Հայկական «Հայկ-21» ՍՊԸ-ն հայտարարել է Հայաստանում նավթամթերքից շարժիչային յուղերի և քսանյութերի արտադրության մեկնարկի մասին։ Արտադրության սարքավորումները մատակարարում է ռուսական VORTEKSPROM ընկերությունը։ Ծրագրում ներդրումները կազմել են շուրջ 2 300 000 ԱՄՆ դոլար: Ընկերությունը 5 տարով ընդգրկված է նաև «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտում։ Ընկերությունն այնտեղ կունենա մոտ 2000 քմ արտադրական տարածք։ Ստեղծել են շուրջ 30 նոր աշխատատեղ՝ 250-350 հազար դրամ միջին աշխատավարձով։
Ազատ տնտեսական գոտու դաշինքը մասնագիտացած է բարձր տեխնոլոգիաների և նորարարական տեխնոլոգիաների արտադրության և արտահանման մեջ՝ էլեկտրոնիկայի, ճշգրիտ ճարտարագիտության, դեղագործության և կենսատեխնոլոգիայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, այլընտրանքային էներգիայի, արդյունաբերական դիզայնի և հեռահաղորդակցության ոլորտներում (տեխնոլոգիական սարքավորումների նախագծում և արտադրություն, տվյալների/տեղեկատվության փոխանցման համակարգեր և նյութեր), ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում չարտադրված ապրանքների արտադրություն։
Բացի «Ալյանսից», Հայաստանում կա ևս երեք ԱՏԳ՝ «Մեգրի», «Մերիդիան» և «ԷԿՕՍ»։ «Մերիդիան»-ը մասնագիտացած է ոսկերչության, քարի մշակման և ժամագործության մեջ: «Մեգրի» ԱՏԳ-ի մասնագիտացումը արդյունաբերական և լոգիստիկ է՝ գյուղատնտեսության, արտադրության, էլեկտրաէներգիայի մատակարարման, առևտրի, տրանսպորտի և տնտեսության պահպանման, մասնագիտական և տեխնիկական գործունեության, մշակույթի, զբոսաշրջության, զվարճանքի և հանգստի ոլորտներում: «ECOS»-ը նախատեսված է այն ընկերությունների համար, որոնց գործունեությունը ներառում է առաջադեմ և գիտատար տեխնոլոգիաներ:
ԱՏԳ-ի վերաբերյալ մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կայքում՝ https://mineconomy.am/page/360

Armenian company Hayk-21 LLC announced the launch of the production of motor oils and lubricants from petroleum products in Armenia. The equipment for production is supplied by the Russian company VORTEKSPROM. Investments in the program amounted to about $2 300 000. The company is also included in the free economic zone «Alliance» for 5 years. The company will have a production area of about 2000 square meters there. They have created about 30 new jobs with an average salary of 250,000 to 350,000 drams.
The Free Economic Zone Alliance specializes in the production and export of high-tech and innovative technologies in the fields of electronics, precision engineering, pharmaceuticals and biotechnology, information technology, alternative energy, industrial design, and telecommunications (design and production of technological equipment, systems, and materials for data/information transmission), as well as production of goods not produced on the territory of the Republic of Armenia.
In addition to «Alliance», in Armenia, there are three more FEZ: «Megri», «Meridian» and «ECOS». «Meridian» is specialized in jewelry, stone cutting, and watchmaking. Specialization of «Megri» FEZ is industrial and logistic: in the sphere of agriculture, manufacturing, electricity supply, trade, transportation and economy storage, professional and technical activity, culture, tourism, entertainment, and recreation. «ECOS» is for companies, whose activities include advanced and science-intensive technology.