Հայ-վրացական սահմանին «Բարեկամության կամուրջ» նոր կամրջի կառուցումը եզրափակիչ փուլում է։ Սադախլո-Բագրատաշեն անցակետի կամուրջը Վրաստանի և Հայաստանի գլխավոր անցակետն է։ Սահմանում մարդկանց և ապրանքների տարանցման համար առկա ենթակառուցվածքների արդիականացումը կարևոր է երկու երկրների միջև տարածաշրջանային առևտրին և համագործակցությանը աջակցելու համար:
Նախագիծը հայ-վրացական համատեղ ծրագիր է, որին աջակցում է Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկը (ՎԶԵԲ)՝ Հայաստանի և Վրաստանի կառավարությունների հետ համատեղ։ ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում առաջատար ինստիտուցիոնալ ներդրողն է: Բանկը մոտ $2,000,000,000 է ներդրել ավելի քան 200 նախագծերում երկրի ֆինանսական, ենթակառուցվածքային, արդյունաբերական, հանքարդյունաբերական, կորպորատիվ և էներգետիկ ոլորտներում, ընդ որում, բանկի ներդրումային պորտֆելի 82%-ը մասնավոր հատվածումն է զբաղեցնում: ՎԶԵԲ-ի ծրագրերի ներկայիս պորտֆելը կազմում է մոտ $450,000,000:
Ինչպես նշվեց, ՎԶԵԲ-ը մասնակցում է նաև «Բարեկամության կամուրջ» նախագծին, որի նպատակն է բարելավել Հայաստանը և Վրաստանը կապող միջսահմանային կամուրջը: Նախագծի արժեքը կազմում է մոտ $11,000,000, որը հատկացվել է Հյուսիսային միջանցքի արդիականացման ծրագրի շրջանակներում, որը տարածաշրջանային նախաձեռնություն է՝ արդիականացնելու և արդիականացնելու սահմանային ենթակառուցվածքները ԵՄ չափանիշներին համապատասխան: Բացի ՎԶԵԲ-ից, նաև Եվրոպական ներդրումային բանկը, Եվրոպական միությունը և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը Հայաստանի և Վրաստանի կառավարությունների հետ միասին ֆինանսավորում են տրամադրելու ավելի քան $65 000 000 ընդհանուր արժեքով այս ծրագրին։ Ըստ ծրագրի նախատեսվում է միմյանցից 1 մետր հեռավորության վրա գտնվող երկու կամուրջների կառուցում, որոնցից յուրաքանչյուրը կլինի երկկողմանի։ Նոր կամրջի հզորությունը 4 անգամ ավելի է լինելու նախորդից։ Դրա շնորհիվ տրանսպորտին կարիք չի լինի կամրջի վրա կայանելու, մաքսային հսկողությամբ անցնելու գործընթացն ավելի արագ, հարմարավետ ու ժամանակակից կլինի։ Արդեն իսկ մեծածավալ աշխատանքները իրականացվել են և մնում է պարիսպների տեղադրումը, մայթերի կառուցումը, ճանապարհի ասֆալտապատումն ու գծանշումների իրականացումը։
Ավելին, Հայաստանի հարավային մաքսակետերում բարեփոխումներ են իրականացվում, որոնց շնորհիվ կնվազի սպասման ժամանակը 2-3 օրից մինչև 2-3 ժամ։ Այսօր մաքսակետում աշխատում է 5 ծառայություն՝ ԱԱԾ, ոստիկանություն, սննդի անվտանգության, մաքսային և տրանսպորտի ծառայություններ։ Բարեփոխումից հետո մաքսակետերը կունենան «մեկ պատուհանի» համակարգ՝ երկու հասանելի մարմիններով ՝ ԱԱԾ և Մաքսային ծառայություն, որոնք կկիսեն այլ մարմինների գործառույթները։ Ծրագրի նպատակն է էականորեն կրճատել սպասելու ժամանակը ` ներկայացնելով բոլոր փաստաթղթերը մեկ պատուհանի միջոցով:
Բացի այդ, Ռուսաստանը քայլեր է ձեռնարկում Վրաստանի հետ Վերին Լարսի սահմանային անցակետի թողունակությունը մեծացնելու ուղղությամբ։ Մինչև 2022 թվականի օգոստոս երկիրը սահմանային անցակետում կավելացնի 12 լրացուցիչ երթուղիներ, մինչև տարեվերջ ևս 12 երթուղիներ՝ ընդհանուր թիվը հասցնելով 39-ի (ներկայիս 14-ի փոխարեն): Անցակետի վերակառուցման աշխատանքներում ներգրավված են հարյուրավոր մարդիկ։ Նախկինում անցակետով անցնում էր օրական մինչև 1500 մեքենա։ Մինչ օրս ձեռնարկված միջոցառումներով թողունակությունն ավելացվել է օրական մինչև 2300 ավտոմեքենա, այդ թվում՝ 1100 բեռնատար: Քանի որ Ռուսաստանը Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերն է, դա, անշուշտ, դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության վրա։ Ընթացիկ տարվա հունվար-ապրիլ ամիսների արդյունքներով Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է 30%-ով և գերազանցել $890 մլն, ընդ որում՝ ռուսական ներդրումների ծավալը կազմել է ավելի քան $2 մլրդ։
Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2022 թվականի հունվար-փետրվարին կազմել է $1 420 700 000, ինչը 52,4% ավելի է 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Սակայն 2022 թվականի փետրվարին 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ցուցանիշն աճել է 44,9%, իսկ 2022 թվականի հունվարի համեմատ՝ 11,9%։ 2022 թվականի հունվար-փետրվարին արտաքին առևտրաշրջանառությունը դրամով կազմել է 683,5 մլրդ դրամ։ Սահմանային նոր բարեփոխումները կնպաստեն Հայաստանի արտաքին առևտրի զգալի խթանմանը:

The construction of a new bridge named “Friendship Bridge” on the Armenian-Georgian border is at the final stage. The bridge at the Sadakhlo-Bagratashen checkpoint is the main crossing between Georgia and Armenia. An upgrade of the existing infrastructure that allows the transit of people and goods across the border is essential to support regional trade and cooperation between the two countries.
The project is a joint Armenian-Georgian program supported by the European Bank of Reconstruction and Development (EBRD) and the Armenian and Georgian governments. The EBRD is the leading institutional investor in Armenia. The Bank has invested about $2,000,000,000 in more than 200 projects in the country’s financial, infrastructure, industrial, mining, corporate, and energy sectors, with an 82% share of its investment portfolio being in the private sector. EBRD’s current portfolio of projects costs about $450mln.
As mentioned, EBRD participates also in the “Friendship Bridge” project aiming to improve the cross-border bridge connecting Armenia and Georgia. The project cost is about $11,000,000, committed as part of the Northern Corridor Modernisation Project, a regional initiative to modernize and upgrade the border infrastructure to EU standards. In addition to the EBRD, the European Investment Bank, the European Union, and the United Nations Development Programme, jointly with the governments of Armenia and Georgia, committed to financing this project, with a total cost of more than $65,000,000. The project envisages two bridges located at a distance of 1 meter from each other, each bridge will have two lanes. The capacity of the new bridge is 4 times higher. Thanks to this, vehicles will not have to park on the bridge, the customs checkpoint process will take place faster, and will be more convenient and modern. Large-scale works have already been carried out and it remains to install barriers, build sidewalks, pave the road and carry out markings.
Besides, Russia is taking steps to increase the capacity of the Upper-Lars border crossing with Georgia. The country will add 12 additional lanes at the border point by August 2022, with 12 more by the end of the year, bringing the total number of lanes to 39 (currently 14). Hundreds of people are involved in the reconstruction of the checkpoint. Previously, the checkpoint passed up to 1,500 cars per day. To date, the measures taken have increased the throughput to 2,300 vehicles per day, including 1,100 trucks. As Armenia’s major trade partner is Russia, that will surely have a positive effect on the country’s foreign trade. According to the results of January-April of the current year, the trade turnover between Armenia and Russia increased by 30% and exceeded $890 million. Moreover, the volume of Russian investments amounted to more than $2 billion.
Armenia’s foreign trade turnover in January-February 2022 amounted to $1 420 700 000, which is 52.4% more than in the same period of 2021. In February 2022, however, the rate increased by 44.9% compared to the same period in 2021, and by 11.9% compared to January 2022. In January-February 2022, foreign trade turnover in drams amounted to 683.5 billion drams. New border reforms will help to increase Armenian foreign trade much more.