«Տաշիր»-ը Նոյեմբերյան քաղաքում կկառուցի նոր ՋԷԿ՝ 126 ՄՎտ հզորությամբ: Ծրագիրն ուղղված է լինելու ինչպես Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի կարիքների բավարարմանը, այնպես էլ Վրաստան արտահանմանը։ Շինարարության շրջանակներում ընկերությունը պարտավորվում է կիրառել միջազգային չափանիշներին համապատասխանող նորագույն տեխնոլոգիաներ, որոնք կնպաստեն շրջակա միջավայրի պահպանությանը։ ՋԷԿ-ի շինարարությանը կներգրավվի մոտ 150 մարդ։ Նոր ՋԷԿ-ում էլեկտրաէներգիայի տարեկան մատակարարումը կկազմի մոտ 1 մլրդ. կՎտժ, ինչը կբարձրացնի Հայաստանում էլեկտրամատակարարման հուսալիությունը, արտահանման մակարդակը և մրցունակությունը էլեկտրաէներգիայի շուկայում։ ՋԷԿ-ի շինարարությունը կսկսվի այս տարի և կտևի մոտ երկու տարի: Շինարարության ընդհանուր արժեքը կկազմի ավելի քան 120 մլն դոլար։ Հրազդանի ՋԷԿ-ի տարածքում կկառուցվի եւս մեկ ՋԷԿ՝ 50 ՄՎտ հզորությամբ։ Առաջին փուլում կտեղադրվեն նորագույն տեխնոլոգիաներով 4 գազամխոցային գեներատորներ՝ 12,5 ՄՎտ հզորությամբ։ Երկրորդ փուլում նախատեսվում է կայանի հզորությունը երկու անգամ հասցնել 100 ՄՎտ-ի։
Կայանում կօգտագործվի MAN Energy Solutions ընկերության սարքավորումները։ Նոր գեներատորների տեղադրումը կնվազեցնի արտանետումները մթնոլորտ և նվազագույն ազդեցություն կունենա շրջակա միջավայրի վրա: Կայանը կկառուցվի մինչև 2024 թվականի վերջ, ներդրումների և փուլի ընդհանուր ծավալը կկազմի մոտ 30 մլն. եվրո 25 աշխատատեղ կստեղծվի. Էլեկտրաէներգիայի տարեկան արտադրությունը կկազմի 400 մլն. կՎտժ

Tashir will build a new TPP with a capacity of 126 MW in the city of Noyemberyan. The project will be aimed both at meeting the needs of electricity in Armenia and export to Georgia. As part of the construction, the company undertakes to use the latest technologies that meet international standards, which will contribute to environmental protection. About 150 people will be involved in the construction of the thermal power plant. The annual supply of electricity at the new TPP will amount to about 1 bln. kWh, which will increase the reliability of power supply in Armenia, the level of export and competitiveness in the electricity market. Construction of the TPP will begin this year and last approximately two years. The total cost of construction will be more than 120 million dollars.
Another TPP with a capacity of 50 MW will be built on the territory of Hrazdan TPP. At the first stage, 4 gas-piston generators using the latest technologies of 12.5 MW will be installed. At the second stage, it is planned to increase the capacity of the station twice to 100 MW. MAN Energy Solutions company equipment will be used at the station. Installation of new generators will reduce emissions into the atmosphere and have the least impact on the environment. The station will be built by the end of 2024. The total amount of investments and stage will be about 30 million. euro 25 jobs will be created. Annual electricity production will amount to 400 mln. kWh