Հայկական «Հայկ-21» ՍՊԸ-ն հայտարարել է Հայաստանում նավթամթերքից շարժիչային յուղերի և քսանյութերի արտադրության մեկնարկի մասին։ Արտադրության սարքավորումները մատակարարում է ռուսական VORTEKSPROM ընկերությունը։ Ծրագրում ներդրումները կազմել են շուրջ 2 300 000 ԱՄՆ դոլար: Ընկերությունը 5 տարով ընդգրկված է նաև «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտում։ Ընկերությունն այնտեղ կունենա մոտ 2000 քմ արտադրական տարածք։ Ստեղծել են շուրջ 30 նոր աշխատատեղ՝ 250-350 հազար դրամ միջին աշխատավարձով։
Ազատ տնտեսական գոտու դաշինքը մասնագիտացած է բարձր տեխնոլոգիաների և նորարարական տեխնոլոգիաների արտադրության և արտահանման մեջ՝ էլեկտրոնիկայի, ճշգրիտ ճարտարագիտության, դեղագործության և կենսատեխնոլոգիայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, այլընտրանքային էներգիայի, արդյունաբերական դիզայնի և հեռահաղորդակցության ոլորտներում (տեխնոլոգիական սարքավորումների նախագծում և արտադրություն, տվյալների/տեղեկատվության փոխանցման համակարգեր և նյութեր), ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում չարտադրված ապրանքների արտադրություն։
Բացի «Ալյանսից», Հայաստանում կա ևս երեք ԱՏԳ՝ «Մեգրի», «Մերիդիան» և «ԷԿՕՍ»։ «Մերիդիան»-ը մասնագիտացած է ոսկերչության, քարի մշակման և ժամագործության մեջ: «Մեգրի» ԱՏԳ-ի մասնագիտացումը արդյունաբերական և լոգիստիկ է՝ գյուղատնտեսության, արտադրության, էլեկտրաէներգիայի մատակարարման, առևտրի, տրանսպորտի և տնտեսության պահպանման, մասնագիտական և տեխնիկական գործունեության, մշակույթի, զբոսաշրջության, զվարճանքի և հանգստի ոլորտներում: «ECOS»-ը նախատեսված է այն ընկերությունների համար, որոնց գործունեությունը ներառում է առաջադեմ և գիտատար տեխնոլոգիաներ:
ԱՏԳ-ի վերաբերյալ մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կայքում՝ https://mineconomy.am/page/360

Армянская компания ООО «Айк-21» объявила о запуске производства моторных масел и смазок из нефтепродуктов в Армении. Оборудование для производства поставляет российская компания ВОРТЕКСПРОМ. Инвестиции в программу составили около $2 300 000. Компания также входит в свободную экономическую зону «Альянс» сроком на 5 лет. Компания будет иметь производственную площадь около 2000 квадратных метров. Они создали около 30 новых рабочих мест со средней заработной платой от 250 000 до 350 000 драмов.
Альянс свободной экономической зоны специализируется на производстве и экспорте высокотехнологичных и инновационных технологий в области электроники, точного машиностроения, фармацевтики и биотехнологий, информационных технологий, альтернативной энергетики, промышленного дизайна и телекоммуникаций (проектирование и производство технологического оборудования, системы и материалы для передачи данных/информации), а также производство товаров, не производимых на территории Республики Армения.
Помимо «Альянса», в Армении действуют еще три СЭЗ: «Мегри», «Меридиан» и «ЭКОС». «Меридиан» специализируется на ювелирном, камнерезном и часовом производстве. Специализация СЭЗ «Мегри» - производственно-логистическая: в сфере сельского хозяйства, производства, электроснабжения, торговли, транспорта и хозяйственно-складского хозяйства, профессионально-технической деятельности, культуры, туризма, развлечений и отдыха. «ЭКОС» для компаний, деятельность которых связана с передовыми и наукоемкими технологиями.