«Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամը (COAF) շահույթ չհետապնդող հասարակական կազմակերպություն է, որի առաքելությունն է բարելավել Հայաստանի գյուղական համայնքների կյանքի որակը։ Հիմնադրվելով 2004 թվականին Արմավիրի մարզի Քարակերտ գյուղում՝ COAF-ն այժմ ընդլայնվել է Արմավիրի, Արագածոտնի, Լոռու, Գեղարքունիքի, Շիրակի և Տավուշի մարզերի 64 գյուղերում՝ սպասարկելով ավելի քան 107,000 շահառուի: Հիմնականում աշխատելով երեխաների և երիտասարդների հետ՝ COAF-ն իրականացնում է կրթական, առողջապահական և սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագրեր՝ գյուղական աղքատության համապարփակ լուծման նպատակով: Բարելավվել են նաև ավելի քան 170 գյուղի ենթակառուցվածքներ՝ ներառյալ դպրոցների, կլինիկաների, մանկապարտեզների, համայնքային կենտրոնների, դպրոցական ճաշարանների, ստեղծագործական լաբորատորիաների, ճանապարհների և ոռոգման համակարգերի վերանորոգում:
2015 թվականից COAF-ն իրականացվում է COAF Smart Center նախաձեռնությունը։ ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոնը ժամանակակից կենտրոն է, որը նվիրված է գյուղական համայնքների հետագա զարգացմանը՝ ընդլայնելով համապարփակ ծրագրերի, տեխնոլոգիաների և հսկայական հնարավորությունների հասանելիությունը: Առաջին ՍՄԱՐԹ կենտրոնը գտնվում է ՀՀ Լոռու մարզի Դեբետ գյուղում։ Այն սպասարկում է 3+ տարեկան գյուղացիներին՝ տրամադրելով կրթություն կապի, տեխնոլոգիայի, արվեստի, գյուղատնտեսության և ձեռներեցության ոլորտներում: Որպես գյուղական ենթակառուցվածքների նորարարության առաջատար՝ COAF-ը նախատեսում է հիմնել ՍՄԱՐԹ կենտրոններ Հայաստանի բոլոր մարզերում: Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է երկու COAF սմարթ կենտրոն բացել Կապան և Գորիս համայնքներում։

The Children of Armenia Charitable Foundation (COAF) is a non-profit non-governmental organization whose mission is to improve the quality of life in rural communities in Armenia. Founded in 2004 in the village of Karakert in the Armavir region, COAF has now expanded to 64 villages in the Armavir, Aragatsotn, Lori, Gegharkunik, Shirak, and Tavush regions, serving over 107,000 beneficiaries. Working primarily with children and youth, COAF implements education, health, and socio-economic development programs to address rural poverty in a comprehensive manner. More than 170 village infrastructures have also been improved, including repairs to schools, clinics, kindergartens, community centers, school canteens, creative labs, roads, and irrigation systems.
Since 2015 COAF is implemented the COAF Smart Center initiative. The COAF SMART Center is a state-of-the-art center dedicated to further advancing rural communities by expanding access to comprehensive programs, technology, and tremendous opportunities. The first SMART center is located in Debet village, Lori region of Armenia. It serves the 3+ years old villagers, providing education in communication, technology, arts, agriculture, and entrepreneurship. As a leader in rural infrastructure innovation, COAF plans to establish SMART centers in every region of Armenia. Within the framework of the project, it is planned to open two COAF smart centers in the communities of Kapan and Goris.