Exactpro-ն մասնագիտացած է որակի ապահովման ծառայությունների և հարակից ծրագրային ապահովման մշակման մեջ՝ կենտրոնանալով արժեթղթերի տվյալների բաշխման, առևտրային համակարգերի, ռիսկերի կառավարման, շուկայի վերահսկողության և հետառևտրային ենթակառուցվածքների փորձարկման ավտոմատացման վրա: Ընկերությունը կենտրոնացած է բորսաների և քլիրինգային տների, դեպոզիտարիաների և շուկայական այլ ենթակառուցվածքների փոխանակման և մաքրման ծրագրային ապահովման փորձարկման վրա: Նրանք մատուցում են որակի ապահովման ծառայություններ կարևորագույն տեխնոլոգիաների համար, որոնք համաշխարհային շուկաների հիմքն են կազմում, իսկ նրանց հաճախորդները կարգավորվում են FCA-ի, Անգլիայի բանկի և այլ երկրների նմանատիպ կառույցների կողմից:
Exactpro-ն կիրառում է տվյալների վերլուծության և մեքենայական ուսուցման մի շարք մեթոդներ՝ մեծ ծանրաբեռնվածության տակ իրականացվող ծրագրային ապահովման ավտոմատացված փորձարկման ճշտությունն ու արդյունավետությունը բարելավելու համար: Ընկերությունը կենտրոնացած է ֆինանսական ենթակառուցվածքների ֆունկցիոնալ և ոչ ֆունկցիոնալ թեստավորման և ծրագրային ապահովման մշակման վրա: 2,5 տարի լինելով Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի խմբի մաս՝ 2018 թվականի հունվարին Exactpro-ն ավարտեց իր բաժնետոմսերի հետգնումը:
Իր գոյության 12+ տարիների ընթացքում Exactpro-ն վերածվել է համաշխարհային բիզնեսի, որը տեղակայված է 6 մայրցամաքներում և որտեղ աշխատում է ավելի քան 700 աշխատակից: Ընկերությունը, որի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Մեծ Բրիտանիայում, իսկ գործառնական կենտրոնները ԱՄՆ-ում, Վրաստանում, Լիտվայում և Շրի Լանկայում, ընտրել է Հայաստանը որպես իր հաջորդ ուղղություն և գրասենյակ է բացել Երևանում: Առհասարակ, ՏՏ ոլորտը Հայաստանում աննախադեպ աճ է գրանցել վերջին 10 տարվա ընթացքում` գրանցելով 23% միջին տարեկան աճ: Վերջին 2 տարվա ընթացքում Հայաստանի ստարտափ ավելի քան 20 ընկերություն ստացել են միասին 700 մլն դոլար ներդրում: ՀՀ ստարտափները ազատված են բիզնես հարկերից, իսկ աշխատողների համար եկամտային հարկը կազմում է 10%: 2021 թվականի տվյալներով Հայաստանում գործող ՏՏ ընկերությունների ընդհանուր շրջանառությունը հատել է 1մլրդ դոլարի սահմանը: Ոլորտում 2021 թվականի տվյալներով աշխատում են 29 000 մասնագետ:

Exactpro specializes in quality assurance services and related software development with a focus on test automation for securities data distribution, trading systems, risk management, market surveillance, and post-trade infrastructures. The company is focused on software testing for the exchange and clearing houses, depositories, and other market infrastructures. They provide QA services for mission-critical technology underpinning global markets and their clients are regulated by FCA, Bank of England, and counterparts from other countries.
Exactpro applies a variety of data analysis and machine learning techniques to improve the thoroughness and efficiency of automated software testing executed under load. The company is focused on functional and non-functional testing and software development of financial infrastructures. Having been part of the London Stock Exchange Group for 2.5 years, in January 2018 Exactpro completed a management buyout from LSEG.
Over the 12+ years of its existence, Exactpro has grown into a global business spread across 6 continents, employing more than 700 staff. Headquartered in the UK with operations in the US, Georgia, Lithuania, and Sri Lanka, the company chose Armenia as its next destination and opened an office in Yerevan. The IT sector in Armenia has shown unprecedented growth over the past 10 years, recording an average annual growth of 23%. Over the past two years, more than 20 start-up companies in Armenia have together received 700 million dollars of investment. Armenian start-ups are exempt from taxes on business, and the income tax for employees is 10%. According to 2021 data, the total turnover of IT companies operating in Armenia exceeded 1 billion dollars. As of 2021, the industry employs 29,000 professionals.