Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) Հայաստանում կֆինանսավորի շուրջ 100 մլն դոլարի ծրագրեր։ Օգոստոսի 4-5-ը Երեւանում ստորագրվել են համագործակցության համապատասխան փաստաթղթեր։
Առաջին համաձայնագիրը նախատեսում է, որ ԵԶԲ-ն 30 մլն դոլար տրամադրի «Տաշիր» ընկերությունների խմբին՝ Հայաստանում կառավարման միջազգային ստանդարտների և ավտոմատացված հաշվառման համակարգերի ներդրման համար։
«Նյու Էներգիա» ընկերությունների խմբի հետ կնքված երկրորդ համաձայնագրի համաձայն՝ ԵԱԶԲ-ն մինչև 37 մլն դոլար կհատկացնի մինչև 65 ՄՎտ ընդհանուր հզորությամբ 11 արևային էլեկտրակայանների կառուցման ֆինանսավորման համար։ Դրանք կտեղակայվեն Հայաստանի Գեղարքունիքի և Արագածոտնի մարզերում։
Երրորդ համաձայնագիրը, որը կնքվել է «Երեմյան Փրոջեքթս» ՍՊԸ-ի հետ, ուղղված է ագրոարդյունաբերական համալիրում Հայաստանի պարենային անվտանգության ապահովմանը և կայուն տնտեսական զարգացմանը։ Այդ նպատակների համար բանկը կհատկացնի 25 մլն դոլար։
2021 թվականի կեսերին ԵԱԶԲ-ն ընդունեց ռազմավարություն, որն ապահովում է մոտ 11 միլիարդ դոլարի ներդրումներ ԵԱԶԲ բաժնետեր երկրների տնտեսություններում։ Հայաստանի Հանրապետությունում առաջիկա 5 տարիների ընթացքում բանկի հիմնական նպատակն է նպաստել ազգային զարգացման օրակարգի խնդիրների լուծմանը։ Մասնավոր հատվածի հետ համատեղ ծրագրեր կիրականացվեն ենթակառուցվածքների, արտահանմանն ուղղված արտադրության, պարենային անվտանգության, ֆինանսական ծառայությունների և թվայնացման ոլորտներում։ Աշխատանքի նպատակային արդյունքը կլինի Հայաստանում բանկի ընդհանուր ներդրումների ավելացումը ավելի քան 3 անգամ՝ մինչև 287 մլն դոլար 2022-2026 թվականներին։
Որպես այս ռազմավարության մաս՝ 2022 թվականի առաջին կիսամյակում ԵԱԶԲ-ն հավանություն է տվել մի շարք ծրագրերի իրականացմանը՝ շուրջ 180 միլիոն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ներդրումներով այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են վերականգնվող էներգիան, էլեկտրատեխնիկական արտադրությունը, գյուղատնտեսության արտադրությունը և վերամշակումը:

Евразийский банк развития (ЕАБР) профинансирует проекты в Армении на сумму около 100 миллионов долларов. Соответствующие документы о сотрудничестве были подписаны в Ереване 4-5 августа.
Первое соглашение предусматривает предоставление ЕАБР группе компаний «Ташир» $30 млн для внедрения в Армении международных стандартов управления и автоматизированных систем учета.
Согласно второму соглашению, подписанному с группой компаний «Новая энергия», ЕАБР выделит до $37 млн на финансирование строительства 11 солнечных электростанций общей мощностью до 65 МВт. Они будут расположены в Гегаркуникской и Арагацотнской областях Армении.
Третье соглашение, подписанное с ООО «Еремян Проджектс», направлено на обеспечение продовольственной безопасности и устойчивого экономического развития Армении в агропромышленном комплексе. На эти цели банк выделит $25 млн.
В середине 2021 года ЕАБР принял стратегию, предусматривающую инвестиции около $11 млрд в экономики стран-акционеров ЕАБР. Основной целью банка на ближайшие 5 лет в Республике Армения является содействие решению задач национальной повестки развития. Совместно с частным сектором будут реализованы проекты в сфере инфраструктуры, экспортоориентированного производства, продовольственной безопасности, финансовых услуг и цифровизации. Целевым результатом работы станет увеличение общих инвестиций банка в Армении более чем в 3 раза - до $287 млн в 2022-2026 годах.
В рамках этой стратегии в первом полугодии 2022 года ЕАБР одобрил к реализации ряд проектов с общим объемом инвестиций около $180 млн в таких секторах, как возобновляемая энергетика, электротехническое производство, сельскохозяйственное производство и переработка.