Հայ-վրացական սահմանին «Բարեկամության կամուրջ» նոր կամրջի կառուցումը եզրափակիչ փուլում է։ Սադախլո-Բագրատաշեն անցակետի կամուրջը Վրաստանի և Հայաստանի գլխավոր անցակետն է։ Սահմանում մարդկանց և ապրանքների տարանցման համար առկա ենթակառուցվածքների արդիականացումը կարևոր է երկու երկրների միջև տարածաշրջանային առևտրին և համագործակցությանը աջակցելու համար:
Նախագիծը հայ-վրացական համատեղ ծրագիր է, որին աջակցում է Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկը (ՎԶԵԲ)՝ Հայաստանի և Վրաստանի կառավարությունների հետ համատեղ։ ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում առաջատար ինստիտուցիոնալ ներդրողն է: Բանկը մոտ $2,000,000,000 է ներդրել ավելի քան 200 նախագծերում երկրի ֆինանսական, ենթակառուցվածքային, արդյունաբերական, հանքարդյունաբերական, կորպորատիվ և էներգետիկ ոլորտներում, ընդ որում, բանկի ներդրումային պորտֆելի 82%-ը մասնավոր հատվածումն է զբաղեցնում: ՎԶԵԲ-ի ծրագրերի ներկայիս պորտֆելը կազմում է մոտ $450,000,000:
Ինչպես նշվեց, ՎԶԵԲ-ը մասնակցում է նաև «Բարեկամության կամուրջ» նախագծին, որի նպատակն է բարելավել Հայաստանը և Վրաստանը կապող միջսահմանային կամուրջը: Նախագծի արժեքը կազմում է մոտ $11,000,000, որը հատկացվել է Հյուսիսային միջանցքի արդիականացման ծրագրի շրջանակներում, որը տարածաշրջանային նախաձեռնություն է՝ արդիականացնելու և արդիականացնելու սահմանային ենթակառուցվածքները ԵՄ չափանիշներին համապատասխան: Բացի ՎԶԵԲ-ից, նաև Եվրոպական ներդրումային բանկը, Եվրոպական միությունը և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը Հայաստանի և Վրաստանի կառավարությունների հետ միասին ֆինանսավորում են տրամադրելու ավելի քան $65 000 000 ընդհանուր արժեքով այս ծրագրին։ Ըստ ծրագրի նախատեսվում է միմյանցից 1 մետր հեռավորության վրա գտնվող երկու կամուրջների կառուցում, որոնցից յուրաքանչյուրը կլինի երկկողմանի։ Նոր կամրջի հզորությունը 4 անգամ ավելի է լինելու նախորդից։ Դրա շնորհիվ տրանսպորտին կարիք չի լինի կամրջի վրա կայանելու, մաքսային հսկողությամբ անցնելու գործընթացն ավելի արագ, հարմարավետ ու ժամանակակից կլինի։ Արդեն իսկ մեծածավալ աշխատանքները իրականացվել են և մնում է պարիսպների տեղադրումը, մայթերի կառուցումը, ճանապարհի ասֆալտապատումն ու գծանշումների իրականացումը։
Ավելին, Հայաստանի հարավային մաքսակետերում բարեփոխումներ են իրականացվում, որոնց շնորհիվ կնվազի սպասման ժամանակը 2-3 օրից մինչև 2-3 ժամ։ Այսօր մաքսակետում աշխատում է 5 ծառայություն՝ ԱԱԾ, ոստիկանություն, սննդի անվտանգության, մաքսային և տրանսպորտի ծառայություններ։ Բարեփոխումից հետո մաքսակետերը կունենան «մեկ պատուհանի» համակարգ՝ երկու հասանելի մարմիններով ՝ ԱԱԾ և Մաքսային ծառայություն, որոնք կկիսեն այլ մարմինների գործառույթները։ Ծրագրի նպատակն է էականորեն կրճատել սպասելու ժամանակը ` ներկայացնելով բոլոր փաստաթղթերը մեկ պատուհանի միջոցով:
Բացի այդ, Ռուսաստանը քայլեր է ձեռնարկում Վրաստանի հետ Վերին Լարսի սահմանային անցակետի թողունակությունը մեծացնելու ուղղությամբ։ Մինչև 2022 թվականի օգոստոս երկիրը սահմանային անցակետում կավելացնի 12 լրացուցիչ երթուղիներ, մինչև տարեվերջ ևս 12 երթուղիներ՝ ընդհանուր թիվը հասցնելով 39-ի (ներկայիս 14-ի փոխարեն): Անցակետի վերակառուցման աշխատանքներում ներգրավված են հարյուրավոր մարդիկ։ Նախկինում անցակետով անցնում էր օրական մինչև 1500 մեքենա։ Մինչ օրս ձեռնարկված միջոցառումներով թողունակությունն ավելացվել է օրական մինչև 2300 ավտոմեքենա, այդ թվում՝ 1100 բեռնատար: Քանի որ Ռուսաստանը Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերն է, դա, անշուշտ, դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության վրա։ Ընթացիկ տարվա հունվար-ապրիլ ամիսների արդյունքներով Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է 30%-ով և գերազանցել $890 մլն, ընդ որում՝ ռուսական ներդրումների ծավալը կազմել է ավելի քան $2 մլրդ։
Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2022 թվականի հունվար-փետրվարին կազմել է $1 420 700 000, ինչը 52,4% ավելի է 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Սակայն 2022 թվականի փետրվարին 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ցուցանիշն աճել է 44,9%, իսկ 2022 թվականի հունվարի համեմատ՝ 11,9%։ 2022 թվականի հունվար-փետրվարին արտաքին առևտրաշրջանառությունը դրամով կազմել է 683,5 մլրդ դրամ։ Սահմանային նոր բարեփոխումները կնպաստեն Հայաստանի արտաքին առևտրի զգալի խթանմանը:

Строительство нового моста «Мост Дружбы» на армяно-грузинской границе находится на завершающей стадии. Мост на КПП Садахло-Баграташен является основным переходом между Грузией и Арменией. Модернизация существующей инфраструктуры, обеспечивающей транзит людей и товаров через границу, необходима для поддержки региональной торговли и сотрудничества между двумя странами.
Проект представляет собой совместную армяно-грузинскую программу, поддерживаемую Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР) и правительствами Армении и Грузии. ЕБРР является ведущим институциональным инвестором в Армении. Банк инвестировал около 2 млрд долларов США в более чем 200 проектов в финансовом, инфраструктурном, промышленном, горнодобывающем, корпоративном и энергетическом секторах страны, при этом 82% его инвестиционного портфеля приходится на частный сектор. Текущий портфель проектов ЕБРР стоит около 450 миллионов долларов.
Как отмечалось, ЕБРР также участвует в проекте «Мост дружбы», направленном на улучшение трансграничного моста, соединяющего Армению и Грузию. Стоимость проекта составляет около $11 000 000, выделенных в рамках Проекта модернизации Северного коридора, региональной инициативы по модернизации и обновлению пограничной инфраструктуры до стандартов ЕС. Помимо ЕБРР, Европейский инвестиционный банк, Европейский союз и Программа развития ООН совместно с правительствами Армении и Грузии обязались финансировать этот проект общей стоимостью более $65 000 000. Проектом предусмотрено построить два моста, расположенных на расстоянии 1 метра друг от друга, каждый из которых будет двухполосным. Пропускная способность нового моста в 4 раза выше. Благодаря этому транспорту не придется парковаться на мосту, процесс прохождения таможенного контроля будет проходить быстрее, удобнее и современнее. Масштабные работы уже проведены и осталось установить ограждения, построить тротуары, проложить дорогу и провести разметку.
Более того, на южных таможенных постах Армении проводятся реформы, которые сократят время ожидания с 2-3 дней до 2-3 часов. Сегодня на таможенном посту работают 5 служб: СНБ, служба продовольственной безопасности, полиция, таможня и транспортная служба. После реформы на таможенных постах будет работать система «одного окна» с двумя доступными органами: Служба национальной безопасности и Таможенная служба, которые разделят функции других органов. Цель программы — значительно сократить время ожидания путем подачи всех документов через одно окно.
Кроме того, Россия предпринимает шаги по увеличению пропускной способности погранперехода Верхний Ларс с Грузией. К августу 2022 года страна добавит 12 дополнительных полос на пограничном пункте, а к концу года — еще 12, в результате чего общее количество полос достигнет 39 (в настоящее время их 14). В реконструкции КПП задействованы сотни человек. Ранее через КПП проходило до 1500 автомобилей в сутки. На сегодняшний день принятые меры позволили увеличить пропускную способность до 2300 автомобилей в сутки, в том числе 1100 грузовиков. Поскольку основным торговым партнером Армении является Россия, это, безусловно, положительно отразится на внешней торговле страны. По итогам января-апреля текущего года товарооборот между Арменией и Россией вырос на 30% и превысил $890 млн. Более того, объем российских капиталовложений составил более $2 млрд.
Внешнеторговый оборот Армении в январе-феврале 2022 года составил $1 420 700 000, что на 52,4% больше, чем за тот же период 2021 года. Однако в феврале 2022 года показатель увеличился на 44,9% по сравнению с тем же периодом 2021 года, и на 11,9% по сравнению с январем 2022 года. В январе-феврале 2022 года внешнеторговый оборот в драмах составил 683,5 млрд драмов. Новые пограничные реформы помогут значительно увеличить внешнюю торговлю Армении.