Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) Հայաստանում կֆինանսավորի շուրջ 100 մլն դոլարի ծրագրեր։ Օգոստոսի 4-5-ը Երեւանում ստորագրվել են համագործակցության համապատասխան փաստաթղթեր։
Առաջին համաձայնագիրը նախատեսում է, որ ԵԶԲ-ն 30 մլն դոլար տրամադրի «Տաշիր» ընկերությունների խմբին՝ Հայաստանում կառավարման միջազգային ստանդարտների և ավտոմատացված հաշվառման համակարգերի ներդրման համար։
«Նյու Էներգիա» ընկերությունների խմբի հետ կնքված երկրորդ համաձայնագրի համաձայն՝ ԵԱԶԲ-ն մինչև 37 մլն դոլար կհատկացնի մինչև 65 ՄՎտ ընդհանուր հզորությամբ 11 արևային էլեկտրակայանների կառուցման ֆինանսավորման համար։ Դրանք կտեղակայվեն Հայաստանի Գեղարքունիքի և Արագածոտնի մարզերում։
Երրորդ համաձայնագիրը, որը կնքվել է «Երեմյան Փրոջեքթս» ՍՊԸ-ի հետ, ուղղված է ագրոարդյունաբերական համալիրում Հայաստանի պարենային անվտանգության ապահովմանը և կայուն տնտեսական զարգացմանը։ Այդ նպատակների համար բանկը կհատկացնի 25 մլն դոլար։
2021 թվականի կեսերին ԵԱԶԲ-ն ընդունեց ռազմավարություն, որն ապահովում է մոտ 11 միլիարդ դոլարի ներդրումներ ԵԱԶԲ բաժնետեր երկրների տնտեսություններում։ Հայաստանի Հանրապետությունում առաջիկա 5 տարիների ընթացքում բանկի հիմնական նպատակն է նպաստել ազգային զարգացման օրակարգի խնդիրների լուծմանը։ Մասնավոր հատվածի հետ համատեղ ծրագրեր կիրականացվեն ենթակառուցվածքների, արտահանմանն ուղղված արտադրության, պարենային անվտանգության, ֆինանսական ծառայությունների և թվայնացման ոլորտներում։ Աշխատանքի նպատակային արդյունքը կլինի Հայաստանում բանկի ընդհանուր ներդրումների ավելացումը ավելի քան 3 անգամ՝ մինչև 287 մլն դոլար 2022-2026 թվականներին։
Որպես այս ռազմավարության մաս՝ 2022 թվականի առաջին կիսամյակում ԵԱԶԲ-ն հավանություն է տվել մի շարք ծրագրերի իրականացմանը՝ շուրջ 180 միլիոն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ներդրումներով այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են վերականգնվող էներգիան, էլեկտրատեխնիկական արտադրությունը, գյուղատնտեսության արտադրությունը և վերամշակումը:

The Eurasian Development Bank (EDB) will finance projects in Armenia worth about $100 million. Relevant cooperation documents were signed in Yerevan on August 4-5.
The first agreement provides for the EDB to provide $30 million to the Tashir group of companies for the introduction of international management standards and automated accounting systems in Armenia.
According to the second agreement signed with the New Energy group of companies, the EDB will allocate up to $37 million to finance the construction of 11 solar power plants with a total capacity of up to 65 MW. They will be located in the Gegharkunik and Aragatsotn regions of Armenia.
The third agreement, signed with Yeremyan Projects LLC, is aimed at ensuring food security and sustainable economic development of Armenia in the agro-industrial complex. The bank will allocate $25 million for these purposes.
In mid-2021, the EDB adopted a strategy that provides investments of about $11 billion in the economies of the EDB shareholder countries. The main goal of the bank for the next 5 years in the Republic of Armenia is to contribute to the solution of the tasks of the national development agenda. Together with the private sector, projects will be implemented in infrastructure, export-oriented production, food security, financial services and digitalization. The target result of the work will be an increase in the total investments of the bank in Armenia by more than 3 times - up to $287 million in 2022-2026.
As part of this strategy, in the first half of 2022, the EDB approved a number of projects for implementation with total investments of about $180 million in such sectors as renewable energy, electro-technical production, agricultural production and processing.