Այսօր Երևանը 50-70%-ով խնայում է արտաքին լուսավորության ցանցում. Երևանի քաղաքապետարանի և ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակի թիմային նախագիծը նոր նշաձող է սահմանել քաղաքի լուսավորության համար։
Քաղաքի քաղաքապետարանը կարևորել է ոչ միայն լամպերի փոխարինումը, այլև երթևեկության անվտանգությունը ապահովելու՝ համապատասխան վայրերում լույսեր տեղադրելով փողոցներում միատարր բաշխված լույս ապահովելու համար: Իշխանությունները մրցույթ են հայտարարում լամպերի և լապտերների ձեռքբերման համար։ Գնի կեսը վճարում է համայնքը, կեսը՝ խնայված միջոցներից։ Այս տարի գումարը կազմել է 500 մլն, վճարել են 250 մլն։
Խնայողությունները նաև հնարավորություն են տալիս գումարն ուղղել հիմնանորոգման աշխատանքներին։ Ընկերության աշխատանքն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար կառուցվում են նոր ավտոկայանատեղեր, վերակառուցվում են վթարային բարձր դրույքաչափերով շենքեր, ձեռք են բերվում նոր մեքենաներ։ Բացի այդ, հնարավոր է դարձել աշխատավարձի որոշակի բարձրացում։
Գործընկեր կազմակերպության հետ թիմային աշխատանքին զուգահեռ համայնքը նախաձեռնեց լրացուցիչ աշխատանքներ: Երկրորդական փողոցներն ու բակային տարածքներն ապահովված են էներգախնայող լուսավորությամբ։ Այս ծրագրի շրջանակներում 2023 թվականին Երևանի արտաքին լուսավորության 50%-ը կապահովվի էներգախնայող և ժամանակակից լուսադիոդային լամպերով։ Նպատակն է երկարացնել այն փողոցների լուսավորության ժամանակը, որտեղ այն միացված է ձմռանը մինչև կեսգիշեր, իսկ ամռանը՝ մինչև գիշերվա ժամը 1:

Сегодня Ереван экономит 50-70% в сети наружного освещения. Совместный проект мэрии Еревана и офиса ПРООН в Армении установил новую планку городского освещения.
Муниципалитет города отметил важность не только замены ламп, но и попытки обеспечить безопасность дорожного движения, установив фонари в соответствующих местах, чтобы обеспечить равномерное распределение света на улицах. Власти объявляют конкурс на закупку ламп и фонарей. Половину стоимости оплачивает сообщество, а половину - из сэкономленных средств. В этом году сумма составила 500 миллионов, а выплатили 250 миллионов.
Экономия также дает возможность направить деньги на капитальный ремонт. Для повышения эффективности работы компании строятся новые парковки, реконструируются здания с высокой аварийностью, закупается новый транспорт. Кроме того, стало возможным некоторое повышение заработной платы.
Параллельно с совместной работой с партнерской организацией сообщество инициировало дополнительную работу. Второстепенные улицы и дворовые территории обеспечены энергосберегающим освещением. В рамках этой программы в 2023 году 50% наружного освещения Еревана будет обеспечено энергосберегающими и современными светодиодными светильниками. Цель состоит в том, чтобы продлить время освещения на улицах, где оно включено, до полуночи зимой и до часа ночи летом.