Երևանի Աջափնյակ համայնքում մեկնարկել է անկախ Հայաստանի պատմության մեջ ամենամեծ քաղաքաշինարարական ծրագրի՝ «Դեֆանս» բնակելի համալիրի կառուցումը, որը իրագործվում է «Դիֆենս Հաուսինգ» ընկերության կողմից։ Ծրագրի արժեքը գնահատվում է մոտ 2մլրդ դրամ, իսկ շինարարական աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել 2025թ․-ին։
Համալիրը կառուցվում է 128հա հողատարածքի վրա։ Կառուցապատվելու է 2 500 000մ2, որից բնակարանային շինություններին հատկացվելու է 1 500 000մ2 տարածք, Բիզնես և ՏՏ տեխնոլոգիաների գերժամանակակից կենտրոնին 500 000մ2։ Եվս 500 000մ2-ի տարածքի վրա տեղակայվելու են հասարակական նշանակության վայրեր, որոնցից են՝
- Բաձրագույն ուսումնական հաստատություններ
- Ավելի քան 2 դպրոց
- Շուրջ 10 մանկապարտեզ
- Գերժամանակակից բազմաֆունկցիոնալ դիագնոստիկ կենտրոն (եվրոպական հայտնի բուժհաստատությունների մասնաճյուղեր)
- Մեծ սպորտային համալիր
- 15 բաց և փակ կորտեր
- Լողավազաններ
- Վազքուղիներ և հեծանվաուղիներ
- Սուպերմարկետներ
- Կինոթատրոններ
- Սրճարաններ, ռեստորաններ և ժամանցի այլ վայրեր
Բնակիչների և այցելուների հարմարավետությունն ապահովելու համար նախատեսվում է 10հա տարածքում ստեղծել 2 հարկանի ավտոկայանատեղի։ Դեֆանս համալիրում հնարավոր է տեղավորել 20–25 հազար բնակիչ։

В общине Ачапняк Еревана началось строительство жилого комплекса «DEFANSE», реализуемой компанией «Дефенс Хаус», которая является крупнейшей градостроительной программой в истории независимой Армении. Стоимость проекта оценивается примерно в 2 млрд драмов, а строительные работы предполагается завершить в 2025 году.
Комплекс возводится на участке площадью 128 га. Будет обустроено 2 500 000 м2, из которых 1 500 000 м2 будут отведены под жилые дома, 500 000 м2 под современный Центр бизнеса и информационных технологий. Еще на 500 000 м2 разместятся зоны общественного значения, в том числе:
• Высшие учебные заведения
• Более 2 школ
• Около 10 детских садов
• Современный многофункциональный диагностический центр (филиалы известных европейских медицинских учреждений)
• Большой спортивный комплекс
• 15 открытых и закрытых кортов
• Бассейны
• Беговые и велосипедные дорожки
• Супермаркеты
• Кинотеатры
• Кафе, рестораны и другие развлекательные заведения
В целях обеспечения комфорта жителей и гостей планируется создание 2-х этажного паркинга площадью 10 га. В жилом комплексе “Defanse” могут проживать 20-25 тысяч жителей.