Իր հեղափոխական կրթական ծրագրի շնորհիվ 42-ն իր ուսանողներին բացառիկ հնարավորություն է տալիս 0-ից դառնալ ծրագրավորման գուրու: 42-ը հիմնվել է 2013 թվականին Ֆրանսիայում: Կենտրոնի կրթական ծրագրի հիմքում ընկած է «ընկերը` ընկերոջը» մեթոդը, որի շնորհիվ ուսանողները լուծում են իրական խնդիրներ, կյանքի են կոչում կիրառական նախագծեր, տնօրինում են իրենց կրթական ուղին և այս ամենը սեփական ուժերով` առանց ուսուցիչների: Այս մեթոդի շնորհիվ շրջանավարտների 95%-ից ավելին բարձր վճարվող աշխատանք է գտնում շուկայում: Րիո դե Ժանեյրոից մինչև Հելսինկի և Սեուլ՝ աշխարհում այժմ գործում է 30-ից ավելի կենտրոն: 2020 թվականին Yerevan42-ն իր տեղն է գտել այս քաղաքների շարքում` Հայաստանի ՏՏ ոլորտին բարձրակարգ մասնագետներով ապահովելու առաքելությամբ:
Yerevan42-ը կիրառական և ինժեներական գիտությունների համալիրի կրթական ուղղությունը ներկայացնող Թումո լաբորատորիաների հիմնական նախագծերից մեկն է: Համալիրը գերժամանակակից STEM (գիտություն, տեխնոլոգիա, ճարտարագիտություն և մաթեմատիկա) կենտրոն է Երևանում: Որպես կրթության, հետազոտությունների և ստարտափների հանգույց` համալիրի նպատակն է կապ ստեղծել ոլորտի տեղական և միջազգային ներկայացուցիչների միջև, փոքրացնել Հայաստանի բարձրագույն կրթության և բիզնեսի միջև եղած խզումը: 25.000 ք.մ. մակերես զբաղեցնող շինությունը կտեղակայվի 1.5 հեկտար տարածքի վրա` Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնին կից:

Благодаря своей революционной учебной программе 42 дает своим студентам уникальную возможность стать гуру программирования с нуля. 42 была основана в 2013 году во Франции. Образовательная программа центра основана на методе «друг-для-друга», благодаря которому студенты решают реальные задачи, реализуют практические проекты, управляют своим образовательным путем самостоятельно, без преподавателей. С помощью этого метода более 95% выпускников находят на рынке высокооплачиваемую работу. От Рио-де-Жанейро до Хельсинки и Сеула сейчас насчитывается более 30 центров по всему миру. В 2020 году среди этих городов нашел свое место Yerevan42 с миссией обеспечения ИТ-сектора Армении высококвалифицированными специалистами.
Yerevan42 — один из основных проектов лабораторий TUMO, представляющих образовательное направление комплекса прикладных и инженерных наук. Комплекс представляет собой ультрасовременный центр STEM (наука, технология, инженерия и математика) в Ереване. Как центр образования, исследований и стартапов, целью комплекса является установление связи между местными и международными представителями в этой области, сокращение разрыва между высшим образованием Армении и бизнесом. Здание с площадью 25 000кв.м. будет располагаться рядом с центром креативных технологий TUMO на площади 1,5 га.