«Կատարո» գինեգործարանը կկառուցի նոր գործարան, որը կունենա համտեսի սենյակ, թանգարան, ինչպես նաև կհիմնի նոր խաղողի այգիներ։ Հիշեցնենք, որ «Կատարո» գինու արտադրության վերջին գործարանը գտնվում էր Արցախի Հադրուդի շրջանի Տող գյուղում և հակառակորդի վերահսկողության տակ էր հայտնվել 2020 թվականի աշնանը։ «Դժվարին այդ պահին հնարավոր եղավ Տողից դուրս բերել միայն 10 հազար շիշ գինի՝ 2017 թվականից հնեցված «Կատարո» ռեզերվ, որից չի մնացել ոչ թշնամու տիրապետության տակ գտնվող գործարանում, ոչ էլ հայկական շուկայում» - ասել է Գրիգորի Ավետիսյանը։
Նա նաեւ հայտարարել է, որ «Կատարո»-ի 10 հազար շիշ գինիները հանվել է վաճառքի եւ շահույթը ուղղվել նոր գործարանի կառուցմանը։ Գինեգործությունը համարվում է Հայաստանի ամենից արագ աճող ճյուղերից մեկը: Գինեգործությունը Հայաստանում ունի ավելի քան 6100 տարվա պատմություն, իսկ վերջին տասնամյակում նորաբաց գինու գործարանները թարմ շունչ են հաղորդել ոլորտին: Հայաստանում գինեգործության նպատակով հիմնված խաղողի այգիները կազմում են 16.700 հա տարածք, արտադրության 61.8%-ը կարմիր չոր գինի է: Իսկ արտադրանքի Վերջին տասնամյակում Հայաստանում գինու արտադրության միջին աճը կազմել է տարեկան 18%, իսկ արտահանումը` 12%: Եթե 2015 թվականին հայկական գինին արտահանվում էր 15 երկիր, 2021 թվականի տվյալները երկրների քանակը հասել է 40-ի: Հայկական գինու արտահանման հիմնական ուղղությունն է Ռուսաստանը` 75%, որին հաջորդում է ԱՄՆ-ն ` 5.2%, Չինաստանը` 2.3%, Լեհաստանը` 1.6% և Լիտվան` 1.6%:

Винодельня «Kataro» построит новый завод, в котором будет дегустационный зал, музей, а также заложит новые виноградники. Напомним, последний завод по производству вина «Катаро» находился в селе Тох Гадрудского района Арцаха и осенью 2020 года оказался под контролем противника. «В то тяжелое время из Тоха удалось вывезти только 10 тысяч бутылок вина 2017 года, запаса «Kataro», которого не осталось ни на заводе, подконтрольном врагу, ни на армянской рынке», - сказал Григорий Аветисян.
Он также сообщил, что 10 000 бутылок вина «Kataro» были выставлены на продажу, а прибыль направлена на строительство нового завода.
Виноделие считается одной из самых быстрорастущих отраслей в Армении. Виноделие в Армении имеет более чем 6100-летнюю историю, и за последнее десятилетие вновь открытые винодельни вдохнули в отрасль новую жизнь. Виноградники, созданные для виноделия в Армении, занимают площадь 16 700 га, 61,8% продукции составляет красное сухое вино. В последнее десятилетие средний рост производства вина в Армении составлял 18% в год, а экспорта - 12%. Если в 2015 году армянское вино экспортировалось в 15 стран, то в 2021 году количество стран достигло 40. Основным направлением экспорта армянского вина является Россия - 75%, за ней следуют США - 5,2%, Китай - 2,3%, Польша - 1,6% и Литва - 1,6%.