Myler Mountain Resort ՓԲԸ-ն Ապարանում կստեղծի բազմաֆունկցիոնալ լեռնային համալիր: Կառավարությունն արդեն հաստատել է ծրագրի իրականացման ժամանակացույցի համաձայնագիրը։
Ծրագիրն ուղղված է երկրում զբոսաշրջության բազմազանության զարգացման ապահովմանը, ինչպես նաև առողջ ապրելակերպի խթանմանը։ Դահուկային գյուղի նախատեսվում է կառուցել մինչև 2023 թվականը։ Myler Mountain Resort-ը նաև պայմանագիր է կնքել ավստրիական Doppelmayr ընկերության հետ՝ 24 միլիոն եվրոյի չափով ճոպանուղու գնման համար։
Հայաստանում տուրիզմի ոլորտը վերջին տասնամյակում աննախադեպ զարգացում է ապրել` գրանցելով 15% տարեկան միջին աճ: Տուրիզմի ոլորտում գեներացված եկամուտները կազմում են Հայաստանի ՀՆԱ-ի 15.3%, իսկ այցելուների թիվը մինչ-կովիդյան շրջանում հատել է 4 մլն. մարդու սահմանը: Այցելուների 27%-ը Հայաստան են ժամանում ԵՄ երկրներից, 26%-ը Ռուսաստանի և այլ ԱՊՀ երկրներից, 5%-ը Իրանից, 6%-ը ԱՄՆ-ից: Վերջին 5 տարում հյուրանոցների թիվը աճել է 2 անգամ` հասնելով 710-ի: Ի հավելումն ավանդական պրեմիում ավիաուղիների, դեպի Հայաստան թռիչքներ են սկսել նաև low-cost ավիաուղիներ ինչպիսիք են Wizzair, Transavia, Skyup, Bees, Ryanair, Airbaltic, Fly Pegasus, Fly One և այլն` կապելով Երևանն ու Գյումրին Եվրոպական երկրներին սկսած 40 եվրոյից: Միևնույն պահին, ANIF և Air Arabia ընկերությունների համագործության հիման վրա ստեղծվել է նոր հայկական ազգային low-cost փոխադրող` Arna, որը կապելու է Երևանը Ռուսաստանի, Արևելյան Եվրոպայի, Մերձավոր Արևելքի և Արաբական Լիգայի երկներին:

JSC «Myler Mountain Resort» will create a multifunctional mountain complex in Aparan, Armenia. The Government has already approved an agreement on the timeline for the implementation of the program. The program is aimed at ensuring the development of tourism diversity in the country, as well as the promotion of a healthy lifestyle. The ski village is planned to be built by 2023. Myler Mountain Resort also signed a contract with Austrian company Doppelmayr for the purchase of cable cars in the amount of 24 million euros.
The tourism sector in Armenia has experienced unprecedented development over the past decade, recording an average annual growth of 15%. Revenues generated in the tourism sector account for 15.3% of Armenia’s GDP, and the number of visitors in the pre-COVID period exceeded 4 million people. 27% of visitors come to Armenia from the EU countries, 26% from Russia and other CIS countries, 5% from Iran, 6% from the USA. The number of hotels has doubled in the past five years, reaching 710. In addition to the traditional premium airlines, low-cost airlines such as Wizzair, Transavia, Skyup, Bees, Ryanair, Airbaltic, Fly Pegasus, Fly One and others began to fly to Armenia, connecting Yerevan and Gyumri with European countries at a price starting from 40 euros. At the same time, based on the cooperation of ANIF and Air Arabia, a new Armenian national loukoster Arna was created, which will connect Yerevan with Russia, Eastern Europe, the Middle East, and the League of Arab States.