Միջազգային մետաղների արդյունահանման հոլդինգ GeoProMining-ը 71 000 000 ԱՄՆ դոլարի ներդրում է կատարում Հայաստանում պղնձի վերամշակման ծավալները մեծացնելու համար։ GeoProMining-ը երեք ակտիվ ունի երկու երկրներում՝ Ռուսաստանում և Հայաստանում։ Տեխնոլոգիաներում ռազմավարական ներդրումները և սեփական գիտելիքների կիրառումը ընկերությանը հնարավորություն են տվել բարձրացնել արդյունավետությունը և կտրուկ բարելավել արտադրական գործընթացները, ինչն իր հերթին հանգեցրել է Ռուսաստանում և Հայաստանում գտնվող իրենց ակտիվների ներուժի իրացմանը:
Այս տարի GeoProMining-ը մտադիր է ավելի քան 65 մլն ԱՄՆ դոլար ներդնել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի արդիականացման համար, որտեղ այն կառավարող ընկերությունն է։ Նախատեսվում է պղնձամոլիբդենային հանքաքարի վերամշակումը 2021 թվականին 17,6 միլիոն տոննայից հասցնել 22 միլիոն տոննայի 2022 թվականին, ինչը 25 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա փաստացի ցուցանիշները։
Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում ընդհանուր ներդրումները 2022 թվականին կկազմեն ավելի քան 6,1 մլն դոլար, ներդրումներն ուղղված են լինելու ֆլոտացիոն մեքենաների պարկի թարմացմանը, ինչպես նաև այլ հիմնական միջոցների թարմացմանը, ինչը կհանգեցնի մետաղի արտադրության ավելացմանը։
Ըստ ՀՀ Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ Հայաստանում արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը 2022 թվականի հունվար-փետրվարին կազմել է 365,2 մլն դրամ (ընթացիկ գներով)՝ 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 9,7%-ով։

International metal mining holding GeoProMining will invest $71,000,000 to increase copper processing in Armenia. GeoProMining owns three assets in two countries - Russia and Armenia․ Strategic investment in technology and application of proprietary know-how has enabled the company to increase efficiency and dramatically improve production processes, which in turn has led to the realization of the potential of their assets located in Russia and Armenia.
This year, GeoProMining intends to invest more than $65 million in the modernization of the Zangezur Copper Molybdenum Combine, where GeoProMining is the managing company. It is planned to increase the processing of copper-molybdenum from 17.6 million tons in 2021 to 22 million tons in 2022, which is 25% higher than the actual Indicators of the previous year.
The total investment in the Agarak Copper-Molybdenum Combine in 2022 will amount to more than $6.1 million. Investments are aimed at updating the fleet of flotation machines, as well as updating other fixed assets, which will lead to an increase in metal production.
Also, according to the National Statistical Committee of Armenia, the volume of industrial production in Armenia in January-February 2022 amounted to 365.2 million drams (at current prices), increasing by 9.7% compared to the same period in 2021.