X-tensive-ը ծրագրային ապահովման մշակման ընկերություն է, որը մասնագիտացած է ․ ցանցում։ Նրանք արդեն 17 տարի աշխատում են ծրագրային ապահովման մշակման ոլորտում՝ 100 հոգանոց թիմ հավաքելով Ռուսաստանի 30 քաղաքներում։ Նրա թիմում ընդգրկված են բարձրակարգ մասնագետներ, որոնց մեծ մասը ․Net ծրագրավորողներ են։ Նրանք լիովին ինտեգրված են զարգացման գործընթացներին և սերտորեն համագործակցում են ծրագրային ապահովման մշակման ավելի մեծ թիմի հետ ԱՄՆ-ից, Կանադայից և Եվրոպայից: X-tensive-ի թիմի մեծ մասն աշխատում է աշխարհի առաջատար ունիվերսալ ծրագրային ապահովման վրա առևտրային և բնակելի շենքերի օդորակման, սանտեխնիկայի, էլեկտրականության և այցելու սպասարկման բիզնեսների համար:
Ընկերության պորտֆելը ներառում է իրենց սեփական մշակումները արդյունաբերության ավտոմատացման ոլորտում, որոնք օգտագործվում են Ռուսաստանի խոշոր արտադրողների կողմից, գործընկերների ինտեգրացիաներ, կորպորատիվ SaaS արտադրանքներ ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի հաճախորդների համար և նույնիսկ առաջին առևտրային ORM-ը .Net հարթակում։ Նրանք ներկայումս աշխատում են նախագծերի վրա ServiceTitan-ի, dpa-ի, Momentum-ի, DataObjects.net-ի և այլոց հետ:
Գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Եկատերինբուրգում, սակայն մասնագետների մեծ մասն աշխատում է ամբողջովին հեռակա կարգով և ցրված է Ռուսաստանի շատ քաղաքներում: Ընկերությունը որոշել է իր առաջին արտասահմանյան գրասենյակը բացել Երևանում։ Հայաստանի ՏՏ ոլորտը աննախադեպ աճ է գրանցել վերջին 10 տարվա ընթացքում` գրանցելով 23% միջին տարեկան աճ: Վերջին 2 տարվա ընթացքում Հայաստանի ստարտափ ավելի քան 20 ընկերություն ստացել են միասին $700 մլն ներդրում: ՀՀ ստարտափները ազատված են բիզնես հարկերից, իսկ աշխատողների համար եկամտային հարկը կազմում է 10%: 2021 թվականի տվյալներով Հայաստանում գործող ՏՏ ընկերությունների ընդհանուր շրջանառությունը հատել է 1մլրդ դոլարի սահմանը: Ոլորտում 2021 թվականի տվյալներով աշխատում են 29,000 մասնագետ:

X-tensive — компания по разработке программного обеспечения, специализирующаяся на стеке .Net. Они работают в сфере разработки программного обеспечения уже 17 лет, собрав команду из 100 человек в 30 городах России. В его команду входят специалисты высшего уровня, большинство из которых являются .Net-разработчиками. Они полностью интегрированы в процессы разработки и работают в тесном сотрудничестве с более крупной командой разработчиков из США, Канады и Европы. Большая часть ее команды работает над ведущим в мире универсальным программным обеспечением для коммерческого и жилого HVAC, сантехники, электрики и других предприятий выездного обслуживания.
В портфеле компании — собственные разработки в области автоматизации производства, которые используются крупными производителями в России, партнерские интеграции, корпоративные SaaS-продукты для заказчиков в США и Европе и даже первая коммерческая ORM на платформе .Net. На данный момент они работают над проектами с ServiceTitan, dpa, Momentum, DataObjects.net и др.
Главный офис находится в Екатеринбурге, но большинство специалистов работают полностью удаленно и разбросаны по многим городам России. Компания решила открыть свой первый зарубежный офис в Ереване. Сектор ИТ в Армении за последние 10 лет продемонстрировал беспрецедентный рост, зафиксировав среднегодовой рост в 23%. За последние 2 года более 20 стартап-компаний в Армении суммарно получили 700 миллионов долларов инвестиций. Армянские стартапы с менее 30 работниками освобождены от налога на прибыль вплоть до конца 2023 года, а подоходный налог для сотрудников составляет 10%. По данным на 2021 год, общий оборот ИТ-компаний, работающих в Армении, превысил 1 миллиард долларов. По состоянию на 2021 год в отрасли работает более 29 000 специалистов.