանը և գյուղատնտեսական արտադրանքի արժեքին ավելացմանը:
Լոռու մարզի Տաշիր համայնքում կառուցվելիք անասնաբուծական համալիրը կզբաղեցնի 29 հա տարածք և կներառի մի շարք նորարարական լուծումներով և ավտոմատացված համակարգերով կաթնատու կովերի և խոզերի ֆերմաներ, սպանդանոց, կերային կուլտուրաների աճեցման հողեր, սեփական կեր։ աղացի և կերային խառնուրդի պահեստավորում.
Համաձայն վարկային համաձայնագրի՝ ԵԱԶԲ-ն 25 000 000 ԱՄՆ դոլար կտրամադրի «Երեմյան ֆերմին» ամբողջական ցիկլի արտադրության համար, ներառյալ ցածր մարգագետնային կենդանիների փոխարինումը տոհմային անասուններով, կերերի արտադրության համար գյուղատնտեսական տարածքների ընդլայնում և ակտիվների արդիականացում՝ արտադրությունը մեծացնելու համար։ միս և կաթնամթերք.
Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 31 000 000 ԱՄՆ դոլար: Այն ներառում է 1200 գլուխ տոհմային անասունների համար կաթնամթերքի ֆերմայի կառուցում և 6000 գլուխ խոզաբուծական ֆերմայի կառուցում և ակնկալվում է կաթի արտադրությունը հասցնել 11000 տոննայի: Նախագծով նախատեսվում է 7%-ով կրճատել կաթի ներմուծումը և 1,4%-ով բարելավել Հայաստանի կաթով ապահովվածությունը (ներկայիս կաթով ապահովվածության մակարդակը կազմում է 82%):

Евразийский банк развития (ЕАБР), правительство Армении и фермерская компания «Еремян» подписали Меморандум о сотрудничестве для обеспечения продовольственной безопасности и устойчивого развития сельского хозяйства Армении путем строительства нового животноводческого комплекса в общине Ташир Лорийской области Армении в ближайшем будущем. будущее. ЕАБР будет помогать правительству Армении, финансируя сельскохозяйственные проекты, которые способствуют переработке сырья и повышению стоимости сельскохозяйственной продукции.
Животноводческий комплекс, который будет построен в общине Ташир Лорийской области, займет площадь 29 га и будет включать в себя фермы для дойных коров и свиноматок с рядом инновационных решений и автоматизированных систем, бойню, земли для выращивания кормовых культур, собственные корма. мельница и склад кормовой смеси.
В рамках кредитного соглашения ЕАБР предоставит ФХ «Еремян» $25 000 000 для производства полного цикла, включая замену низкорентабельных животных племенным скотом, расширение сельскохозяйственных площадей для производства кормов, а также модернизацию активов для увеличения производства мясные и молочные продукты.
Общая стоимость проекта составляет $31 000 000. Он включает строительство молочной фермы на 1 200 голов племенного скота и свинофермы на 6 000 голов и, как ожидается, увеличит производство молока до 11 000 тонн. Ожидается, что проект сократит импорт молока на 7% и улучшит обеспеченность Армении молоком на 1,4% (текущий уровень обеспеченности молоком составляет 82%).