«Մաքս Ֆիշ» -ը Հայաստանում ձկնաբուծության և ձկան առևտրի խոշորագույն ընկերությունների խումբ է, որը հիմնադրվել է ավելի քան 10 տարի առաջ։ Պատրաստի արտադրանքի մեծ մասն արտահանվում է և մեծ պահանջարկ ունի Ռուսաստանի խոշորագույն մանրածախ ցանցերում։ Ընկերությանն են պատկանում Արարատի մարզի մի քանի գյուղերում արհեստական ​​ձկնաբուծության լճակներ՝ մոտ 14 հա ընդհանուր մակերեսով, որտեղ միաժամանակ կարելի է պահել մոտ 2250 տոննա ձուկ։
Վերջերս «Մաքս Ֆիշ»-ը անցել է վերականգնվող էներգիայի՝ տեղադրելով 2250 արևային մարտկոց: Էլեկտրակայանի հզորությունը 1 ՄՎտ է՝ 1518,75 կՎտժ տարեկան արտադրողականությամբ, ինչը հանգեցրել է տարեկան $170 000 խնայողության և 657 տոննա ածխաթթու գազի արտանետումների կրճատման։
Հայաստանն ունի արևային էներգիայի մեծ ներուժ (արևային էներգիայի միջին տարեկան արտադրությունը մակերեսի 1քմ-ի համար կազմում է 1720 կՎտժ/քմ, իսկ երկրի մեկ քառորդն ունի տարեկան 1850 կՎտժ/քմ արևային էներգիայի մատակարարում։ ) ՀՀ կառավարությունը երաշխավորում է առաջիկա 20 տարվա ընթացքում վերականգնվող աղբյուրներից արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ամբողջ ծավալի գնումը։ Այսօր Հայաստանը կառուցում է մի քանի խոշոր արեւային էլեկտրակայաններ՝ ընդհանուր 400 ՄՎտ հզորությամբ։
Տեղադրված արևային մարտկոցները հայկական արտադրության են LA Solar ընկերության կողմից։ 2019 թվականին հիմնադրված արևային մարտկոցներ արտադրող ընկերությունն օգտագործում է ժամանակակից գեներատոր սարքավորումներ, որոնք մշակվել են շվեյցարական Meyer Burger ընկերության կողմից՝ արևային մարտկոցներ արտադրելու համար։ Ընկերությունը Եվրասիական տնտեսական միությունում ոչ հարկային գոտու օպերատորն է։ Գործարանը գտնվում է «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտում։ Կայանի արտադրական հզորությունը տարեկան 90 ՄՎտ է, որը ակնկալվում է, որ 2022 թվականին կհասնի 200 ՄՎտ: Ալյանսը մասնագիտացած է բարձր տեխնոլոգիաների և նորարարական տեխնոլոգիաների արտադրության և արտահանման մեջ էլեկտրոնիկայի, ճշգրիտ ճարտարագիտության, դեղագործության և կենսատեխնոլոգիայի, ՏՏ, այլընտրանքային էներգիայի, արդյունաբերական դիզայնի և հեռահաղորդակցության ոլորտներում: «Մերիդիան»-ը մասնագիտացած է ոսկերչության, քարահատման և ժամագործության մեջ: Մեգրի ԱՏԳ-ի մասնագիտացումը արդյունաբերական և լոգիստիկ է գյուղատնտեսության, արտադրության, էլեկտրաէներգիայի մատակարարման, առևտրի, փոխադրման և պահեստավորման, մասնագիտական ​​և տեխնիկական գործունեության, մշակույթի, զբոսաշրջության, զվարճանքի և հանգստի ոլորտներում: ECOS-ը բլոկչեյն տեխնոլոգիաներով գործող ՏՏ ընկերությունների համար է։ Հայկական ԱՏԳ-ն բիզնեսին առաջարկում է պատրաստի ենթակառուցվածք և հարկային բեռի գրեթե իսպառ բացակայություն (ընկերությունը վճարում է միայն անձնական եկամտահարկ՝ յուրաքանչյուր աշխատողի աշխատավարձի 23%-ը): ԱՏԳ-ում կարող է օգտագործվել փոխադարձ հաշվարկների ցանկացած տեսակի արժույթ:

"Макс Фиш" - крупнейшая в Армении группа компаний по рыбоводству и торговле рыбой, созданная более 10 лет назад. Большая часть готовой продукции экспортируется и пользуется большим спросом в крупнейших торговых сетях России. Компании принадлежат пруды для искусственного разведения рыбы в нескольких селах Араратской области, общей площадью около 14 га, где одновременно может содержаться около 2250 тонн рыбы.
Недавно Макс Фиш перешел на возобновляемые источники энергии, установив 2250 солнечных панелей. Мощность электростанции составляет 1 МВт при годовой производительности 1518,75 кВтч, что позволило сэкономить 170 000 долларов США в год и сократить выбросы углекислого газа на 657 тонн в год.
Армения обладает большим потенциалом солнечной энергетики (среднегодовое производство солнечной энергии на 1 кв.м поверхности составляет 1720 кВтч/кв.м, а четверть страны имеет годовое предложение солнечной энергии 1850 кВтч/кв.м). ). Правительство Республики Армения гарантирует покупку всего объема электроэнергии, произведенной из возобновляемых источников, в течение следующих 20 лет. Сегодня в Армении строится несколько крупных солнечных электростанций общей мощностью 400 МВт.
Установленные солнечные панели армянского производства производства LA Solar. Основанная в 2019 году компания по производству солнечных панелей использует для производства солнечных панелей современное генераторное оборудование, разработанное швейцарской компанией Meyer Burger. Компания является оператором неналоговой зоны Евразийского экономического союза. Завод расположен в СЭЗ «Альянс». Производственная мощность станции составляет 90 МВт в год, а к 2022 году ожидается достижение 200 МВт. В Армении уже эксплуатируются 4 свободные экономические зоны: Альянс, Меридиан, Мегри и ЭКОС. Альянс специализируется на производстве и экспорте высокотехнологичных и инновационных технологий в области электроники, точного машиностроения, фармацевтики и биотехнологий, информационных технологий, альтернативной энергетики, промышленного дизайна и телекоммуникаций. Meridian специализируется на ювелирных изделиях, огранке камней и производстве часов. Специализация СЭЗ «Мегри» - производственно-логистическая в сфере сельского хозяйства, производства, электроснабжения, торговли, транспортировки и хранения, профессиональной и технической деятельности, культуры, туризма, развлечений и отдыха. ECOS предназначен для ИТ-компаний, работающих на технологиях блокчейна. Армянская СЭЗ предлагает бизнесу готовую инфраструктуру и практически полное отсутствие налоговой нагрузки (компания платит только НДФЛ – 23% от зарплаты каждого работника). В СЭЗ может использоваться любой вид валюты для взаиморасчетов.