Այսօր Երևանը 50-70%-ով խնայում է արտաքին լուսավորության ցանցում. Երևանի քաղաքապետարանի և ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակի թիմային նախագիծը նոր նշաձող է սահմանել քաղաքի լուսավորության համար։
Քաղաքի քաղաքապետարանը կարևորել է ոչ միայն լամպերի փոխարինումը, այլև երթևեկության անվտանգությունը ապահովելու՝ համապատասխան վայրերում լույսեր տեղադրելով փողոցներում միատարր բաշխված լույս ապահովելու համար: Իշխանությունները մրցույթ են հայտարարում լամպերի և լապտերների ձեռքբերման համար։ Գնի կեսը վճարում է համայնքը, կեսը՝ խնայված միջոցներից։ Այս տարի գումարը կազմել է 500 մլն, վճարել են 250 մլն։
Խնայողությունները նաև հնարավորություն են տալիս գումարն ուղղել հիմնանորոգման աշխատանքներին։ Ընկերության աշխատանքն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար կառուցվում են նոր ավտոկայանատեղեր, վերակառուցվում են վթարային բարձր դրույքաչափերով շենքեր, ձեռք են բերվում նոր մեքենաներ։ Բացի այդ, հնարավոր է դարձել աշխատավարձի որոշակի բարձրացում։
Գործընկեր կազմակերպության հետ թիմային աշխատանքին զուգահեռ համայնքը նախաձեռնեց լրացուցիչ աշխատանքներ: Երկրորդական փողոցներն ու բակային տարածքներն ապահովված են էներգախնայող լուսավորությամբ։ Այս ծրագրի շրջանակներում 2023 թվականին Երևանի արտաքին լուսավորության 50%-ը կապահովվի էներգախնայող և ժամանակակից լուսադիոդային լամպերով։ Նպատակն է երկարացնել այն փողոցների լուսավորության ժամանակը, որտեղ այն միացված է ձմռանը մինչև կեսգիշեր, իսկ ամռանը՝ մինչև գիշերվա ժամը 1:

Today Yerevan saves 50-70% in the external lighting network. The team project of Yerevan Municipality and the UNDP Armenian office set a new bar for city lighting.
City’s municipality noted the importance of not only replacing the lamps but also trying to ensure traffic safety by installing lights in appropriate spots to provide homogeneously distributed light in streets. The authorities announce a competition for the procurement of lamps and lanterns. Half of the price is paid by the community and half is paid from the saved means. This year, the amount made up 500 million and they paid 250 million.
The savings also make it possible to direct money to overhaul activities. New parking areas are being constructed, buildings with high emergency rates are being reconstructed, and new vehicles are being purchased to make the work of the company more effective. Besides, some pay rise has become possible.
In parallel with the teamwork with the partner organization, the community initiated some additional work. Secondary streets and yard areas are provided with energy-saving illumination. Within the frames of this program in 2023, 50% of the external illumination of Yerevan will be provided with energy-saving and modern LED lamps. The goal is to prolong the time of lighting in streets where it is on till midnight in winter and till 1am in summer.