Exactpro-ն մասնագիտացած է որակի ապահովման ծառայությունների և հարակից ծրագրային ապահովման մշակման մեջ՝ կենտրոնանալով արժեթղթերի տվյալների բաշխման, առևտրային համակարգերի, ռիսկերի կառավարման, շուկայի վերահսկողության և հետառևտրային ենթակառուցվածքների փորձարկման ավտոմատացման վրա: Ընկերությունը կենտրոնացած է բորսաների և քլիրինգային տների, դեպոզիտարիաների և շուկայական այլ ենթակառուցվածքների փոխանակման և մաքրման ծրագրային ապահովման փորձարկման վրա: Նրանք մատուցում են որակի ապահովման ծառայություններ կարևորագույն տեխնոլոգիաների համար, որոնք համաշխարհային շուկաների հիմքն են կազմում, իսկ նրանց հաճախորդները կարգավորվում են FCA-ի, Անգլիայի բանկի և այլ երկրների նմանատիպ կառույցների կողմից:
Exactpro-ն կիրառում է տվյալների վերլուծության և մեքենայական ուսուցման մի շարք մեթոդներ՝ մեծ ծանրաբեռնվածության տակ իրականացվող ծրագրային ապահովման ավտոմատացված փորձարկման ճշտությունն ու արդյունավետությունը բարելավելու համար: Ընկերությունը կենտրոնացած է ֆինանսական ենթակառուցվածքների ֆունկցիոնալ և ոչ ֆունկցիոնալ թեստավորման և ծրագրային ապահովման մշակման վրա: 2,5 տարի լինելով Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի խմբի մաս՝ 2018 թվականի հունվարին Exactpro-ն ավարտեց իր բաժնետոմսերի հետգնումը:
Իր գոյության 12+ տարիների ընթացքում Exactpro-ն վերածվել է համաշխարհային բիզնեսի, որը տեղակայված է 6 մայրցամաքներում և որտեղ աշխատում է ավելի քան 700 աշխատակից: Ընկերությունը, որի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Մեծ Բրիտանիայում, իսկ գործառնական կենտրոնները ԱՄՆ-ում, Վրաստանում, Լիտվայում և Շրի Լանկայում, ընտրել է Հայաստանը որպես իր հաջորդ ուղղություն և գրասենյակ է բացել Երևանում: Առհասարակ, ՏՏ ոլորտը Հայաստանում աննախադեպ աճ է գրանցել վերջին 10 տարվա ընթացքում` գրանցելով 23% միջին տարեկան աճ: Վերջին 2 տարվա ընթացքում Հայաստանի ստարտափ ավելի քան 20 ընկերություն ստացել են միասին 700 մլն դոլար ներդրում: ՀՀ ստարտափները ազատված են բիզնես հարկերից, իսկ աշխատողների համար եկամտային հարկը կազմում է 10%: 2021 թվականի տվյալներով Հայաստանում գործող ՏՏ ընկերությունների ընդհանուր շրջանառությունը հատել է 1մլրդ դոլարի սահմանը: Ոլորտում 2021 թվականի տվյալներով աշխատում են 29 000 մասնագետ:

Exactpro специализируется на услугах по обеспечению качества и разработке соответствующего программного обеспечения с упором на автоматизацию тестирования для распространения данных о ценных бумагах, торговых систем, управления рисками, наблюдения за рынком и пост-торговых инфраструктур. Компания ориентирована на тестирование программного обеспечения бирж и клиринговых палат, депозитариев и других рыночных инфраструктур. Они предоставляют услуги обеспечения качества для критически важных технологий, лежащих в основе глобальных рынков, а их клиенты регулируются FCA, Банком Англии и похожими структурами из других стран.
Exactpro применяет различные методы анализа данных и машинного обучения для повышения точности и эффективности автоматизированного тестирования программного обеспечения, выполняемого под нагрузкой. Компания специализируется на функциональном и нефункциональном тестировании и разработке программного обеспечения финансовых инфраструктур. Будучи частью группы Лондонской фондовой биржи в течение 2,5 лет, в январе 2018 года Exactpro завершила сделку по выкупу своих акций.
За более чем 12 лет своего существования Exactpro превратилась в глобальный бизнес, расположенный на 6 континентах, в котором работает более 700 сотрудников. Компания со штаб-квартирой в Великобритании и операционными центрами в США, Грузии, Литве и Шри-Ланке, выбрала Армению в качестве следующего пункта назначения и открыла офис в Ереване. Сектор ИТ в Армении за последние 10 лет продемонстрировал беспрецедентный рост, зафиксировав среднегодовой рост в 23%. За последние 2 года более 20 стартап-компаний в Армении суммарно получили 700 миллионов долларов инвестиций. Армянские стартапы с менее 30 работниками освобождены от налога на прибыль вплоть до конца 2023 года, а подоходный налог для сотрудников составляет 10%. По данным на 2021 год, общий оборот ИТ-компаний, работающих в Армении, превысил 1 миллиард долларов. По состоянию на 2021 год в отрасли работает 29 000 специалистов.